Jeden den poté, co pro-assadovská vojenská aliance pohrozila úderem pro-americkým silám v Sýrii v odvetě za americké bombardování Íránem podporované milice operující v údajné „no-go zóně“ poblíž americké posádky v jižní Sýrii u města Al Tanf, Syřané údajně splnili svůj slib. Podle Reuters ozbrojený dron pro-syrského režimu zaútočil na síly USA vedené koalice v Sýrii, kvůli čemuž byl rychle sestřelen během toho, co Pentagon označil za „značnou eskalaci napětí mezi Washigtonem a vojsky podporujícími Damašek.“
Ten ozbrojený dron „prásknul do hlíny“ a nedošlo k žádným zraněním nebo škodám pro koaliční hlídku v jižní Sýrii, ale plukovník US Army Ryan Dillon, mluvčí USA vedené koalice bojující proti Islámskému státu, reportérům řekl, že tento dron znamenal útok na ně a zavrhl možnost, že by šlo o varovný výstřel.
„Jasné to znamenalo hrozbu, a tak by to bylo, i kdyby to byl varovný výstřel; bylo to cosi, čím se projevil nepřátelský záměr, nepřátelská akce a znamenalo to hrozbu pro naše síly, protože ten dron měl pořád munici, která byla pořád na ně,“ řekl Dillon a dodal, že „to byl první známý okamžik, kdy síly pro-syrskou vládu vystřelily na koaliční síly v tomto regionu.
Dillon řekl, že ten ozbrojený dron ve stylu MQ-1 byl po výstřelu na koaliční síly provádějící hlídkování kolem dekonfliktní zóny v jižní Sýrii zničen. Dillon také řekl, že nedošlo k žádným koaličním obětem.
Americký činitel mluvící pod podmínkou anonymity řekl, že munice dopadla několik set yardů od koaličních sil a ani nevybuchla.
A jak USA věděly, že to byl pro-syrský dron? Podle Dillona Spojené státy toho dne vedly útok proti dvěma pick-upům podporujícím syrskou vládu, které vezly zbraně proti USA podporovaným bojovníkům u jižního města At Tanf.
„Bohužel dochází k takovýmto incidentům, které odvádí pozornost od boje proti ISIS,“ řekl Dillon za použití tohoto akronymu pro Islámský stát.
Mezitím vojenské napětí roste i v další části Středního východu poté, co se přiostřilo po varování Spojených arabských emirátů, že Katar se snaží dostat pomoc z Turecka a Íránu, což by mohlo otevřít „novou tragickou kapitolu středovýchodního seriálu,“ což je zase tak jasná hrozba vojenskou akcí, že ani v jasnější nelze doufat. Od Reuters:
- ČINITELÉ SAE OBVIŇUJÍ, ŽE KATAR SE SNAŽÍ DOSTAT POMOC Z TURECKA A ÍRÁNU, COŽ BY MOHLO OTEVŘÍT „NOVOU TRAGICKOU KAPITOLU STŘEDOVÝCHODNÍHO SERIÁLU
Mezi obnoveným konfliktem v Sýrii a potenciální vojenskou akcí v Kataru, je to jen testament o tom, jak excesivní komoditou se stala bokem odlévaná ropa v globálních zásobách, kdy pro ropu to nejsou optimistické zprávy (a ta stejně zůstává v depresi kvůli strachu, že se další dohoda OPEC stejně znovu zhroutí).
Zdroj: zerohedge.com