Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s těžko skrývaný sarkasmem komentoval slova hlavy Pentagonu, Marka Espera o Rusku. (Foto: Wikimedia)

Esper předtím uvedl, že „bylo by hezké, kdyby se Rusko mohlo chovat jako normální země, která sdílí západní hodnoty se Spojenými státy, Francií a našimi dalšími spojenci NATO“.

„Naléhal na nás, abychom jednali jako normální země, ne jako Spojené státy. Protože jinak bychom museli … bombardovat jednou Irák, podruhé Libyi – hrubě porušovat mezinárodní právo," odpověděl Lavrov na tiskové konferenci po jednáních vedoucích ministerstva zahraničí a ministerstva obrany Ruska a Francie ve formátu „2 + 2“.

Dodal, že pokud bude dodržovat přání Washingtonu – Moskva bude muset vydělit „miliony, aby se vměšovala do záležitostí jiných zemí, jako to udělal Kongres“.

Podle Lavrova by zřejmě také "Rusko mělo podpořit neústavní převrat, jak to učinily Spojené státy se svými nejbližšími spojenci v únoru 2014, kdy ukrajinská opozice pod tlakem radikálů, neonacistů, porušila dohodu s podpisem členských států EU“.

Názor, že koncept „normality“ Moskva a Washington různě hodnotí, vyjádřil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

„Pravděpodobně budeme stále neobvyklí," odpověděl svému americkému protějšku.

Vztahy mezi Ruskem a Západem se vyostřily kvůli situaci na Ukrajině a na Krymu. Moskva byla obviněna ze zasahování do záležitostí Kyjeva a Západ uvalil na ni sankce. Rusko přijalo odvetná opatření směřující k nahrazení dovozu a opakovaně obvinění proti sobě označila za neopodstatněná. Ruský prezident Vladimir Putin poznamenal, že hovořit jazykem sankcí s Moskvou je kontraproduktivní. Zdůraznil také, že západní země obviňují Rusko ze „všech smrtelných hříchů“, což poškozuje mezinárodní vztahy.

Zdroj: pz.cz, ria.ru