Bývalý ministr zahraničí John Kerry přiznal, že Saúdská Arábie s Izraelem do jaderné dohody z roku 2015 zoufale toužily po všeobecné válce se zapojením Íránu. Kerry v úterý při promluvě na diskusním panelu fóra o omezení jaderných zbraní ve Washingtonské Národní katedrále řekl, že vůdci Izraele, Egypta a Saúdské Arábie agresivně USA tlačili do preventivního úderu proti Íránu s potenciálním pozabíjením statisíců nevinných civilistů.


Kerry popisoval dobu předcházející této dohodě jako plnou intenzivního a agresivního lobbování za vojenskou eskalaci od těchto tří zemí, jejichž vůdci se pokoušeli osobně intervenovat. „Každý z nich mi řekl: Írán musíte bombardovat, to je jediná věc, které rozumějí,“ uvedl v úterý na tomto fóru Kerry.

Dále vysvětloval: „Pamatuji si rozhovor s prezidentem Mubarakem. Podíval jsem se na něj a řekl: Tobě se to snadno řekne. My je budeme bombardovat a já se vsadím, že ty budeš ten první ze všech takových, co nás za to budou hned den na to kritizovat ‚Samozřejmě, ha-ha-ha-ha!‘“

Kerry rovněž uvedl Benjamina Netanyahua, který v tom tlaku za přímé vojenské akce proti Íránu převzal jasnou vůdčí roli, když říkal: „Vázl jsem zamotaný ve spoustě možností. Ale nejdůležitější bylo to, že ministerský předseda Netanyahu zaníceně agitoval za vojenské akce.“

Není však přesně jasné, kdy všechny tyto rozhovory proběhly, když Kerry předsedal americké senátní komisi zahraničních vztahů v letech 2006-2013, než za Obamy nastoupil do své funkce ministra zahraničí. Rovněž to bylo v těch časech po invazi do Iráku, kdy už začali otevřeně diskutovat o změně režimu v Sýrii. Na Sýrii se už dlouho pohlíželo jako na nejbližšího spojence Íránu a jako na důležitý pevninský most propojující šíitské spojence od Íránu a Iráku až k Hizbolláhu v Libanonu. Izrael později vystupňoval svou rétoriku proti Íránu, kdy tvrdil, že tato islámská republika pod dominancí šíitů si ve válkou zmítané Sýrii během pomoci Assadovu režimu a Hizbolláhu zařizuje trvalou vojenskou přítomnost, což je netolerovatelný scénář, který Netanyahu označoval za „červenou linii.“