V pátek si papež František našel tvrdá slova k popisu libertariánů, když řekl, že ti popírají hodnoty společného dobra ve prospěch radikálního sobectví, kdy záleží jen na individuu. „Nemohu být tak nedbalý, abych nepromluvil o smrtelné hrozbě spojené s invazí postojů libertariánského individualismu ve vysokých vrstvách kultury i ve školách a v univerzitním vzdělávání,“ řekl Papež v poselství vyslaném shromáždění Pontifikální akademie sociálních věd ve Vatikánu a následně sdíleném i s Breitbart News.
„Obecnou charakteristickou tohoto bludného paradigmatu je to, že minimalizují obecné dobro, to je ideu ‚žíti dobře‘ nebo ‚dobrého života‘ v komunitárním rámci,“ řekl František, když spolu s tím velebí „egoistický ideál“.
Členové Pontifikální akademie se totiž v současností pouští do workshopů se slyšením pod názvem „Směrem k účastnické společnosti: Nové cesty k sociální a kulturní integraci,“ které začaly v pátek a potrvají až do 2. května.
František řekl, že to libertariánství, „které je teď tak módní,“ je zvláště radikální formou individualismu, která prosazuje, že „hodnotu věcem a meziosobním vztahům dává jen individuum a že tudíž jen individuum rozhoduje, co je dobé a co je zlé.“
Libertariánství, řekl, káže ideu, že „samo-způsobilost“ je nezbytnou základnou svobody a osobní odpovědnosti.
„Libertariánské individuum tudíž popírá hodnoty společného dobra,“ konstatoval pontifik, „protože na jedné straně přinejmenším některá ta individua předpokládají, že samotná idea ‚společného‘ znamená spoutanost a na druhé straně, že poukazy na ‚dobro‘ zbavují svobodu její podstaty.“
Libertariánství, pokračoval, je „antisociální“ radikalizace individualismu, která „vede k závěru, že každý má právo se prosadit tak, jak mu jeho schopnosti dovolují, i za cenu vyloučení zranitelnější části většiny nebo její vytlačení na okraj.“
Podle této mentality se všechny vztahy, které vytváří vazby, musí odstranit, poukazoval papež, „jelikož by omezily svobodu.“ Tímto způsobem to může být jen přes život nezávislý na ostatních, na obecném dobru a dokonce i na Bohu samotném, jak může být člověk svobodný, řekl.
To není poprvé, kdy se papež chytil nějaké záležitosti populárních sociálních a politických trendů.
V březnu papež František řekl vůdcům Evropské unie, že populistické hnutí, které zachvacuje mnoho částí Evropy a i jiných oblastí je živeno „egoismem.“ Populismus, řekl, je „ovocem egoismu, který lidi zabedňuje a brání jim ze své zabedněnosti vystoupit a ‚podívat se mimo‘ své vlastní úzce zabedněné vize.“
Zdroj: breitbart.com