Šokující – pokud vypukne válka Ruska a USA, dají Evropané přednost neutralitě!
16. September 2019 Redakce AC24 Ze světa 9508 3
Podle nového průzkumu chce velká většina obyvatel EU zůstat neutrální v případě hypotetické války mezi USA a Ruskem, což je pro mnohé na Západě naprosto šokující. (Foto: Centcon)

 
 
loading...
 

Podle průzkumu navíc dva členové NATO - Řecko a Slovensko - podle Stars and Stripes s větší pravděpodobností přijdou na pomoc Moskvě než jejich spojencům v alianci.

Průzkum provedený Evropskou radou pro zahraniční vztahy ve 14 státech EU se zabýval řadou otázek - od obchodu a změny klimatu po výdaje na obranu. Evropská rada pro zahraniční vztahy pověřila YouGov, aby provedl průzkum, v němž bylo osloveno více než 60 000 lidí v celé Evropě. Na otázku, která strana by měla být podporována v případě americko-ruské války, většina ve všech zemích, kromě jedné, uvedla, že by bylo nejlepší nepodporovat ani jednu stranu, tvrdí publikace.

Polsko bylo jedinou zemí, kde si neutralitu zvolila menšina (45%) v případě hypotetického konfliktu mezi Washingtonem a Moskvou. Třetina Poláků uvedla, že podpoří Ameriku, a pouze 6% - Rusko.

Řecko a Slovensko silně podpořily neutralitu - 81%, respektive 65%. Ale i přesto, že obě země jsou členy NATO, respondenti projevili více podpory Rusku než USA, upozorňuje publikace.

Na Slovensku 20% uvedlo, že se postaví na stranu Moskvy v hypotetickém konfliktu a pouze 6% je připraveno pomoci Washingtonu. V Řecku mělo Rusko mírně vyšší podporu než USA - 7% oproti 5%.

V Německu, kde je rozmístěno asi 30 000 amerických vojáků, 70% lidí hlasovalo pro neutralitu, 12% by podpořilo USA a 7% podpořilo Rusko, zdůrazňuje článek.

Podle publikace byly podobné výsledky získány, když byli Evropané dotázáni na možný konflikt mezi Spojenými státy a Čínou. Odpověď „neutralita“ vedla s velkým odstupem.

„Tato studie odhaluje zásadní posun v názorech Evropanů na svět,“ shrnuje Evropská rada pro zahraniční vztahy.

Studie byla provedena v období napětí mezi Washingtonem a jeho dlouhodobými spojenci v Evropě, kde je americký prezident velmi nepopupulární. „Zdá se, že evropští voliči chtějí, aby se EU stala silným, nezávislým aktérem pomocí nekonfrontační strategie. V konfliktech mezi USA a Čínou nebo Ruskem mají jasnou preferenci, aby EU zůstala neutrální a usilovala o střední cestu mezi konkurenčními velmocemi,“ uvedli autoři studie.

Ať už je to jakkoli, průzkum, zejména reakce na potenciální rusko-americký konflikt, byl pro některé analytiky naprostým překvapením. Zástupce Kielské univerzity v Německu Marcel Dirsus označil výsledky studie za „ohromující“.

„Po desetiletích, během nichž Spojené státy bránily miliony Evropanů před Sovětským svazem a Ruskem, chce velká většina Evropanů zůstat neutrálními v potenciálním americko-ruském konfliktu," nechápe Diersus.

„To je příšerné," rozhořčila se Constanz Stelzenmüllerová, expertka na Německo ve washingtonském Brookingském institutu.

Ačkoliv jsou výsledky průzkumu opravdu „ohromující“, je zde i možná další příčina tohoto názorového posunu Evropanů, o které se nikdo nezmiňuje. A to, že reakce obyvatel Starého kontinentu bere v úvahu (ať už intuitivně nebo vědomě), že konfrontace mezi Ruskem a Spojenými státy se může odehrát právě na území Evropy s naprosto destruktivním, a při použití jaderných zbraní pak naprosto likvidačním výsledkem. Tak jako předchozí dva světové konflikty, které z ní udělaly pouze kontinent trosek.

Zdroj: stripes.com

 
 
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


RK
Rudolf Kavan
16. September 2019

Njak se tem Evropanum do toho krizoveho tazeni na Rusko nechce. To je na povazenou. To cesky demagoblok jsou jini kabrnaci! (Ve skutecnosti si predstavuji, ze tu valku vybojuji Americane a oni se jim budou jenom lisat k noham.)

Rudolf Kavan

 


30
ME
Marcia Espinoza
17. September 2019

Komentář byl odstraněn z důvodu nevhodného obsahu.


00
RR
radim rulik
19. September 2019
kdyby mě nutili bojovat, ihned zdrhnu a budu bojovat za Rusko :-P
00
RK
Rudolf Kavan
16. September 2019

Njak se tem Evropanum do toho krizoveho tazeni na Rusko nechce. To je na povazenou. To cesky demagoblok jsou jini kabrnaci! (Ve skutecnosti si predstavuji, ze tu valku vybojuji Americane a oni se jim budou jenom lisat k noham.)

Rudolf Kavan

 

+ 3