Ruská astrofyzikální vesmírná observatoř Spektr-RG detekovala probuzení „tiché“ černé díry ve středu galaxie, informoval Institut vesmírných studií (IVS) Ruské akademie věd. (Foto: MIT)
Observatoř Spektr-RG byla vypuštěna do vesmíru v červenci roku 2019. V říjnu dosáhla pracovního bodu 1,5 milionu kilometrů od Země a v prosinci začala zkoumat oblohu.
„Dne 1. dubna během průzkumu celé oblohy zaznamenal teleskop ART-XC orbitální observatoře Spektr-RG jasný rentgenový zdroj v oblasti středu galaxie,“ uvádí se v prohlášení daného institutu.
Je třeba poznamenat, že zdrojem byla černá díra 4U 1755-338, která byla poprvé objevena rentgenovou vesmírnou observatoří Uhuru, ale v roce 1996 „zmlkla“ a od té doby nevykazovala známky aktivity.
Zpráva říká, že astrofyzikové IVS připustili začátek nového vzplanutí této černé díry, spojeného s obnovením přitažlivosti látky této hvězdy.
Observatoř Spektr-RG, postavená v nevládní organizaci Lavočkina, obsahuje dva dalekohledy: eROSITA, vytvořený Institutem pro mimozemskou fyziku společnosti Maxe Plancka (Německo), a ART-XC, vyvinutý Institutem vesmírných studií Ruské akademie věd a vyrobený ve spolupráci s Ruským výzkumným institutem experimentální fyziky v Sarově a Marshallovým střediskem vesmírných letů.
Cílem Spektra-RG je vytvořit během čtyř let mapu vesmíru fotografováním celé oblohy ve vysokém rozlišení. Celkem bude vytvořeno osm map, každá bude trvat šest měsíců. Nejpřesnější mapa, která bude kombinovat osm výhledů, bude dokončena a zveřejněna kolem roku 2025.