Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes uvedl, že proti němu byla potvrzena obžaloba specializované prokuratury v Haagu. V souvislosti s tím rezignoval na funkci prezidenta Kosovské republiky. Podle RTV půjde do Haagu dobrovolně. Úřad speciálního prokurátora však zatím nemá žádné oficiální potvrzení. (Foto: Facebook)
Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes uvedl, že proti němu byla potvrzena obžaloba specializované prokuratury v Haagu. V souvislosti s tím rezignoval na funkci prezidenta Kosovské republiky. Podle RTV půjde do Haagu dobrovolně. Úřad speciálního prokurátora však zatím nemá žádné oficiální potvrzení.
- Jak na Balkánu vyřezávali lidské orgány? Čím budoucí kosovský premiér překvapil ozbrojence z UÇK
- Jak na Balkánu vyřezávali lidské orgány? Vyndal jsem srdce, ještě tlouklo
Thaçi se dnes k celé věci vyjádřil na tiskové konferenci a uvedl:
„V zájmu ochrany integrity Kosova a při vší úctě k mezinárodnímu společenství dnes rezignuji na prezidentský úřad. Jsem velmi hrdý na odpovědnost, která na mě padla. Za těchto nových podmínek vyzývám politické síly, aby byly obezřetné a nedostaly se do institucionální krize.“
Vysílání této konference probíhalo na jeho Facebooku.
Důvodem takového kroku má být skutečnost, že speciální soud v Haagu schválil obžalobu proti jeho osobě za válečné zločiny z let 1998-1999. Připomeňme, že již dříve byla obvinění potvrzena proti vůdci Demokratické strany Kosova Kadrimu Veseli.
Speciální soud v Haagu pro válečné zločiny v Kosovu nedávno rozšířil utajení obžaloby proti Thaçimu, bývalému mluvčímu parlamentu Kadrimu Veseli a dalším bývalým válečníkům Kosovské osvobozenecké armády.
Dne 24. dubna podalo státní zastupitelství obžalobu ke schválení soudní radě, protože tehdy bylo oznámeno, že podezřelí byli obviněni z přibližně 100 vražd kosovských obyvatel různých národností. Kosovský prezident následně slíbil, že rezignuje, pokud soud obžalobu schválí. Kromě toho Thaçi slíbil, že se do Haagu vydá dobrovolně.
Bývalý mluvčí samozvaného kosovského parlamentu a vůdce Demokratické strany Kosova Kadri Veseli již dříve ve čtvrtek prohlásil, že speciální soud potvrdil i jeho obvinění, které bylo proti němu vzneseno. Dodal, že do Nizozemska odcestuje sám, „nikoli jako zadržený“. Veseli během ozbrojeného konfliktu se srbskými úřady v letech 1998–1999 stál v čele zpravodajské služby Kosovské osvobozenecké armády.
V listopadu, předseda Výboru pro Kosovo a Metochii srbského parlamentu, Milovan Drecun, oznámil, že pracovní skupina Skupščina (parlamentu) Srbska předala speciální prokuratuře v Haagu údaje o 160 tajných věznicích Kosovské osvobozenecké armády a zločinech, kterých se tam dopustili kosovsko-albánští bojovníci.
V letech 2018–2019 bylo vyzváno až 200 bývalých bojovníků Kosovské osvobozenecké armády, aby podali svědectví v případech válečných zločinů v Haagu. Mezi nimi byl i bývalý polní velitel a expředseda vlády Ramuš Haradinaj, který rezignoval 19. července 2019 a poté se dobrovolně vydal do Haagu. Haradinaj ale využil svého práva mlčet a následně se vrátil do Prištiny.
Připomeňme, že Nizozemsko zřídilo Speciální mezinárodní soud a Úřad speciálního prokurátora pro válečné zločiny v Kosovu v letech 1998-1999, které v červenci roku 2017 oznámily svou připravenost pracovat.
Výchozím bodem jejich činnosti se stala zpráva zvláštního zástupce Rady Evropy Dicka Martyho z roku 2010, věnovaná zločinům Kosovské osvobozenecké armády. Mezi nejzávažnější případy patří obchodování s drogami, únosy lidí a obchodování s orgány.
Zmiňme, že Hashim Thaçi byl prezidentem Kosovské republiky od 7. dubna 2016. Kosovskoalbánský politik rovněž zastával post premiéra Kosova (od 9. ledna 2008 do 9. prosince 2014) a stal se tak prvním premiérem po vyhlášení nezávislosti, které proběhlo dne 17. února 2008. V letech 1999 až 2016 byl rovněž členem Demokratické strany Kosova.