Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před „explozivním nárůstem“ případů v Evropě, a že rovněž stoupá úmrtnost. Hans Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu, vyzval k širokému používání obličejových roušek a řekl, že zavírání škol by mělo být poslední možností. (Foto: Pixabay)
– Mette Frederiksen, dánská premiérka, zavedla nová omezení pro 280 tisíc lidí na severovýchodě země poté, co byla u lidí nalezena zmutovaná verze nového koronaviru spojeného s norkovými farmami.
– Řecko se připojilo k dalším evropským zemím a oznámilo celostátní uzavření ve snaze zastavit rostoucí příliv pacientů dříve, než se jeho nemocnice dostanou pod „neúnosný“ tlak.
– Švédský premiér Stefan Lofven se stáhl do izolace a varoval, že rostoucí případy nového koronaviru způsobily opět „vážnou situaci“, protože počet úmrtí v zemi překročil 6.000.
– Bank of England odhalila další stimul hotovosti ve výši 196 miliard amerických dolarů a předpovídá hlubší recesi vyvolanou koronavirem pro Velkou Británii, protože Anglie začne druhé blokování.
– Druhá největší německá banka Commerzbank vykázala čistou ztrátu ve třetím čtvrtletí ve výši 81 milionů amerických dolarů po ustanoveních proti ekonomice zasažené koronavirem a restrukturalizaci, která uzavře pobočky a zruší pracovní místa.
– Lufthansa varovala, že ve čtvrtém čtvrtletí spotřebuje více hotovosti než ve třetím čtvrtletí, a že další restrukturalizační opatření budou mít dopad na výsledky německé letecké společnosti, protože se bude snažit vyrovnat se s dopady pandemie.
– Region Lombardie, jehož součástí je Milán, se vrací do přísného uzamčení, které vláda dostala do červené zóny, takže lidé mohou opustit domov pouze kvůli práci, zdravotním důvodům nebo mimořádným událostem.
– Paříž má být podrobena větším omezením, aby omezila rostoucí počet případů koronaviru, včetně požadavku na uzavření dalších obchodů večer. Starostka francouzského hlavního města Anne Hidalgo řekla místním sdělovacím prostředkům, že to bude znamenat uzavření některých obchodů prodávajících jídlo a pití od 22:00, což je nad rámec stávajícího vnitrostátního uzamčení ve Francii.
– Lidé v Londýně a v Anglii se hrnuli do hospod na poslední noc před zahájením nového národního uzavření 5. listopadu. Velká Británie má nejvyšší oficiální počet obětí v Evropě způsobený COVID-19 a denně čelí více než 20 tisícům nových případů.
– Čína má zakázán vstup pro nečínské návštěvníky z Velké Británie, Belgie a Filipín, zatímco cestující z Německa, Francie a USA se budou muset podrobit další zdravotní kontrole na vir pomocí nukleových kyselin a krevních testů.
– Maďarsko je nyní pod zvláštním právním řádem 90 dní po oznámení premiéra Viktora Orbána, že v reakci na rostoucí počet infekcí budou zpřísněna protipandemická omezení.
Téměř 5.000 lidí je nyní v nemocnici s příznaky COVID-19 a existují varování, že do poloviny prosince by mohl být zdravotní systém přetížen, pokud lidé nebudou respektovat nová přísnější opatření a snižovat míru infekce.
– V Belgii nejnovější údaje ukazují, že v minulém týdnu bylo hlášeno průměrně 14.091 nových případů, což je o šest procent méně než před týdnem. Počet úmrtí však stále stoupá – za stejné období vzrostl o 75 procent.
Mezitím belgický premiér Alexander De Croo varoval, že přísná omezení proti COVID-19 budou muset zůstat v platnosti, dokud nebude nalezena vakcína, aniž by upřesnil, o jaká opatření by se mohlo jednat. Belgie neočekává, že se dostane k vakcíně, pokud bude vyvinuta, až do jara 2021. (Kl)