Roční příjmy některých korporací jsou tak obrovské, že přesahují ekonomiky mnoha zemí po celém světě. Nicméně ani nejvýnosnější a nejúspěšnější podniky na světě nemají vždy hvězdnou pověst.
WALMART
Americký maloobchodník Walmart s příjmy ve výši 486 miliard dolarů předstihl v roce 2017 šestou největší ekonomiku v eurozóně — Belgii (s HDP ve výši 468 miliard dolarů). Kdyby byl Walmart zemí, umístil by se na 24. místě v žebříčku států podle HDP.
VOLKSWAGEN
Výnosy německé automobilky Volkswagen jsou vyšší než HDP Chile. Společnost, která byla zasažena skandálem Dieselgate, získala v loňském roce 276 miliard dolarů. Chilský HDP v roce 2016 činil 250 miliard dolarů a mnozí Chile považují za nejstabilnější stát v Jižní Americe. Volkswagen by obsadil 43. místo, pokud by příjmy společnosti představovaly HDP.
APPLE
Americký technologický gigant Apple by se umístil na 47. příčce v žebříčku zemí podle HDP, kdyby byl státem. Loni společnost získala celkem 229 miliard dolarů. Pro srovnání, HDP Portugalska v roce 2016 činil 205 miliard dolarů.
AMAZON
Online prodejce Amazon si v roce 2017 přišel na téměř 118 miliard dolarů. Jeho příjmy překročily HDP Kuvajtu (111 miliard dolarů). Generální ředitel společnosti Amazon Jeff Bezos se v poslední době stal nejbohatším mužem v současné historii a jeho bohatství tento měsíc dosáhlo 150 miliard USD.
ALPHABET
Mateřská společnost Googlu, Alphabet, vydělala v minulém roce více peněz než Puerto Rico, jehož HDP číní 105 miliard dolarů. Příjmy Alphabetu se v roce 2017 vyšplhaly na 111 miliard dolarů. Pokud by společnost byla zemí, zaujala by v již zmiňovaném žebříčku 59. místo.
Experti tvrdí, že globalizace je z velké části zodpovědná za to, že společnosti mohou růst až do takových rozměrů. Nicméně větší neznamená nutně lepší. Mnoho nadnárodních korporací, včetně některých výše uvedených, je zdrojem negativních titulků a patří k nejvíce nenáviděným společnostem.
Zdroj: inc.com