Po poslední vlně rasově motivovaných střeleb v Atlantě, Georgii a v jejím okolí zůstalo osm lidí mrtvých, většinou šlo o asijské ženy. (Foto: Flickr)
Po poslední vlně rasově motivovaných střeleb v Atlantě, Georgii a v jejím okolí zůstalo osm lidí mrtvých, většinou šlo o asijské ženy. Střelec, mladý bílý muž odpovídá profilu předchozích rasistických násilností. Proč mají ale USA vlastně takové sklony k těmto smrtonosným útokům?
USA je společností pokřivenou celou řadou způsobů. Spolu s tím, jak ve světě vede v případech COVID-19 a v úmrtích na něj, tak také svět vede v masových střelbách a v masových vězněních. Všechny tyto jevy jsou vzájemně provázané a jsou produktem přebujelého rasismu.
USA byly postaveny na rasismu. Zotročování Afričanů a genocidní hubení Domorodých Američanů, které umožnilo blahobytným bílým kolonistům prosperovat a mít se dobře bylo přeci ospravedlněno rasismem. Krádež černé práce a domorodé půdy položila základy jejich růstu a rozvoje jako národa. Rychle poté přišla predátorská Mexicko-americká válka roku 1846, v níž USA zabraly skoro polovinu Mexika.
Všechny tyto činy otevřeného rasismu byly vynucovány smrtonosnou silou, převážně používáním střelných zbraní. Ozbrojené násilí je prostě součást a přívlastek životní zkušenosti Ameriky. Zbraně jdou s rasismem ruku v ruce. Vůbec nepřekvapuje, že násilí proti rasovým a etnickým menšinám v USA nejen, že je v USA běžné, ale také že se v ohromné míře praktikuje u orgánů zákona k nastolování pořádku a zůstává velmi rozšířené.
Poslední oběti jsou příslušníky Asijsko-americké komunity. To neustálé víření válečných bubnů anti-čínské propagandy ze strany amerických politiků a amerických masových médií propagovalo xenofobní nenávist k Asijcům, neboť průměrný Američan vidí ve všech lidech s asijskými předky „Číňany.“ A tak přišly oběti posledních masových střeleb, po kterých zůstalo osm mrtvých lidí, z nichž čtyři byli Korejci. Mnoho obětí násilí proti Asijcům je i z jiných asijských zemí.
Toto plošné násilí proti Asijcům je posilováno běžnými rasovými sklony, které jsou vetkané do americké psychiky, jako je „žluté nebezpečí“ a různé rasové stereotypy, které očerňují lidi asijského původu. Číňané slouží jako pohodlná náhražka k označování všech Asiatů, takže všechny stereotypy aplikované na ně se aplikují na všechny. Tyto stereotypy podněcují k násilí. V americké populární kultuře se z asijských mužů dělají hulváti a z žen necudnice. Asijci jsou rváči „kung-fu“, postrádající lidskost, řízení zlem, tj. ďábelským panstvem „Fu Manchu.“
Stovky lidí během demonstrace Stop nenávisti k Asijcům v Bostonu pochodují přes čínskou čtvrť Chinatown k budově státní vlády v Bostonu, 13. března 2021. /Getty
To velice dobře zapadá do americké propagandy očerňující Čínu, která Čínu líčí v podobném světle. Pokud jde o USA, tak jedinými Číňany, kterým lze věřit, jsou ti, kteří mávají americkou vlajkou a přísahají věrnost Americe jako výjimečnému, nepostradatelnému globálnímu majáku „svobody a volnosti.“ Ale ani ti, kteří z celého srdce přijali „Americký sen,“ nejsou vyňati z rasistického násilí, které je může za každým rohem čekat.
Po zvolení Baracka Obamy jako prvního prezidenta z řad černých Američanů se vytrubovalo, že USA vstoupily do post-rasistického věku. Ale vše, co to způsobilo, bylo zažehnutí rasové nevraživosti u značné části bílých Američanů. To se projevilo ve zvolení Donalda Trumpa, jehož jen průhledně zastírané apely na rasismus ho katapultovaly do úřadu. Když se mu nepovedlo udržet pandemii COVID-19 pod kontrolou, začal dělat obětního beránka z Číny. To, co rozpoutal, byly salvy proti-čínské propagandy, které se chytily obě politické strany a která zůstává do dnešních dnů.
S tím, jak Čína nadále postupuje vpřed na všech frontách a USA jsou konfrontovány s četnými sociálními, ekonomickými, politickými a kulturními krizemi, se stala stigmatizace Číny a do jisté míry všech Asijců v celé americké společnosti rozšířeným jevem. Vzhledem k té všudypřítomné zbraňové kultuře, která převažuje v mnoha sektorech americké společnosti, nejspíš smrtonosné násilí proti Asijcům dále poroste.
Výzvy amerického prezidenta Joe Bidena k zastavení násilí namířeného proti asijským Američanům jsou v nejlepším případě odbyté. S tím, jak USA nadále útočí na Čínu nepodloženými obviněními, aby protlačovaly své vlastní globální ambice a hatily růst a rozvoj Číny, tak budou pobídky k útokům na asijské Američany mezi těmi, které infikoval anti-čínský virus, nadále narůstat.
Dennis Etler