Lidé, kteří kritizují alternativní ekonomy, často říkají, že krizi předpovídáme už tak dlouho, že „nakonec budeme mít pravdu“. (Foto: Flickr)

Jsou to zpravidla lidé, kteří nechápou podstatu ekonomického úpadku – Je to jako lavina, která se časem hromadí, pak se utrhne a rychle se stupňuje, jak se řítí dolů z hory. Nechápou, že se nacházejí uprostřed ekonomického kolapsu PRÁVĚ TEĎ a jen to nevidí, protože byli aklimatizováni na přítomnost sněhu a chladu.

Ekonomický úpadek je proces, který trvá mnoho let, a i když se může stát, že dojde k události, jako byl krach na trhu v roce 1929 nebo krach v roce 2008, tyto okamžiky paniky nejsou ničím jiným než troskami, které za sebou zanechala velká vlna padajícího ledu, kterou měli všichni vidět přicházet daleko dříve, ale odmítli to.

V roce 2022 je práce s varováním lidí mnohem snazší než dříve, protože jsme dávno za polovinou procesu úpadku. Ale věřte tomu nebo ne, ještě dnes se setkávám s lidmi, kteří tvrdí, že my analytici jsme „zhoubci“. Síla záměrné nevědomosti je opravdu úžasná. Stačí, aby člověk oslepl před stagflační krizí, narušením dodavatelského řetězce, rychle se nafukujícími cenami, masakrem na akciových trzích, nestabilitou na dluhopisových trzích, rekordním zadlužením spotřebitelů a mezinárodními konflikty.

V tuto chvíli si myslím, že pokud člověk nevidí nebezpečí, která ho čekají, je pravděpodobně ztrátou času a místa a je předurčen k tomu, aby byl pohřben v ledu; nedá se pro něj nic dělat. Ano, jsou lidé, kteří se k informacím nedostanou, a musíme s nimi počítat, ale mou prioritou budou lidé, kteří jsou bdělí a uvědomělí, a pokusím se jim dát najevo, v jakém bodě procesu kolapsu se nacházíme.

V posledním měsíci došlo ke značnému nárůstu ekonomických a geopolitických aktivit, které naznačují, že vstupujeme do nové fáze, a není divu, že se to všechno kumuluje těsně předtím, než se dostaneme do října.

Zde jsou události, které považuji za nejvíce znepokojující:

Evropská energetická krize

Tuto událost jsem předpovídal již od ruské invaze na Ukrajinu a nyní je před námi. Obšírně jsem o ní psal ve svém nedávném článku „Evropa čelí energetické katastrofě a přenese se do USA“, takže zde nebudu všechny tyto informace opakovat. Chci však poukázat na naprostý nedostatek plánování ze strany evropských úředníků, jak se s touto hrozbou vypořádat. Je to, jako by CHTĚLI katastrofu v celém spektru.

Rusko nyní zcela přerušilo dodávky zemního plynu do Evropy, které představují přibližně 40 % všech energetických zdrojů EU. Referenční ceny zemního plynu v Evropě se před týdnem zvýšily o 28 %, a to navíc k již existující inflaci. Také dodávky ropy do Evropy se prudce snižují a vláda EU se zavázala, že na konci roku omezí zbytky dovozu ruské ropy po moři. Bohužel nabídla jen velmi málo řešení problému na straně nabídky.

Hovořilo se o zvýšení dovozu alternativních zdrojů z jiných zemí, ale EU již nyní nakupuje přibližně 75 % veškerého zkapalněného zemního plynu z USA. Producenti ropy ze zemí OPEC naznačili, že se v nejbližší době nebudou pokoušet o zvýšení produkce (pravděpodobně proto, že to kvůli inflaci provozních nákladů nejde). Záložní zdroj energie pro Evropu NEEXISTUJE, v současné době neexistuje.

Budou se snažit skoupit veškeré uhlí, ropu a plyn, které na trhu najdou, a zároveň ještě více zvýšit ceny pro ostatní země. Stále budou mít nedostatek, což znamená, že lidé budou tuto zimu mrznout.

V nejlepším případě budou převážně mírné teploty a lidé se sotva vyškrábou na nákup s minimálním vytápěním. Průmysl EU však bude trpět a mnoho výrobců omezí výrobu (což znamená větší napětí v globálním dodavatelském řetězci).

Jádrová inflace stále roste

Jak jsem minulý týden varoval ve svém článku „Je to fakt, který je třeba opakovat: Federální rezervní systém je sebevražedný atentátník“, inflace navzdory pokračujícímu zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu nadále roste, což dává centrální bance ještě více munice k ospravedlnění vyšších sazeb do extrémní ekonomické slabosti.

Poslední tisk indexu spotřebitelských cen ukázal nárůst na 8,3 % a byl šokem pro trhy, které všeobecně očekávaly pokles. Taková je podstata stagflace – i při klesající poptávce ceny nadále stoupají nebo zůstávají po delší dobu vysoké. Stagflace v 70. letech trvala deset let, dokud Fed nezvýšil sazby na 21 % a poté se počátkem 80. let zhroutila zaměstnanost.

To neznamená, že sazby tentokrát vzrostou na 21 %; není to nutné. Stačilo by, aby sazba federálních fondů dosáhla přibližně 4-5 %, a náš současný systém závislý na QE by se zhroutil. Na příštím zasedání Fedu tento měsíc se nyní všeobecně očekává zvýšení sazeb o 75 bazických bodů, přičemž někteří předpovídají zvýšení o 100 bazických bodů. Tím bychom se přiblížili ke krachu trhů a zaměstnanosti, i když si myslím, že do roku 2023 máme ještě hodně času, než nezaměstnanost začne skutečně stoupat.

Putinovo setkání se Si

V době, kdy píšu tyto řádky, se má Vladimir Putin setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a povaha konference není jasná. Existují zřejmé body shody, jako je pokračování čínských nákupů ruské ropy a dalších komodit, stejně jako probíhající plán na vybudování ropovodu do Číny do roku 2025. Existuje také strategická spolupráce, která je patrná z nedávných námořních cvičení mezi oběma zeměmi v okolí Japonska a Tchaj-wanu.

Načasování setkání je podle mého názoru znepokojivé, protože se rychle blíží hlavní období pro potenciální čínskou invazi na Tchaj-wan (říjen je nejlepším měsícem pro námořní přesuny, aby se zabránilo tajfunům). Čína by se také nemusela nutně odhodlat k pozemní invazi. Mohla by jednoduše přerušit veškerý dovoz a vývoz z jiných zdrojů než z Číny a nechat Tchaj-wan hladovět, dokud nepřijme sjednocení.

Je zde také otázka Ukrajiny a prodeje zbraní. Vzhledem k množství propagandy, která přichází od ukrajinské rozvědky a NATO, je těžké říci, co se skutečně děje, ale mám podezření, že Rusko mění strategii a přeskupuje své pozice, aby mohlo nasadit raketové a dělostřelecké bombardování infrastruktury, včetně rozvodných sítí a vody. Této taktice se Rusko po celé měsíce (až do tohoto týdne) vyhýbalo, což je překvapivé, protože jedním z prvních opatření, které USA při invazi obvykle přijímají, je likvidace většiny klíčové infrastruktury (jako tomu bylo v Iráku). Člověk by si myslel, že Rusko udělá totéž, ale možná si tento scénář schovávalo na zimu, kdy je pro Ukrajinu těžší se s tím vyrovnat.

Tím by se Ukrajina v nadcházející zimě stala pro většinu obyvatel v podstatě neobyvatelnou. Putin se možná snaží zajistit, aby Čína zůstala stabilním ekonomickým partnerem, pokud by geopolitické tlaky zesílily. Možná dokonce uzavírají dohodu o vzájemné podpoře: Čína si vezme Tchaj-wan, zatímco Rusko udělá z Ukrajiny surovinovou pustinu, a vzájemně se ekonomicky podpoří, když se země NATO pokusí uvalit na Čínu sankce. To se pravděpodobně dozvíme až v říjnu, ale načasování schůzky by mělo vyvolat pozdvižení.

Pokud se na Tchaj-wanu spolu s Ukrajinou chystá hnůj, pak budou přerušeny diplomatické a hospodářské styky a západní přístup k čínské výrobě bude přerušen. To je pro čínskou ekonomiku jistě problém, což může být důvod, proč pokračují v masovém uzavírání tajných služeb i dlouho poté, co je všechny ostatní vlády opustily. Mohlo by jít o nácvik civilních kontrol v prostředí blížící se války?

Globální dominance Číny v dovozu/vývozu jí však dává značný ekonomický vliv na obchod. Mnoho zemí by sankce proti nim nepodpořilo. Také jejich rozsáhlé držení amerických dolarů a státních dluhopisů by mohlo být použito jako zbraň k poškození nebo zničení statusu světové rezervy dolaru. Pokud Čína letos napadne Tchaj-wan, pak jsou všechny sázky zrušeny – Hospodářský pokles bude od tohoto okamžiku postupovat rychle.

Existuje mnoho dalších trendů, které ovlivňují prostředí krachu, ale výše uvedené faktory jsou nejaktuálnější a mají největší potenciál způsobit dominový efekt v celosvětovém měřítku. Otázka, která vždy vyvstává, zní „co s tím můžeme dělat?“. Z hlediska prevence toho moc není. Co však můžeme udělat, je připravit se na místní úrovni na to, abychom tuto bouři přečkali. To znamená vytvořit si zásoby nezbytných věcí dříve, než jejich cena ještě více vzroste nebo než přestanou existovat. Staňte se producentem a naučte se cennou dovednost pro přežití ve vyčerpané ekonomice Organizujte se s lidmi v místě, kteří jsou na stejné vlně, abyste vytvořili bezpečnost a alternativní obchodní příležitosti.

Doufejme, že se uvědomělí občané postaví výzvě a organizace bude rozsáhlá, protože nejhorším scénářem by byly velké masy zcela izolovaných lidí, kteří by všichni bojovali proti sobě, místo aby pracovali na vzájemném zabezpečení. I v případě scénáře pomalého kolapsu je to problém z hlediska rostoucí kriminality; pokud se tedy chcete vyhnout nevyhnutelným podmínkám třetího světa, plánujte spolupráci s ostatními.

Zdroj: alt-market.us