Ta šestiletá zástupná Syrská válka za svržení prezidenta Bášara Asada včera potichoučku s kňučením zhynula, když ministr zahraničí Rex Tillerson na tiskové konferenci v turecké metropoli uvedl, že konec prezidentství Bášara Asada už není předběžnou podmínkou pro vyřešení Syrské krize, což je dramatické čelem vzad Washingtonem dlouho zastávaného politického kurzu. „Myslím, že o postavení prezidenta Asada by z dlouhodobého hlediska měl rozhodnout Syrský lid,“ řekl, jak hlásila AFP, Tillerson ve čtvrtek na společné konferenci s tureckým ministrem zahraničí Mevut Cavusoglum.
Později s tím rezonovala i velvyslankyně u OSN Nikki Halley, když řekla: „Naší prioritou už není jen sedět a zaměřovat se na zbavení se Asada.“
„Vyberete si a zvolíte své bitvy, a když se podíváte, co z toho vzejde, je čas změnit své priority a naší prioritou už není jen tam sedět a zaměřovat se na odstranění Asada,“ řekla americká velvyslankyně Nikki Haley malé skupině reportérů.
„Myslíme si o něm, že je to problém? Ano. Budeme tam snad jen sedět a zaměřovat se na jeho odstranění? Ne,“ řekla. „Na co se soustředíme je vyvíjení tlaku tak, aby v Sýrii mohly začít probíhat nějaké změny.“
Za prezidenta Baracka Obamy učinily Spojené státy z odchodu Asada jeden ze svých klíčových cílů. Také syrská ozbrojená opozice během mírových rozhovorů v Astaně trvala na tom, aby tento dlouhodobý vůdce rezignoval, jako na podmínce.
Pro ty, co by to snad nevěděli, umožnit Syrskému lidu, aby on rozhodl o osudu prezidenta Asada, bylo ruským postojem už od počátku tohoto konfliktu. Moskva opakovaně zavrhovala jakékoliv předběžné podmínky na Asadovo odstoupení před politickým urovnáním této krize.
„Rezoluce Rady bezpečnosti OSN a různá rozhodnutí o Sýrii přijatá od rocku 2012 s naší proaktivní účastí neobsahují žádný požadavek nebo náznak, že by syrský prezident Bášar Asad musel rezignovat. Naopak, říkají, že jedině Syrský lid má právo rozhodnout o své budoucnosti a že do politického procesu by měly být zahrnuty všechny síly syrské společnosti bez výjimky včetně etnických a politických sil, náboženských vyznání a všech opozičních skupin,“ řekl v interview v roce 2016 ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Jinými slovy celý ten zástupný konflikt s tisíci ztracenými životy a miliony syrských imigrantů zaplavujícími Evropu byl na nic.
Bude to ještě lepší, když máme potvrzení, že tento Tillersonův obrat byl opravdu průlomový, díky reakci Johna McCaina. Senátní Komise ozbrojených služeb a tento prominentní neocon v prohlášení řekl, že „Jsem hluboce znepokojený dnešními prohlášeními našeho ministra zahraničí a velvyslankyně u Spojených národů ohledně budoucnosti Bášara Asada v Sýrii.“
McCain pak pokáral Tillersona prohlášením: „Zase jednou se americká politika v Sýrii prezentuje jen kuse v tiskových prohlášeních, aniž by bylo definováno, co je úspěch, natožpak, aby byl realistický plán, jako ho dosáhnout.“
Tento rozzuřený neocon pokračoval: „Tato dnešní prohlášení administrativy by nakonec mohla vést skutečné spojence a partnery Ameriky v boji proti ISIS, aby se obávali nejhoršího: tj. faustovského zaprodání se šmelinou s Asadem a Putinem zpečetěnou prázdnými sliby o protiteroristické operaci. Doufám, že prezident Trump objasní, jak to Amerika udělá, aby nesklouzla na cestu sebezničení a způsobení vlastní porážky.“
A nebyl sám: republikánský senátor Lindsay Graham řekl, jsou-li ty zprávy přesné, tak „to bude největší chyba od té chvíle, kdy prezident Obama pochybil nečinností i poté, co stanovil červenou linii na použití chemických zbraní Asadem.“ Dodal, že: „To by byla zničující zpráva jak pro syrskou opozici, tak pro naše spojence všude na Středním východě. Mám strach, že je to osudová chyba.“
Když dva největší neoconi Ameriky kárají Trumpův syrský obrat, tak lze bezpečně říci, že přinejmenším v tomto konkrétním případě učinil Trump správné rozhodnutí.
Zdroj: zerohedge.com