Povyskočení cen ropy v důsledku dočasného zastavení dodávek přes strategický průliv Bab el Mandeb možná sice nebude trvat dlouho, ale tu zapomenutou Jemenskou teď už tříletou válku by mohl přeměnit z obyčejného pustošivého konfliktu na plameny strhávající pozornost světa.
Zastavení plavby po saúdském prohlášení, že Íránem podporovaní rebelové Houthiů v Jemenu zaútočili na dva saúdské ropné tankery plavící se tímto průplavem domů, představuje hrozbu, že tento konflikt znamená zadušení této mezinárodní obchodní cesty se zastavením toků ropy ze Zálivu na světové trhy. Houthiové tvrdí, že útočili na saúdské válečné lodi, a ne na žádné ropné tankery.
Přes Bab al Madeb u pobřeží Jemenu, Džibuti a Eritrey propojující Rudé moře s Arabským mořem se přepravuje denně odhadem 4,8 milionu barelů ropy.
Zastavení dodávek ropy by mohlo vyprovokovat eskalaci tohoto konfliktu s intervencí vnějších mocnost ve snaze pomoci Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům porazit Houthie a zasadit tak i ránu íránské přítomnosti v regionu.
Zastavení dopravy je karta, která v této hře Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům nabízí příležitost strhnout zraky světa na řešení této občanské války, která přerostla do regionálního konfliktu, když do ní tyto dva státy ze Zálivu v březnu 2015 zahájily dosud trvající vojenskou intervenci.
Místo, aby tato intervence byla krátkou hladkou kampaní na podmanění Houthitů, tak pro Saúdskou Arábii a pro Spojené arabské emiráty skončila jako uvíznutí ve zkázonosné šlamastyce spolu s totálním fiaskem jejich světové pověsti.
Mezinárodní kritika jejích počínání v této válce se kupí v důsledku jejích hrůzných humanitárních důsledků. Hlasy v Americkém Kongresu, britském parlamentu a v dalších západních legislativních orgánech stejně jako ze strany skupin obhájců lidských práv volající po zákazu prodejů zbraní Saúdské Arábii jsou čím dál hlasitější.
Panely ozbrojených služeb v americké Sněmovně a v Senátu tento týden vydaly společnou obrannou legislativní iniciativu, která od Pentagonu žádá, aby Kongresu sdělil, zda síly USA nebo Arabské koalice porušují federální zákony a politiky Pentagonu. Další jejich opatření omezuje možnost, aby USA doplňovaly palivo letounům Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie provádějícím nálety na Jemen, aby se tak předvedli, jak podporují snahu Spojených národů na vedení mírových rozhovorů k vyřešení této stupňující se humanitární krize a zastavení dalších úmrtí civilistů.
Tato válka zabila už nejméně 10 000 Jemenců a 22 milionů lidí – tj. tři čtvrtiny obyvatelstva Jemenu – je uvrženo do bídy, kdy by potřebovali humanitární pomoc. Nejméně 8 milionů Jemenců je na pokraji hladomoru a 1 milion je nakažený cholerou.
Nejspíš očekávatelnou bezprostřední reakcí na toto zastavení plavby ze strany Spojených států a Británie, které jsou natěšené, jak si namastí kapsu na ještě vyšších prodejích zbraní, budou nejspíš jejich kroky na podporu válečného úsilí Saúdské Arábie a Emirátů v Jemenské válce.
Z hlediska Washingtonu stejně jako Rijádu je tato válka jen další frontou v americkém úsilí donutit Írán, aby zastavil podporu svými středovýchodním zástupným silám.
USA s Velkou Británií od počátku této války rozprodaly jen samotné Saúdské Arábii zbraně za 12 miliard $ včetně doplnění stavu jejich bombardérů a nákladů pum, kterými Jemen zasypávají.
Americké ozbrojené síly navíc poskytují doplňování paliva letounům Saúdů a Emirátů za letu a jak britský, tak americký personál Saúdy pomáhá navádět, aby útočili na vhodné cíle.
USA s Británií i další mocnosti by se také mohly porozhlížet po možnosti rozšířit proti-pirátskou alianci v tomto regionu, která byla vytvořena roku 2008 v reakci na Somálské pirátství. Tato aliance tam má válečné lodi hlídkující v mezinárodních vodách poskytnuté všemi pět stálými členy Rady bezpečnosti Spojených národů – Spojených států, Číny, Ruska, Británie a Francie – stejně i jako z jiných evropských a latinskoamerických zemí, z Austrálie, Pákistánu, Singapuru, Turecka, Saúdské Arábie a Thajska.
Potenciál o průlom v mírovém úsilí vzroste, až se toto zastavení dodávek ropy zkombinuje s naplněním hrozby Saúdů a Emirátů, že oblehnout strategický přístav Hodeida, čímž by mohli ohrozit kriticky důležitý příliv humanitárních dodávek a potenciálně vytvořit příležitost pro další vynucovací úsilí, které by mělo dohnat Jemenskou válku ke konci.
Dopis velvyslance Spojených arabských emirátů Yousefa al-Otaiba vůdcům Amerického Kongresu v červnu prohlašoval, že Saúdy vedené arabské síly poskytly Íránem podporovaným rebelům Houthiů „největší možnou příležitost, aby se v míru stáhli z Hodeidy.
Vyslanec OSN Martin Griffiths minulý týden předložil návrh, který by zabránil bitvě o Hodeidu, kterou ovšem budou muset všechny strany ještě akceptovat.
Tento plán údajně volá po postupném stažení Houthiů z Hodeidy a ze dvou dalších blízkých přístavů spolu s částečným stažením sil Emirátů, kdy s pomocí OSN by přístav obsadili Jemenci, kteří by rovněž spravovali toto město s 60 000 obyvateli, a došlo by k obnovení zastavených mírových rozhovorů.
Možnost, že toto zastavení dodávek ropy pohne s úsilím skončit s touto válkou, narůstá i díky faktu, že Saúdské kroky mají i další důsledky jdoucí nad rámec energetické bezpečnosti.
Mnohočetné konflikty na Středním východě včetně rivality mezi Saúdy a Íránem a sporu mezi Katarem a aliancí vedenou Saúdy a Emiráty, která na tento neposlušných stát v Zálivu uvalila 14 měsíční diplomatický a ekonomický bojkot, se už rozlily do Afrického rohu, kde Emiráty, Saúdové, Katar, Turecko a Čína soutěží o vliv a o získání kontroly nad přístavy i o zřízení vojenských základen.
Silný vliv vojenské a obchodní přítomnosti Emirátů v tomto regionu byl i jedním z důvodů, proč se nedávno čínský prezident Xi Jinping zastavil na tři dny v Emirátech během své túry po Africe.
Čína by nejspíš ráda ze súadského zastavení plavby těžila, aby podpořila nějaké mírové úsilí, ale Trumpova administrativa bude nejspíš tíhnout k nějaké intervenci přinášející konfrontaci s Íránem.
Zmiňovaný učenec a autor Ellen R. Wald k tomu řekl: „Rudé moře je nesmírně důležitou zásobovací cestou. Dojde-li k jejímu významnému rozvratu, tak budou mít Evropské mocnosti, Egypt a Spojené státy důvod k intervenci. Ty mají značný zájem na ochraně svobody plavby touto mořskou cestou. No a mezinárodní intervence proti Houthiům bude asi tím, o co Saúdské Arábii jde.“
Zdroj: zerohedge.com