V prosinci 2017 odpálili jemenští povstalečtí Hútíové ze šíitského hnutí Ansar Alla balistickou raketu namířenou na hlavní město Saúdské Arábie Rijád. Saúdská a západní média oznámila, že rakety USA Patriot úspěšně zlikvidovaly raketu.
Krátce poté Donald Trump uvedl, že takové efektivní systémy protiraketové obrany se vyrábějí pouze ve Spojených státech. Toto prohlášení bylo učiněno na cestě do Japonska, jehož návštěva se stala pro Trumpa částí jeho služební cesty do Asie.
Spojené státy opakovaně vyhrožovaly KLDR preventivními útoky. V případě útoku ve východní Asii vypukne vojenský konflikt, který překoná podle meřítka válku v Tichomoří z doby 2. světové války. Největší města a průmyslová centra Jižní Koreje a Japonska budou vystaveny útokům moderních balistických raket, které překonají všechny vzorky z jemenského arzenálu. USA žádají tyto země, aby věřily v účinnost svých systémů Patriot, které jsou také nasazeny v Saúdské Arábii. Je to jediná bezpečnostní záruka, kterou mohou Spojené státy poskytnout svým partnerům. Zpráva o úspěšném zachycení rakety v Saúdské Arábii proto přišla v nejlepší čas pro Trumpa a jeho delegaci.
Mezitím to není poprvé, kdy se selhaní Patriotu snaží vydat za velký úspěch. Nejproduktivnější bojový test Patriotu, po kterém se komplex začal nazývat zázračnou zbraní, byla válka v Zálivu v roce 1991. Hlavním úkolem komplexů bylo zničení zastaralých raket Scud-B. Americká vláda uvedla, že Patriot zachytil 80 % raket, zatímco výrobní společnost komplexů Raytheon nazvala ještě vyšší číslo — 97 %. Fakta však svědčí o nadměrném optimismu těchto hodnocení. A to navzdory omezenému potenciálu iráckých raket.
Rakety Scud-B byly představeny v roce 1964. Když byly vytvořeny, neměly žádné protiopatření proti moderním protiraketovým systémům. Tyto rakety se měly stát snadným cílem pro systém Patriot, který je určen především k boji proti sofistikovanějším raketám, jaké jsou korejský Rodong-1 a sovětská Točka. Nicméně podle zprávy podvýboru pro právo a národní bezpečnost USA během války v Zálivu Patriot neprokázal významný úspěch: „Existují důkazy o zničení několika raket, ale i pokud jde o tyto případy, existují určité pochybnosti. Veřejnost a Kongres jsou popleteny prohlášením o úspěchu, který byl zveřejněn po válce."
Ve zprávě z roku 1992 Účinnost raketového systému Patriot během operace Desert Storm se uvádí, že ze 158 raket Patriot, které použila americká armáda během války, bylo 45 % odpáleno proti falešným cílům.
Profesor Massachusettského technologického institutu (MIT) Theodore Postol, jeden z předních amerických odborníků v oblasti protiraketové obrany, velmi skepticky hodnotil tvrzení o úspěchu Patriotu. Pečlivě analyzoval údaje získané během války a pak řekl, že ve skutečnosti bylo procento zachycených raket Patriot mnohem méně — maximálně 10 procent. Vědec také poznamenal, že i ty nejjednodušší rakety, jako je Scud-B, se mohou vyhnout systému. Studie profesora byla podpořena údaji, které byly získány mimo jiné zaměstnanci dodavatele odpovědného za výrobu Patriotu. Všichni uznali, že výroky o úspěšném bojovém ověření komplexů byly bezpředmětné.
K podobné situaci došlo i s raketou, která byla odpálena do Rijádu. Podle vojenského pozorovatele existují přesvědčivé důkazy o tom, že raketa vypuštěná Hútíy, také docela primitivní, nebyla zachycena. To znamená, že Spojené státy znovu oznámily úspěch svých zbraní pro politické účely, protože je stále důležité, aby se jejich spojenci cítili v bezpečí před raketovou hrozbou.
Cílem jemenské rakety bylo mezinárodní letiště saúdské metropole král Khalid. Podle satelitních snímků nebyla raketa zachycena, ale spadla nedaleko letiště. Bojová hlavice explodovala 12 kilometrů od terminálu a vyděsila cestující.
Bojová hlavice navzdory bateriím Patriot proletěla bez překážek nad územím Saúdské Arábie. Saúdské letiště zůstalo nepoškozené ne kvůli úspěchu Patriotu, ale kvůli selhání rakety vypuštěné Hútíy. Pokud by měl Jemen přístup k modernějším technologiím, výsledek by mohl být zcela jiný. V boji s moderními raketami, jaké jsou ruský Iskander, korejský Musudan a íránský Khorramshahr, bude mít Patriot ještě menší šanci na úspěch. Některé z nich mají několik hlavic, což ještě více komplikuje zachycení. Až donedávna mnozí doufali, že se po válce v Perském zálivu Patriot stal spolehlivější. Nedávné události však ukázaly, že tomu tak není.
Spojené státy a Saúdská Arábie nejsou jediné země, které vyzkoušely Patriot v bojových podmínkách. V únoru 2018 použil Izrael stejné systémy, aby sestřelil drony, které pravděpodobně patřily Íránu. Samozřejmě, že Írán není jedním z předních výrobců vojenských letounů, takže drony měly být pro Patriot snadnou kořistí. Byly provedeny dva neúspěšné pokusy o zničení cíle, poté byly sestřeleny vrtulníkem. V případě balistické rakety nebo bojového letadla by helikoptéra byla k ničemu.
Je proto nesmírně důležité, aby USA poskytly svým spojencům a partnerům pocit bezpečí, byť nepravdivý. Vítězné zprávy o úspěších Patriotů udělaly Saúdskou Arábii, Jižní Koreu a Japonsko více tolerantními k vojenským dobrodružstvím Spojených států. Pokud se tyto země dozví, že v případě války dosáhnou cíle více než 90 procent severokorejských nebo iránských střel, zatímco systémy Patriot budou vykazovat svou neúčinnost, mohou se stát méně ústupnými.