Nakonec bylo všechno jinak, než mělo být. Jak už jsme diskutovali v pátek, světoví vůdci včetně německé kancléřky Angely Merkel a nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona doufali, že přesvědčí amerického prezidenta, aby schválil sliby Pařížské dohody o klimatu k boji proti globálnímu oteplování. Než ten summit uspořádaný v luxusním hotelu Taormina na Sicílii, který býval dominikánským klášterem a za Druhé světové války základnou nacistického letectva, skončil, tak jim došlo, že neuspěli, jelikož Trump jen „zdůraznil své odhodlání rozbít tento globální stereotyp,“ když odmítl držet se linii Skupiny G-7, a to nejen ohledně globálního oteplování, ale i odporem k obchodním opatřením.
Konečné komuniké G-7 navíc v tom, co bylo označeno za „bezprecedentní krok“, věnovalo USA jejich vlastní část s prohlášením, že v nich „probíhá revizní proces“ a nejsou schopny se do této diskuse zapojit, jak to citoval jistý činitel citovaný Bloomberg. V důsledku toho, když budou USA vyloučeny ze závěrečného potvrzení, těch zbývajících šest, nazvěme je G-6, znovu potvrdí svou oddanost Pařížské dohodě o klimatické změně, o níž Trump v sobotu tweetnul, že o ní rozhodne příští týden.
Netřeba říkat, že Merkelová, která doufala, že ze sobotního summitu odjede s agendou G-7 schválenou všemi včetně Trumpa, je na amerického prezidenta rozhněvaná.
„Celá diskuse o klimatu byla obtížná, nebo spíše neuspokojivá,“ řekla reportérům v sobotu německá kancléřka Angela Merkel. „Máme tu situaci, kdy šest členů, nebo i sedm, pokud chcete přidat i EU, stojí proti jednomu. To znamená, že až doteď nepřišel žádný signál, zda USA zůstanou v Pařížské dohodě nebo ne. Tudíž jsme o tom zatím nemluvili, ale dali jsme na srozuměnou, že nás šest členských států spolu s EU zůstáváme oddáni globálním cílům této dohody.“
Ta nespokojená Němka pak pokračovala: „Skutečnost, že jsme zde nebyli schopni dosáhnout pokroku, je ovšem situací, v níž musíme říci, že neexistuje společná podpora pro důležitou mezinárodní dohodu. Tato Pařížská dohoda není jen prostě už starou dohodou, je spíše klíčovou dohodou.“
Uzavřela to s poukazováním, že toto je bezprecedentní porušení dohody v řadách G-7, a to asi první v její historii: „Momentálně nemáme žádnou dohodu. Dali jsme ale jasně na srozuměnou, že své postoje neměníme.“
O chvíli později byla zveřejněna konečná deklarace s ohromujícím konstatováním uvádějícím, že USA „nejou v pozici, v níž by se mohly ke konsensu o klimatické změně přidat.“
I will make my final decision on the Paris Accord next week!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 27, 2017
* * *
Kromě Trumpovy neschopnosti se dát dohromady s evropskými vůdci, došlo v G-7 alespoň ke konsensu o obchodu, když se říká, že činitelé těchto vlád dospěli k dohodě po hádkách nad formulacemi o protekcionismu a vzájemných výhodách, hlásí Bloomberg. Technická jednání se v Taomině táhla do 3 h ráno, aby nějak sladili Trumpův přístup Amerika v první řadě s oddaností dalších vůdců otevřenému trhu. V důsledku toho budou odkazy o boji proti protekcionismu zahrnuty do konečného textu, jak tvrdí dva činitelé. A třetí ještě řekl, tento dokument v jeho současném konceptu je v porovnání s předchozími komuniké G-7 krokem zpět.
Vůdci „našli rozumné řešení“ o obchodu, které se zavazuje k systému založenému na pravidlech, řekla Merkelová. „Chceme, aby bylo WTO úspěšné,“ řekla.
BREAKING: Group of Seven final declaration says U.S. "not in a position to join consensus" on climate change.
— AP Politics (@AP\\\_Politics) May 27, 2017
Když Merkelové s reportéry mluvila o rozhodnutí G-7 o obchodu, tak řekla: „Vedli jsme o obchodu velice tvrdou diskusi. Teď si myslím, že jsme už dosáhli rozumného řešení. Zavázali jsme se k obchodnímu systému založenému na pravidlech. Chceme, aby byla WTO úspěšná. Udržíme společně své trhy otevřené a budeme postupovat proti protekcionismu, budeme však současně i bojovat proti neférovým obchodním praktikám. V německém zájmu je také zamyslet se nad otázkou oceli.“
Merkelová tuto diskusi v pátek v noci podle Bloomberg označila jako „velice intenzivní“ spolu se „zdůrazňováním, že rozhodnutí Trumpovy administrativy jsou porušením zavedeného pořádku, jaký všichni ctili už několik desetiletí. Trump v pátek řekl ostatním vůdcům, že vedl kampaň na platformě ochrany amerických pracovních míst a bude podle toho i jednat, tvrdili tito činitelé, kteří všichni při diskusích na soukromých schůzkách žádali, aby nebyli jmenováni.
Ale nejlepší ukázkou toho, jakou globalizace v posledních 48 hodinách dostala ránu, je skutečný obsah konečného komuniké G-7, které bylo jen šest stránek dlouhé v porovnání s 32 stránkami loni. Ač toho z konečného konceptu hodně vypadlo, tak tento text bude obsahovat pasáž o migraci, o které se mluví jako o „lidské mobilitě.“ Ta obsahuje větu, která praví, že národy mají spolu s dodržováním lidských práv rovněž právo chránit svou bezpečnost.
Zdroj: zerohedge.com