V Německu hodlají pohřbít tuny radioaktivního odpadu. Je s tím ale velký problém, varují experti
1. December 2019 Redakce AC24 Ze světa 7690 1
Německo hledá stálé místo pro více než 28 000 metrů krychlových jaderného odpadu, který zůstane po uzavření jaderných elektráren v zemi. S tím má země však problém, potřebné místo má odpovídat několika důležitým požadavkům. Informuje o tom CNN. (Foto: Wikipedia)

 

 
 
 

Vyřešením otázky se zabývá tým expertů, který má najít místo pro asi 2 000 kontejnerů s nebezpečným materiálem. Poslední termín pro splnění úkolu je rok 2031. Zatímco se zdá, že čas ještě zbývá, podle členky expertního týmu profesorky Mirandy Schreursové to není tak jednoduché.

Ministerstvo ekonomiky a energetiky Německa vyžaduje, aby stálé pohřebiště radioaktivního odpadu odpovídalo nejvyšším požadavkům z hlediska bezpečnosti a to na dobu bezmála milionu let. Uvádí se, že momentálně je vysoce radioaktivní odpad skladován v dočasných úložištích.

V komentáři pro CNN Schreursová zmiňuje čtyři velké problémy, které mají experti před sebou. Stálé pohřebiště vysoce radioaktivního odpadu má odpovídat následujícím kritériím: má se nacházet minimálně v hloubce jednoho kilometru a být velmi stabilní z geologického hlediska (nemá být tedy ohrožováno zemětřeseními, nesmí mít žádné známky průtoku vody a nesmí to být moc porézní hornina).

Profesorka odkazuje na příklad Finska, ve srovnání s kterým Německo nedisponuje takovým objemem granitu pro budování pohřebišť a má pracovat s krystalickou žulou, kamennou solí či jílovitými horninami.

Schreursová také upozorňuje na fakt, že samotné transportování radioaktivního odpadu z dočasných úložišť je nebezpečné.

„Pokud otevřete kanystr s těmi palivovými tyčemi, prakticky okamžitě zemřete,“ říká profesorka s tím, že tyče jsou také neuvěřitelně horké, a mají se ochlazovat několik desetiletí. 

Další problém, který je zmíněn, se týká budoucnosti. A to kvůli době, po kterou má radioaktivní materiál zůstávat pod zemí. Je také nutné zajistit bezpečnost potomků a varovat je s ohledem na to, že již mohou používat jiný jazyk.

Poslední naléhavou otázkou je neochota lidí, aby bylo pohřebiště vysoce radioaktivního odpadu poblíž jejich domů. V této souvislosti CNN připomíná, že již po dobu asi 40 let se obyvatelé vesnice Gorleben v Dolním Sasku brání snahám úřadů vytvořit poblíž místa pohřebiště pro jaderný odpad.

V roce 2011 kvůli havárii na japonské jaderné elektrárně Fukušima I Německo prohlásilo, že se vzdá jaderné energetiky. Osm ze sedmnácti jaderných elektráren země bylo vypnuto praktické okamžitě. Proces odpojení všech jaderných elektráren se má ukončit v roce 2022.

Zdroj: snews.com

 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


Ares Mlok
1. December 2019

Takže nebude:

Kolský vrt prokázal vodu v horninách do hloubky přes 12 km...

By to mohli darovat za menší poplatek třeba Ukrajině, ne?


00