4. dubna odhalil tiskové agentuře Reuters vedoucí americký činitel, že americký prezident Donald Trump během schůze Národně bezpečnostní rady souhlasil, že americká vojska v Sýrii ponechá „o trochu déle“. Tento činitel však zdůraznil, že Trump dosud neschválil žádný konkrétní časový rozvrh stahování. „Nezačneme s okamžitým stahováním, ale prezident není ani ochoten schválit dlouhodobé nasazení,“ citovala Reuters říkat vysokého amerického činitele.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Předtím ředitel Amerického národního zpravodajství Dan Coats potvrdil, že bylo přijato rozhodnutí o budoucnosti amerických vojsk v Sýrii, a řekl, že toto rozhodnutí bude brzy oznámeno.
Kancelář Bílého domu a jeho tiskový tajemník, když tyto zprávy komentovali, tak v tiskovém prohlášení sdělili, že „vojenská mise na vymýcení ISIS v Sýrii se chýlí k blízkému konci.“
„Budeme ohledně budoucích plánů pokračovat v konzultacích se svými spojenci,“ dodalo toto prohlášení.
Vedoucí americký činitel řekl Reuters, že Trump chce, aby se k americkým snahám v Sýrii přidaly další země regionu a Spojené národy. Tím potvrzuje, že USA od svých spojenců chtějí, aby spojili svá pozemní vojska ve východní Sýrii nebo přinejmenším, aby financovali americkou přítomnost tam.
„Saúdská Arábie se o naše rozhodnutí velice zajímá a já jim řekl: ‚No, víte, vy od nás chcete, abychom zůstali, tak za to asi budete muset zaplatit,“ řekl Trump 3. dubna.
Experti na Sýrii si myslí, že budoucnost amerických vojsk v Sýrii není zatím jistá. USA v současnosti shání nové zdroje, aby financovaly jejich tamní nasazení a snížily dopad tohoto nasazení na své spojence, hlavně Turecko, které by chtělo, aby se USA konečně už rychle ze Sýrie stáhly.