Skupina vědců provedla studii ve zdravotnickém centru v Pekingu a zjistila, že u poloviny z těch, kteří se nakazili Covid-19, přetrvával virus v těle jeden až osm dní po zmizení příznaků. Data byla publikovaná v časopise ATS. (Foto: Flickr)

Vědci analyzovali údaje 16 pacientů v nemocnici v Pekingu, kteří byli léčeni od 28. ledna do 9. února. Jejich průměrný věk byl 35,5 let.

„Nejvýznamnějším výsledkem studie je, že polovina pacientů vylučovala virus i poté, co již neměli žádné příznaky,“ citoval MedicalXpress slova jednoho z autorů studie, doktora Lokeshe Sharma.

Jak již bylo uvedeno, doba trvání tohoto období se pohybovala od jednoho do osmi dnů. Lixin Xie, další z autorů studie, doporučil, aby se karanténa prodloužila po zmizení příznaku o jeden až dva týdny.

Studie také říká, že zatím není jasné, zda se její výsledky týkají i pacientů staršího věku, kteří mají slabší imunitní systém. Vědci nevylučují, že u nich virus přetrvává v těle delší dobu.

Co se týče příznaků nového koronaviru, tak mezi ně patří horečka, kašel, dušnost. Odborníci Fakultní nemocnice univerzity Wu-chanu zjistili, že symptomy připomínající nachlazení nebo chřipku se objevují až v pozdních stádiích onemocnění, na začátku může jít o atypický vývoj pneumonie. Po vyšetření nově nakažených se zjistilo, že prvními příznaky koronaviru mohou být průjem, nevolnost a další problémy s trávicí soustavou, bolesti hlavy a ve vzácnějších případech také tlak na hrudi.

Jako další příznak nákazy Covid-19 byl uveden odborníky i zánět spojivek. Uvádí se totiž, že virus může vyvolat mírnou folikulární konjunktivitidu a být přenášen aerosolovým kontaktem se spojivkou.

Uvádí se, že hlavními způsoby přenosu tohoto viru jsou kapénkový a kontaktní. Je specifikováno, že virus je přenášen prostřednictvím „blízkého“ kontaktu. Státní výbor pro zdravotnictví ČLR dříve ale zjistil, že v relativně uzavřeném prostoru může být přenášen aerosolem ve vysokých koncentracích. Vir může být také přenášen fekáliemi.

Zdroj:  atsjournals.org