Berlín, Paříž a Londýn jednají s Teheránem o tom, jak lze zachránit jadernou dohodu poté, co od ní Spojené státy odstoupily.
Mezitím Total varuje, že zvažuje zrušení své účasti v těžbě plynu na největším nalezišti na světě.
Francouzský energetický gigant Total prohlásil, že pokud nedostane výjimku z nadcházejících amerických sankcí proti Íránu, bude muset odstoupit od projektu těžby plynu na nalezišti Jižní Párs. Projekt má hodnotu 40 milionů eur.
„Total nebude moci pokračovat v projektu SP 11 (11. fáze projektu Jižní Párs) a ukončí veškeré související aktivity, pokud nedostane specifickou výjimku ze strany amerických úřadů za podpory úřadů Francie a EU," stojí v prohlášení.
Společnost Total upozornila, že je velmi zranitelná vůči americkým sekundárním sankcím, neboť má uloženo 10 miliard dolarů v amerických aktivech a americké banky z 90 % financují její operace.
Mezitím cena ropy třídy Brent dosáhla hodnoty 80 dolarů za barel, což je nejvíce od listopadu 2014. WTI rovněž stoupla v ceně o 18 % a dosáhla hodnoty 71,67 dolarů za barel, uvádí Reuters.
Dříve vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová uvedla, že se ministři zahraničí Íránu, Británie, Francie a Německa dohodli pověřit příslušné experty úkolem vyvinutí mechanismu, který by ochránil evropské podniky v Íránu. O této otázce budou dále jednat.
„Snažíme se nalézt praktická řešení, abychom udrželi dohodu při životě," řekla Mogheriniová. Evropský komisař pro migraci a vnitřní věci Dimitris Avramopoulos uvedl, že EU uvažuje o možnosti uplatnění „blokovacího statusu", aby ochránila zájmy evropských společností v Íránu.
Minulý týden poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa John Bolton dal jasně najevo, že Washington může uvalit sankce proti evropským společnostem, které spolupracují s Íránem.
8. května Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od jaderné dohody s Íránem a hodlají obnovit americké sankce.
Zdroj: theguardian.com