(AFP) — Libyjský ministr zahraničí Mohamad Taher Siala v pátek naléhal na EU, aby znovu uvážila svou námořní operaci ve Středomoří s tvrzením, že ta s sebou jako vedlejší účinek nese povzbuzování migrantů, aby se pokoušeli o riskantní plavbu do Evropy. Evropská unie zahájila Operaci Sophia v roce 2015, aby rozdrtila pašeráky na otevřeném moři poté, co stovky migrantů zemřely, když se jejich chatrné čluny potopily u jižní Itálie.
Operující plavidla jsou pověřena, aby střetla pašerácké čluny a zničila je, často to ale skončí záchranou migrantů pokoušejících se najít si cestu do Evropy – z nichž mnozí na cestu vyráží z Libye.
„Já si myslím, že operace Sophia je negativní. Není pozitivní. Prostě proto, že zčásti povzbuzuje k migraci,“ řekl AFP Taher Siala při interview ve Varšavě, kde se sešel se svým polským protějškem.
Šest let po revoluci, která svrhla diktátora Muamara Kaddáfího, se Libye stala klíčovým místem, odkud vyráží migranti, aby riskovali své životy při překračování Středozemního moře do Evropy.
Migranti „obvykle kalkulovali s celým rizikem, než se dostanou na Lampedusu nebo Pantellerii v Itálii,“ řekl Taher Siala, čímž se zmiňoval o dvou ostrovech, které se staly uzly migrace.
„Teď počítají už jen s rizikem, jak vyplout z Libye a pak se přeplavit mimo libyjské teritoriální vody,“ dodal.
– ‚Léto se blíží‘ –
„Protože je pak seberou plavidla, která je vezmou bezpečně do Evropy, tak si myslím, že ta operace se musí znovu promyslet.“
Ale Fabrice Leggeri, šéf pohraniční agentury EU Frontex, která má částečně Operaci Sophia na starost, kritizoval charity za záchranu migrantů u Libye s argumentací, že právě ty odpovídají za povzbuzování pašeráků.
Většina migrantů stahujících se tam převážně ze zemí sub-saharské Afriky se naloďuje na čluny pašeráků s lidmi operujících na západě země, odkud směřují na italský ostrov Lampedusa 300 kilometrů odsud.
Těžiště obav se posunulo k této pašerácké trase v centru Středomoří od trasy Egejským mořem v roce 2016 po dohodě EU-Turecko k zastavení přílivu migrantů přistávajících v Řecku poté, co uprchli válce a perzekucím na Středním východě.
Na rozdíl od Syřanů je většina cestujících z Libye považována za ilegální ekonomické migranty, kteří hledají job, a nikoliv prchají před válkou a perzekucí. Ti jsou obvykle deportováni.
Taher Siala řekl, že „vývoj ve zdrojových zemích migrace a dobrá kontrola hranic a určitý vývoj v Libyi“ by mohl tu lidskou vlnu směřující na sever utlumit.
„Když je ale jen pořád dále sbíráte a vracíte je…, tak tímto migraci omezit nemůžete. V první řadě musíte zastavit jejich příchody do Libye,“ dodal.
„A víte, že přichází léto, moře bude klidné, a tak si myslím, že ty počty asi narostou.“
Zdroj: breitbart.com