Írán rozprášil síť CIA, mají fotografie agentů a někteří jsou již popraveni? Přišla tvrdá reakce Trumpa
23. July 2019 Redakce AC24 Ze světa 86265 5
V pondělí Teherán oznámil, že se íránským tajným službám v rámci rozsáhlé operace podařilo zadržet 17 agentů CIA. Některým z nich hrozí dlouholeté tresty vězení, jiní již mohli být popraveni. Trump mezitím obvinil Teherán ze lži. (Foto: Twitter)
 

 
Loading...

Zprávy o odhalení americké špionážní sítě přicházejí v době, kdy napětí v regionu roste. Íránské ministerstvo rozvědky uvedlo, že během uplynulého íránského kalendářního roku, který skončil v březnu 2019, došlo k zadržení celkem sedmnácti agentů. O rozbití špionážní sítě CIA íránské úřady informovaly již v červnu. Není ale jasné, zda pondělní prohlášení s tímto případem souvisí.

Tehdy Íránská informační agentura IRIB s odvoláním na tajemníka Nejvyšší rady národní bezpečnosti Ali Šamchaniho oznámila, že se Teheránu podařilo rozbít rozsáhlou americkou síť, která se zabývala kybernetickou špionáží. Se zásahem proti americkým zpravodajcům Íránu údajně pomáhaly blíže neurčené spřátelené země.

„Vzhledem ke spolupráci mezi Islámskou republikou Írán s dalšími zeměmi v budování mezinárodní organizace pro boj s americkou špionáží, jsme poskytli našim partnerům informace, které vedly k odhalení a rozbití sítě důstojníků CIA. Rovněž došlo k uvěznění a potrestání několika špiónů v různých zemích,“ uvedl Šamchani.

V červnu byl v Íránu popraven bývalý zaměstnanec letecké společnosti podřízené ministerstvu obrany, který byl obviněn ze špionáže pro CIA.

Íránská média mezitím zveřejnila fotografie a identity některých údajných špiónů. Podle ministerstva rozvědky někteří z nich již byli popraveni, zatímco jiní jsou odsouzeni k dlouholetým trestům ve vězení. Někteří na popravu čekají.

Zveřejněné dokumenty patří zaměstnancům amerických diplomatických misí v různých státech světa. Mezi nimi je například Zach Landau z amerického velvyslanectví v Zimbabwe, nebo Eric Sanders, druhý tajemník americké diplomatické mise ve Finsku. Dále byly zveřejněny různé vizitky dalších amerických diplomatů a fotografie amerického pasu na jméno Glenna Corna.

Některé osoby jsou na fotografiích zachyceny spolu s členy svých rodin.

Zda všechny tyto osoby byly zadrženy, není jasné.

„Zpráva, že Írán zadržel špióny CIA je zcela nepravdivá. Je v tom nula pravdy. Pouze více lží a propagandy (stejně jako jejich sestřelený dron), které šíří náboženský režim, který kolabuje a neví, co dělat. Jejich hospodářství je mrtvé a bude na tom ještě hůře. Írán je v hrozivém nepořádku!“ napsal Trump na Twitter.

Íránská televize v pondělí odvysílala úryvky z dokumentárního filmu Lov na krtka, ve kterém detailně popisuje operace CIA v Íránu. Úryvky zveřejnila i íránská agentura Press TV. Mezi nimi je video ženy, která je označena jako důstojnice CIA, jak se snaží ve Spojených arabských emirátech naverbovat nejmenovaného Íránce.

„V Dubaji je velký počet (íránských, pozn. red.) špiónů. Je to velmi nebezpečné,“ říká na videu žena, údajně Američanka, v perštině s přízvukem.

Na dalším videu příslušník americké rozvědky posílá špionážní vybavení agentům do Íránu. Další klip údajně zaznamenává americkou operaci v Afghánistánu. Na něm muž, který si říká Alí, sděluje možnému agentovi, že bude v Herátu a ptá se ho, zda mu může odpovědět, pokud zavolá z afghánské telefonní linky.

Zpráva o zadržení amerických agentů přichází pouze několik dní poté, co Íránské revoluční gardy obsadily britský tanker Stena Impero. Stalo se tak dva týdny poté, co gibraltarské úřady spolu s britským námořnictvem zadržely íránský tanker plující pod panamskou vlajkou Grace 1. Ten měl údajně přepravovat ropu do Sýrie, čímž porušil sankce EU.

¨

Londýn v sobotu v dopise Radě bezpečnosti OSN a generálnímu tajemníkovi OSN uvedl, že tanker se v době zásahu Íránských revolučních gard pohyboval v ománských teritoriálních vodách. V dopise byla akce Íránu označena za nelegální vměšování. Podle deníku The Telegraph Velká Británie, která se dříve snažila zachránit jadernou dohodu s Íránem, po obsazení svého tankeru zvažuje uvalení sankcí na Teherán.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v sobotu řekl, že reakce Velké Británie bude rázná, ale vojenský zásah vyloučil.

V pondělí britská média informovala, že Londýn do Perského zálivu pošle jadernou ponorku třídy Astute vybavenou střelami s plochou dráhou letu a těžkými torpédy. Na britských obchodních lodích budou údajně rozmístěni výsadkáři. Informoval o tom deník The Sun. Podle navigačních dat, která zveřejnil nizozemský novinář Hans de Vreij na svém Twitteru, se v současnosti britské lodě Hormuzskému průlivu zcela vyhýbají. 

Začátkem července byl do regionu vyslán britský torpédoborec HMS Duncan. V dané oblasti současně operují čtyři minolovky a výsadková loď.

 

Vážení čtenáří, přispějte na provoz vašeho nezávislého zpravodajství kryptoměnami:

BTC: 1C2tZY29PnRFacscnLf4ghwvUEwoiF7WZD

ETH: 0x5200433e4Ba2e89F1179DB688548Bb5aB2D3b4eC

LTC: LQpFdfXdLmogQzNtL9zZcW4bpuwrgDGhyj

 
 
Loading...
loading...
sdílet na Facebooku sdílet na Twitteru sdílet na Google Plus sdílet na VKontakte

Hello World

Facebook komentáře
Disqus komentáře
Komentáře registrovaných uživatelů

Napište vlastní názor


TF
tomas fuk
23. July 2019
super, jen tak dale, At zije Iran
30
V2
Vaclav 2
23. July 2019

I kdyby byla pravda poloviční, je naivní si myslet, že zrovna v tomhle státě nejsou rozlezlí, když působí všude. 

Po pravdě - Iran je jen dobrý k tomu, že vzdoruje us mašinerii a bude s nimi válčit. Jinak nic. Nemohu provolávat - "ať žije Iran" Je to jedna z vůbec nejhorších muslimských zemí, kde vládne nejhorší brutalita, kde normální člověk, zvláště ženy, jsou vystaveny zlovůli režimu, kde zákon umožňuje násilí pro nás v nepředstavitelné hrůze... a bohužel, pokud si tento stát upevní svoje postavení, bude expandovat...

 


11
RR
radim rulik
23. July 2019

A to ti nakukal kdo, nějaké důkazy, když se jim v mezinárodním sportu tak daří, což značí o opaku? Neříkám, že je tam pohádka (většinou jsou tam lidé šťastní narozdíl od západu), ale ty tvoje výmysly jsou jen důkazem tupé propagandy :)

To si tak snadno necháváš vymývat mozek západní, pedofilní propagandou? :)


00
S࿘
s0lari ࿘☯࿗
23. July 2019
To si trošku mýlite Irán so Saudskou Arábiou.
00
EP
Eduard Piovarči
23. July 2019

A Trump tvrdí že je to lož:-)

Samozrejme že tam USA má celú sieť agentov s cieľom poškodiť a povaliť režim. A ajatoláhom sa podarilo túto sieť začať trhať.

Že je Irán na dne to je ako tie.povedačky o Rusku. Irán bude klásť intenzívny odpor. A prejde ako Rusko na vnútornú sebestačnosť

Mordor v USA zatiaľ stratí silu ho obmedzovať.

https://aragonit11.blogspot.com/2019/07/druha-istrijska-akcia-v-roku-2019-4-az.html


30
TF
tomas fuk
23. July 2019
super, jen tak dale, At zije Iran
+ 3

V2
Vaclav 2
23. July 2019

I kdyby byla pravda poloviční, je naivní si myslet, že zrovna v tomhle státě nejsou rozlezlí, když působí všude. 

Po pravdě - Iran je jen dobrý k tomu, že vzdoruje us mašinerii a bude s nimi válčit. Jinak nic. Nemohu provolávat - "ať žije Iran" Je to jedna z vůbec nejhorších muslimských zemí, kde vládne nejhorší brutalita, kde normální člověk, zvláště ženy, jsou vystaveny zlovůli režimu, kde zákon umožňuje násilí pro nás v nepředstavitelné hrůze... a bohužel, pokud si tento stát upevní svoje postavení, bude expandovat...

 

- 1