Komisařka spravedlnosti EU Věra Jourová během návštěvy izraelského ministerstva zahraničí v Jeruzalémě tento týden chválila veškeré úsilí za odstraňování tzv. nenávistné mluvy z internetových fór. Je ironií, že Jourová se během své návštěvy rovněž sešla s izraelskou ministryní spravedlnosti Ayelet Shaked, tj. s ženou, která na Facebooku v roce 2014 vyzývala ke genocidě Palestinského lidu.
Tehdy prohlásila, že „veškerý Palestinský lid je nepřítel“ a to ospravedlňuje jeho zničení, „včetně jeho starců a žen, jeho měst a vesnic, jeho majetků a infrastruktur.“
Rovněž volala po masakrování palestinských matek, které rodí ty „malé hady“. Její příspěvky zní poněkud kriticky a snad i nenávistně, ale EU se nikdy neobtěžovala spuštěním nějaké iniciativy za odpovědnost izraelských vůdců za jejich rasismus a podněcování ke genocidě.
Elektronická intifáda hlásí:
Jourová v tweetu uvedla, že její schůzka s Shake je předzvěstí „hlubší kooperace mezi EU a Iraelem.“
Finding ways for deeper EU-Israel cooperation on judicial matters and #dataprotection w/ Minister of Justice @Ayelet\\\_\\\_Shaked @EUinIsrael pic.twitter.com/pNYqPxiSsw
— Věra Jourová (@VeraJourova) June 26, 2017
Cílem je kritika Izraele
Ale ač by snad opravdový boj s nenávistnou mluvou mohl být i chvályhodný, jsou tu důkazy, že tato iniciativa je více o pokusech potlačovat kritiku Izraele.
Společné prohlášení vydané EU a Izraelem klade toto úsilí do kontextu nedávného schválení tzv. Mezinárodní aliance za připomínání holocaustu (IHRA) Evropským parlamentem, kdy to IHRA je ve skutečnosti jen pracovní definicí pro boj s anti-semitismem a pro volání k jeho využití „k lepšímu výcviku orgánů vynucování zákona a vlády.“
Definice anti-semitismu od IHRA je téměř identická s tou, kterou původně koncipovali pro-izraelští lobbisté jako součást prosazení koordinace pod agenturou Evropské unie.
Formálně tuto definici však EU nikdy nepřijala.
Ale v roce 2010 ji přijalo americké ministerstvo zahraničí a izraelští lobbisté nadále tlačili instituce a vlády celého světa včetně amerického kongresu, aby ji formálně schválily.
Ta obsahuje prohlášení, které ani kontroverze nebudí, že anti-semitismus „je určité vnímání Židů, které lze vyjádřit jako nenávist k Židům,“ a které by se mohlo projevovat slovními nebo fyzickými útoky proti Židům a židovským institucím.
Ale tato definice je podepřena vysvětlujícím memorandem uvádějícím příklady, které kalí vody mezi anti-semitismem – tj. bigotností vůči Židům – na jedné straně a kritikou Izraele a jeho státní ideologie Sionismu na straně druhé.