Britský novinář Robert Fisk z listu The Independent se vydal do osvobozeného Aleppa, kde nalezl zbraně, jež byly vyrobeny na Západě.

Jak se ocitly v rukou islamistických milicí, je otázka, na kterou by se mělo ptát mezinárodní společenství, domnívá se autor.

Fisk ve svém článku v listu Independent popisuje svou cestu do Aleppa, kde ve sklepeních domů našel pouzdra od raket s kódovými označeními: MFG BGM-71E-1B, STOCK NO 1410-01-300-0254, DAA A01 C-0292. Jednalo se o americké protitankové řízené střely TOW. „01" je kódové označení NATO pro Spojené státy a BGM-71E je označení pro americkou zbrojovku Raytheon.

„Máme videa islamistických ozbrojenců, kteří používají střely s označením BGM-71E-1B v provincii Idlib dva roky předtím, než jsem našel další pouzdra v okolí Aleppa," píše Fisk.

Podle něj Raytheon tyto zbraně mohl zcela legálně prodat spojenci ať už z NATO nebo jinému a musí jistě existovat i certifikát konečného uživatele, který má zajistit, že se zbraně nebudou dále prodávat. Nicméně podle něj neexistují žádné záruky, že konečný zákazník dodrží svůj závazek a nepředá tyto zbraně nějaké další skupině, například z řad protiasadových milicí včetně Islámského státu* nebo Fronty an-Nusrá*.

Mnoho těchto zbraní mohlo být dodáno Svobodné syrské armádě, kterou na Západě považovali za umírněnou sílu, avšak posléze mohly skončit v rukou teroristů. V minulosti byly zaznamenány případy, kdy se teroristům dostaly tyto zbraně výměnou za peníze nebo služby či byly jednoduše odebrány.

„Pamatuji si, že žádná ze zbraní, které jsem viděl během 15 let trvající občanské války v Libanonu (1975-1990), nebyla v rukou těch, kterým tyto zbraně byly prodány," vzpomíná Fisk na svou kariéru válečného dopisovatele. „Ruské a bulharské kalašnikovy, které byly prodány Sýrii, používali palestinští ozbrojenci, nebo americké tanky, které nasadily křesťanské síly, byly ‚dárky‘ od Izraele," píše.

Novinář se dále táže, proč Spojené státy a další členské země NATO nezveřejní, komu jejich výrobci prodali své zbraně.

„Nemyslím si, že NATO nebo EU mají nejmenší zájem na tom, aby vypátraly původ zbraní v rukou islamistických milicí v Sýrii nebo kdekoliv jinde na Blízkém východě," píše autor.

„Vskutku v politickém prostředí, ve kterém se ‚změna režimu‘ stala morálním a etickým cílem, nemůže být morální či etické vyšetřování toho, jak obchodníci se smrtí (…) dokázali předat dodavatelům smrti (vrahům) své zbraně, minomety a děla," uzavírá.

Zdroj:  independent.co.uk