PAŘÍŽ (AP) — Pařížští prokurátoři ve čtvrtek, tj. tři dny před hlasováním, zahájili předběžné vyšetřování, zda k ovlivnění hlasování nebylo použito falešných zpráv. Centristický prezidentský kandidát Emmanuel Macron podal žalobu jen hodiny poté, co jeho krajně pravicová rivalka Marine Le Pen ve středu v noci, během jejich jediné debaty jeden na jednoho, naznačila, že tento bývalý bankéř by mohl mít off-shorový účet.
Le Pen řekla: „Doufám, že nezjistíme, že máte off-shorový účet na Bahamách.“
Vypadalo to, že mluví o dvou sériích zpráv zjevně od cizinců, publikovaných jen hodiny před jejich napjatým střetem, které údajně ukazují, že Macron byl nějak zapojen do Karibské banky a firmy ležící na ostrově Nevis.
Macronův tábor řekl, že tento bývalý investiční bankéř se stal obětí „kampaně kybernetických dezinformací.“ Macron promlouvající v rádiu France Inter Le Pen obvinil z šíření „falešných zpráv“ a řekl, že nikdy neměl bankovní účet „v žádném daňovém ráji.“
„Všechno je to fakticky nepřesné,“ říkal Macron.
Le Pen z těchto náznaků ve čtvrtek, jelikož tyto fámy byly vyvráceny, rychle vycouvala. Ale prokurátoři krátce nato zahájili vyšetřování kvůli podezření z podvrhů a z šíření falešných zpráv za účelem odklonit voliče.
Le Pen a Macron se v neděli střetnou ve francouzských prezidentských volbách, kdy poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že pro-EU zaměřený Macron má nad svou krajně pravicovou rivalkou silný náskok.
V údajných dokumentech to „M“ u Macronova údajného podpisu neodpovídalo jeho autentickému podpisu a ať ten dokument napsal, kdo chtěl, vypadl, že neměl jasno, zde ta dotyčná firma byly komanditní společností nebo společností s ručením omezeným. Metadata vtělená do dokumentu naznačují, že byl vytvořen těsně před vystavením na internet – což vyvrací tvrzení vystavujícího anonyma, že tento dokument cirkuloval u „stovek francouzských žurnalistů,“ kteří se toho „všichni zalekli.“
Když se Le Pen ve čtvrtek ptala BFM TV, zda formálně obviňuje Macrona, že má tajné offshorové konto, tak řekla: „Ne, vůbec. Kdybych to chtěla udělat, tak bych to udělala včera. Jen jsem mu položila otázku. Kdybych měla důkaz, tak bych s ním včera přišla.“
Původ této poslední konspirační teorie není jasný, ale jsou tu náznaky spojující tyto dokumenty falešných zpráv s krajně pravicovými kruhy v Kalifornii.
Jeden z dokumentů tvrdí, že byl zhotoven podle práva Nevisu, ale ve skutečnosti byl koncipován formulacemi z příručky pro zakládání společností s ručením omezeným v Kalifornii. Ty dokumenty se objevily nejdříve na Mixtape, tj. na relativně nové severokalifornské službě sdílení.
Macronova kampaň zjistila první tweet odkazující se na tento dokument jako přicházející z twitterového účtu Nathan Damigo, což je krajně pravicový aktivista a usvědčených zločinec rovněž sídlící v severní Kalifornii. Damigo je na sociálních médiích znám, jak při protestu v Berkley udeřil anti-fašistku do obličeje.
Vzkazy zanechané Damigem byly okamžitě zrušeny.
Macronovi se mezitím dostalo podpory od bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Obama v poselství vystaveném v úterý na Macronově twitterovém účtku uvedl, že tohoto centristického kandidáta podporuje, „kvůli tomu, jak jsou tyto volby důležité.“
„Francouzské volby jsou velice důležité pro budoucnost Francie a pro hodnoty, na kterých nám tolika záleží,“ řekl Obama. „Musel jsem obdivovat, jak byla kampaň Emmanuela Macrona vedená. On se postavil za liberální hodnoty. Předložil vizi pro důležitou roli, jakou Francie hraje v Evropě a po celém světě. A je oddaný lepší budoucnosti Francouzského lidu.“
Obama zakončil svůj vzkaz slovy „En Marche“ – což je jméno Macronova politického hnutí a „Vive La France.“
Zdroj: breitbart.com