Koncem loňského roku ukázal průzkum agentury Gallup, že důvěra Američanů v mainstreamová média klesla na druhou nejnižší úroveň v historii. Pouze sedm procent Američanů odpovědělo, že médiím „velmi důvěřuje“. (Foto: Flickr)
Tuto ztrátu důvěry si mainstreamová média zasloužila a vysvětluje to masivní nárůst nezávislých médií a alternativních hlasů na sociálních sítích. Reakcí na vzestup nezávislých mediálních hlasů je snaha „zrušit“ jakýkoli hlas, který se vymyká přijatému mainstreamovému narativu.
Občané Sovětského svazu by četli zmanipulovaná média, jako byla Pravda, ne proto, že by režim informoval o faktech, ale proto, že pravda byla skryta mezi řádky toho, co se uvádělo a co se neuvádělo. Zdá se, že právě tam se dnes nacházíme v USA.
Minulý týden se objevil mimořádný článek, mimo jiné v NBC News, v němž se uvádí, že americká zpravodajská komunita vědomě podává americkým mainstreamovým médiím informace, které nepovažuje za pravdivé, aby je americké publikum mohlo konzumovat.
Jinými slovy, článek uvádí, že americký „hluboký stát“ přiznává, že se aktivně podílí na lhaní americkému lidu v naději, že se mu podaří manipulovat veřejným míněním.
Podle článku NBC News „několik amerických představitelů přiznalo, že USA používaly informace jako zbraň i tehdy, když důvěra v jejich přesnost nebyla vysoká. Někdy používaly zpravodajské informace s nízkou důvěrou pro odstrašující účinek…“.
Čtenáři si jistě vzpomenou na šokující titulky, že Rusko je připraveno použít na Ukrajině chemické zbraně, že Čína bude Rusku dodávat vojenské vybavení, že ruský prezident Putin je svými poradci krmen dezinformacemi a další.
Všechny tyto informace chrlila CIA, aby je opakovala v amerických médiích, přestože se vědělo, že jsou nepravdivé. Šlo o to, jak v článku uvedl jeden zpravodajský důstojník, „dostat se Putinovi do hlavy“.
To možná bylo cílem, ale ve skutečnosti se CIA snažila dostat do hlavy Američanů pomocí falešných informací, které měly formovat veřejné vnímání konfliktu. Lhala, aby nás propagandisticky přesvědčila ve prospěch narativu Bidenovy administrativy.
Ti, kdo prosazovali hoax „Russiagate“ po celá Trumpova léta, tvrdili, že cílem „ruských dezinformací“ bylo podkopat důvěru Američanů v naši vládu, média a další instituce. Není ironií, že samotná CIA udělala více než Rusové pro podkopání důvěry Američanů v média tím, že podsouvala falešné příběhy, aby mezi Američany vytvořila určitý narativ?
Po katastrofě v Zátoce sviní se prezident Kennedy nechal slyšet, že chce CIA „roztříštit na tisíc kousků a rozprášit do větru“. To se mu příliš nepovedlo. Jak v roce 2020 slavně řekl senátor Chuck Schumer Rachel Maddowové v reakci na kritiku CIA ze strany prezidenta Trumpa: „Dovolte mi, abych vám to řekl: Když se pustíte do zpravodajské komunity, má od neděle šest způsobů, jak vám to vrátit.“
S tím, jak se objevují další informace o aktivitách americké zpravodajské komunity ve snaze svrhnout Trumpa, se zdá, že Schumer měl pro jednou pravdu.
Je na čase se vrátit k přání prezidenta Kennedyho, které vyslovil po Zátoce sviní. To, že CIA používá lži k propagandě amerického lidu směrem k válce s Ruskem, je jen jeden z tisíců důvodů, proč rozmetat milion kousků této agentury do větru.