Bezpečnostní expert a zbrojní analytik Jaroslav Štefec považuje Trumpovo rozhodnutí o útoku za pragmatický krok, kterým se přiblížil k vítězství v nadcházejících prezidentských volbách. Hodnotí rovněž i možné nepříznivé následky této akce Spojených států pro Evropu a bezpečnost českých občanů. (Foto:

Provedený útok, jehož důsledkem byla smrt jednoho z nejvlivnějších postav íránského vojenského establishmentu, se vyznačuje vysokou kvalitou z technického a organizačního hlediska.

Bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec totiž dává vysokou známku kontroverzní protiíránské akci, co se týče vojenského aspektu, avšak označuje samotný útok za akt státního terorismu, o čemž píše ve svém příspěvku na sociální síti Facebook.

„Jako voják nemohu neocenit naprosto dokonalou zpravodajskou přípravu a perfektní provedení akce, při níž byly americkými raketami vypálenými z dronu zabity špičky íránských a iráckých ozbrojených sil. Načasování přítomnosti dronů, přesná identifikace cílových vozidel, přesnost zásahu a minimum kolaterálních ztrát – prostě fantazie. Z vojenského hlediska určitě. Z pohledu mezinárodního práva se mi ovšem spíše vkrádá výraz „akt státního terorismu,“ analyzuje americkou akci Štefec.

Tímto útokem získal největší politickou výhodu právě Donald Trump. Štefec nepochybuje o tom, že svým rozhodnutím zaútočit na íránské vojáky americký prezident značně přispěl ke své volební kampani.

Za prvé, uvádí expert, Donald Trump dává tvrdou odpověď svým odpůrcům z demokratické strany, kteří kritizovali oslabení amerických pozic v tomto regionu v důsledku zvyšujících se aktivit Íránu a Ruska.

Za druhé, americký prezident v určité míře uspokojil zastánce konzervativního tábora, kteří volají po tvrdším postupu vůči Íránu a jeho spojencům.

A nakonec se Trump ukázal jako rozhodný a silný prezident velmoci, jenž neváhá hájit zájmy svého státu a trestat vraždu amerických občanů v zahraničí. 

„Může explodovat jedno křídlo Bílého domu.”

Dále expert zdůrazňuje, že tímto zásahem Trump dává najevo svým evropským spojencům, že je třeba začít uvažovat o aktivnějším postupu na mezinárodní scéně.

„Jednoznačně se tím vymezil vůči neschopným leaderům slabé, neakceschopné a v geopolitickém měřítku směšné EU a vyslal jasný signál členským zemím NATO, že končí doba planého mluvení a nastal čas činů. Například čas začít nakupovat americké zbraně, čas začít vydávat více peněz na zbrojení atd., atd. Získá tím podporu kapitánů amerického zbrojního průmyslu, kterou bude rozhodně potřebovat,“ uvedl Štefec ve svém příspěvku.

Pomsta Íránu a nebezpečí pro Evropu

Ze slov experta je těžké přesně říct, jak bude vypadat odveta Íránu na tento nepochybně drsný a urážející tah ze strany USA. Nicméně je jasné, že Írán se určitě pomstí za smrt generála Sulejmáního.

Samozřejmě to nebude jakýsi přímý vojenský střet s americkými vojenskými jednotkami, ale asymetrická odpověď, jež může zasáhnout nejen USA a jejich občany, ale i Evropu. V nejbližší době lze očekávat nárůst protiamerických a protievropských protestů i v Iráku, které mohou přivést k obětem.

Vzhledem k tomu Štefec přímo upozorňuje, že čeští vojáci a policisté, kteří se nyní nacházejí na tomto území, mohou být vystaveni nebezpečí kvůli vyhrocené politické situaci a možným nepokojům.

Expert dospívá k neutěšenému závěru, že v současné době český stát není dostatečně připraven čelit případným teroristickým útokům nebo jiným akcím, jež mohou být způsobeny pomstou Íránu nebo teroristických skupin vůči Západu.

„Soudě podle stavu ochrany pražských ulic v období Vánoc a silvestrovského veselí stále ještě žijeme ve sladkém snu o tom, že jsme div ne nejbezpečnější země světa a že „tady se přece nic podobného jako v Paříži stát nemůže“. Bojím se, že probuzení bude velmi tvrdé,“ varoval bezpečnostní analytik.