Předseda Evropské rady Donald Tusk v úterý dopoledne ve Štrasburku představil poslancům Evropského parlamentu (EP) výsledky prosincového summitu EU, včetně souhlasu premiérů a prezidentů začít s druhou fází jednání o brexitu. V této souvislosti upozornil, že pokud si Spojené království odchod z EU ještě rozmyslí, Unie to přivítá.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.SouhlasímNesouhlasímOchrana osobních údajů
Tusk europoslancům na jejich prvním letošním plénu připomněl, že lídři EU se v prosinci jednomyslně rozhodli, že v první fázi jednání o vystoupení Británie z Unie bylo dosaženo dostatečného pokroku v oblasti práv občanů, irských hranic a finančního vyrovnání.
Proto se lídři dohodli na prvním souboru směrů další fázi rozvodových rozhovorů. Tusk však ze Štrasburku Britům vzkázal, že pokud změní svůj názor na opuštění Unie koncem března 2019, EU jejich zemi ráda přivítá zpět.
„Pokud se vláda Spojeného království rozhodne potvrdit své rozhodnutí odejít, brexit se v březnu příštího roku stane realitou se všemi jejími negativními důsledky. Pokud tedy nedojde ke změně postoje našich britských přátel,“ uvedl Tusk.
V této souvislosti poslancům připomněl slova britského ministra pro brexit Davida Davise, že „pokud demokracie nemůže změnit svůj názor, přestává být demokracií“.
A s odkazem na ostatní členy EU dodal, že „my na kontinentu jsme nezměnili svůj názor a naše srdce jsou stále otevřené pro Británii“.
Zároveň však připomněl, že v případě brexitu EU potřebuje od Spojeného království jasnější vizi o vzájemných budoucích vztazích. Dodal, že Unie připravuje nový soubor pokynů pro obchodní jednání s Londýnem, přičemž „nejtěžší práce je ještě před námi a čas je omezený“. Zároveň vyzval na jednotu ostatních 27 členských zemí při každém možném scénáři, který může nastat.