Argentinský prezident Javier Milei nařídil úplné odtajnění tajných vládních spisů týkajících se nacistů, kteří po druhé světové válce uprchli do Argentiny, a také archivů z dob vojenské diktatury. (Foto: NA / RS / ONA)

Příslib zveřejnění následuje širší celosvětový trend směřující k transparentnosti, včetně nedávného zveřejnění dlouho utajovaných spisů souvisejících s atentátem na prezidenta Johna F. Kennedyho americkou vládou – dokumentů, které byly po desetiletí veřejnosti utajovány s odvoláním na národní bezpečnost.

V souvislosti se zprávami o útěku 5 000 nacistů do Jižní Ameriky – včetně nejvyšších odsouzených válečných zločinců, jako byli Adolf Eichmann a Josef Mengele – si však někteří kladou ještě výbušnější otázku: přežil válku a uprchl do Argentiny sám Hitler?

Šéf kabinetu Guillermo Francos potvrdil, že Mileiův příkaz, vydaný po setkání s americkým senátorem Stevem Dainesem, se vztahuje na všechny dokumenty týkající se nacismu napříč státními úřady, včetně spisů ministerstva obrany a finančních záznamů, které byly dlouho zahaleny tajemstvím.

„Prezident Milei nařídil zveřejnění a odtajnění archivů,“ uvedl Francos. „Tyto spisy se týkají nacistů, kteří hledali útočiště v Argentině a byli po mnoho let chráněni. Jedná se o historické dokumenty, které by měly být přístupné veřejnosti.“

„Prezident Milei nařídil zveřejnění a odtajnění archivů,“ řekl Francos. „Tyto spisy se týkají nacistů, kteří hledali útočiště v Argentině a byli po mnoho let chráněni. Jedná se o historické dokumenty, které by měly být přístupné veřejnosti.“

„Neexistuje žádný důvod, proč tyto informace nadále chránit,“ dodal. „Jsou to archivy části argentinské historie a musí být veřejné.“

Tento krok také oživuje dlouholeté tvrzení – odmítané mainstreamovými historiky, ale ne všemi – že Adolf Hitler nezemřel v roce 1945 v Berlíně, ale uprchl přes Španělsko a nakonec dožil pod ochranou v Jižní Americe.

Úniková cesta, o které nikdo neměl mluvit

Historici zdokumentovali útěk vysoce postavených nacistů do Argentiny – Eichmann byl dopaden izraelskými agenty Mossadu v Buenos Aires v roce 1960; Mengele zemřel o desítky let později pod falešnou identitou v Brazílii.

Proč by tedy stejná síť, která je chránila, nechránila také Hitlera?

Na tuto otázku se snaží odpovědět argentinský novinář a spisovatel Abel Basti.

V knihách jako Hitler v exilu a Hitler v Argentině Basti tvrdí, že Hitler unikl tunelem pod Berlínem na letiště Tempelhof, uprchl do Španělska a pak se ponorkou dostal do Argentiny, kde žil s podporou SS a pomocí sympatizujících německých přistěhovalců.

Cituje odtajněné zprávy FBI, údajná pozorování v Patagonii a fotografie, které podle něj ukazují Hitlera se známými nacistickými sympatizanty v Argentině.

Hotel Eden v La Faldě – horké místo nacistických aktivit v polovině 20. století – je středem mnoha těchto tvrzení.

Basti se domnívá, že Hitler zde pobýval s Walterem a Idou Eichornovými, známými nacistickými stoupenci, kteří tento objekt provozovali.

Americké zpravodajské spisy z té doby obsahují desítky neověřených tipů na pozorování Hitlera po celé Jižní Americe.

Mileiův příkaz k odtajnění nyní možná umožní badatelům – a skeptikům – projít tyto spisy z první ruky.

Dokument FBI odhaluje zvěsti o útěku

V rámci série blogů Národního archivu nazvané „Hon na Hitlera“ se dvě zprávy FBI zveřejněné v roce 2015 vracejí k záhadným zvěstem z roku 1945, které naznačují, že Hitler uprchl do Argentiny.

Jedna zpráva, zaslaná z Buenos Aires 14. července 1945, tvrdila, že „neznámý spolehlivý zdroj“ uvedl, že „Hitler byl vyloděn v Argentině přibližně 20. června, že jeho obličej byl znetvořen“ a že se ho major argentinské armády chystá doprovodit do „tajného úkrytu na území Chaca“.

Zpráva dodává: „Všechny zvěsti se vyšetřují.“

Druhý dokument ze 14. srpna od FBI v Los Angeles vyprávěl o tvrzení hollywoodského herce, který uvedl, že mu jeden muž v klubu řekl, že má „obrovský problém, který ho trápí“.

Tento muž údajně řekl, že „byl jedním ze čtyř mužů, kteří se setkali s Hitlerem a jeho partou, když se dva a půl týdne po pádu Berlína vylodili z ponorek v Argentině“.

Oba dokumenty se objevují v knize „Hunting Hitler Part VII: The search continues June-September 1945“, jejímž autorem je historik Národního archivu Greg Bradsher.

Argentina nebyla jediná, kdo ukrýval nacisty

Stojí za zmínku, že Argentina nebyla jediná, kdo poskytoval útočiště nacistickým představitelům.

Vláda Spojených států po válce v rámci tajného programu známého jako Operace Paperclip propašovala do země více než 1 600 německých vědců, inženýrů a techniků.

Mnozí z nich měli přímé vazby na nacistický režim a někteří byli spojováni s válečnými zločiny.

Jedním z nejznámějších rekrutů Paperclip byl Wernher von Braun, bývalý důstojník SS a architekt nacistického raketového programu V-2, který se později stal vedoucí osobností programu Apollo v NASA.

Americké zpravodajské služby vyčistily jejich záznamy a daly jim nový život v amerických institucích výzkumu, vojenského vývoje a kosmického výzkumu.

Pokud byly Spojené státy ochotny přehlížet nacistická zvěrstva ve jménu národního zájmu, nabízí se otázka: kolik dalších zemí postupovalo stejně – a jaké informace dosud nebyly odhaleny?

Reklamní trik, nebo historický průlom?

Kritici tvrdí, že toto oznámení je pouhým politickým divadlem.

Libertariánská vláda již propustila mnoho archivářů a zaměstnanců, kteří by se o vydání starali.

„Tak kdo to bude dělat?“ ptali se opoziční zákonodárci.

„Oznámení je čistá demagogie,“ uvedl jeden z místních deníků.

Milei to oznámil minulý týden v Argentině na Národní den paměti, pravdy a spravedlnosti – svátek připomínající začátek vojenské diktatury v zemi v letech 1976-1983.

Jeho administrativa rovněž přislíbila odtajnění zpravodajských spisů z této éry s tím, že „vyprávění celého příběhu je klíčovým úkolem“.

Nejzávažnější odhalení se však možná netýkají argentinské diktatury, ale toho, co a kdy země věděla o jedné z nejtemnějších kapitol světových dějin.

Fraška, fikce, nebo utajovaná skutečnost?

Historici hlavního proudu, jako je Richard J. Evans, odmítají teorii Hitlerova útěku jako fikci.

Poukazují na forenzní důkazy, jako jsou Hitlerovy zubní pozůstatky, které se shodují s jeho známými záznamy a které v roce 2018 potvrdil tým vedený Francouzi zkoumající sovětské archivy.

Přesto zůstávají otázky.

Proč americké zpravodajské služby po desetiletí utajovaly tisíce stran záznamů o pozorování a vyšetřováních souvisejících s nacisty?

Proč Argentina poskytla bezpečné útočiště tolika odsouzeným válečným zločincům?

A proč i po téměř 80 letech zůstává celý příběh uzamčen ve vládních trezorech?

Zda zveřejnění argentinských nacistických spisů konečně ukončí teorii o útěku nebo jí vdechne nový život, se teprve uvidí.

Poprvé po desetiletích však spisy možná konečně spatří denní světlo.

A pokud Milei splní svůj slib, svět možná zjistí, jak hluboko králičí nora sahá.

Jon Fleetwood