Libye nadále upadá do toho, co lze nazvat pouze stavem naprosté anarchie, který trvá od zabití silného muže této země plukovníka Muammara Kaddáfího. Kaddáfí byl zabit v roce 2011 při povstání s ohromnou podporou Západních mocností vedených Británií a Francií a nakonec s podporou NATO. Údajně je nejsilnější frakcí v probíhající Libyjské občanské válce tzv. Vláda vedená z Tobruku, která je přidružená k Libyjské národní armádě.
Situace tam teď nevypadá dobře, když se v tom objevilo Rusko asi s ambicí, znovu se pořádně uchytit u svého někdejšího spojence.
Guardian hlásí , že to „vypadá, že Rusko v posledních dnech vyslalo speciální síly na letiště na západě Egypta u hranic s Libyí, což je krok, který u USA budí obavy z prohlubující se role Moskvy v Libyi.
Také tisková agentura Reuters ohlásila, že ruské speciální síly byly spatřeny na hranici mezi Libyí a Egyptem.
To samé potvrzuje IntelNews ve své zprávě konstatující, že Rusko je asi poslední ze zemí, které do Libye vyslaly své speciální síly, jak uvádí tiskové zprávy odkazující se na anonymní činitele ze Spojených států.
„Informace pochází od dvou amerických činitelů promlouvajících pod podmínkou anonymity.“ Nejmenovaní příslušníci „egyptských bezpečnostních sil“ řekli, že 22 členný ozbrojený tým si zřídil operační základu v egyptském městě Sidi Barrani, které leží 60 mil od libyjského území.
Velitelem Libyjské národní armády je polní maršál Khalif Haftar, dávný protivník plukovníka Kaddáfího, který žil mnoho desetiletí pod washingtonskou ochranou v USA a do Libye se vrátil v roce 2011, aby se zde zúčastnil války.
Z Tobruku vedenou vládu údajně podporují USA. Avšak její vojenské křídlo vedené Haftarem operuje napůl autonomně a někteří věří, že Haftar má aspirace v Libyi vést svou vlastní frakci.
Loni v listopadu navštívil Haftar Moskvu, kde se setkal s vedoucími vládními činiteli včetně ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Přišly zprávy, že ruské speciální síly údajně spatřené v Egyptě operují na podporu Haftara.
Mluvčí vlády vedené z Tobruku minulý týden ruským médiím řekl, že jim Moskva slíbila financování a vojenskou podporu. Letos bylo potvrzeno, že četní ruští soukromí bezpečnostní kontraktoři už v Libyi jsou a poskytují služby Haftarovým milicím. V úterý Moskva zprávy Reuters popřela a obvinila „určitá Západní mas-média“ z „šíření falešných informací z anonymních zdrojů,“ aby „Rusko očernila.“
Před několika měsíci bylo potvrzeno, že v Libyi v terénu jsou britské a jordánské speciální síly, což má podle uniklého memoranda z důvěrného briefingu pro americké zákonodárce poskytnutého Jordánským králem trvat od ledna 2016.
Loni bylo rovněž potvrzeno, že v západní Libyi operují americké síly, zatímco francouzské speciální síly se zařídily na východě kolem Benghází.
Britské speciální síly byly opět potvrzeny fungující v plném operačním nasazení loni v červnu, kdy se údajně dostaly u Syrty do přestřelky, při níž byli zabiti tři britští občané, kteří tam cestovali, aby se přidali k ISIS.
Příjezd ruských sil do Libye představuje nový problém, zrovna tak jako v Sýrii. Egyptské bezpečnostní síly ve skutečnosti nabídly i další potvrzené podrobnosti popisující jednotku ruských speciálních sil, ale odmítly diskutovat o její misi. Dodaly, že Rusko počátkem února použilo i jinou egyptskou základnu Marsa Marouh dále na východ. Egypt má své aktivity rozprostřené od Iráku a Sýrie až do východní Libye i na její západ a má vzhledem ke svému vlastnímu křehkému vedení silným zájem na pochytání jakýchkoliv teroristů.
Vypadá to, že Rusko stejně jako v Sýrii požádali, aby pomohlo s bojem proti tomu, co vypadá na blížící se vypuknutí libyjské nestability v ještě vyšším levelu. Ač do této země loni proudily ISIS a další teroristické skupiny, tak by tam snadno mohla vypuknout zástupná válka mezi Ruskem a Západem, zrovna tak jako v Syrském konfliktu.
Libyjský předseda poslanecké sněmovny potvrdil, že Rusko pomáhá Haftarovým silám.
„Požádali jsme ruskou vládu, aby nám pomohla s výcvikem vojáků našich ozbrojených sil a s opravou vojenské techniky ruskými specialisty, protože většina našich důstojníků studovala v Rusku a mnozí rusky i mluví a vědí, jak ruskou techniku používat,“ řekl Aguila Saleh Issa. „Oni nám slíbili s bojem proti terorismu pomoci.“ Americké ozbrojené síly to odmítly komentovat. Americké zpravodajství o ruských vojenských aktivitách je často komplikované, jelikož oni často používají kontraktory nebo síly bez uniforem, říkají jejich činitelé.
Otázky ohledně ruské role v severní Africe přichází spolu s rostoucími obavami Washingtonu z úmyslů Moskvy v ropou bohaté Libyi. Jeden americký zpravodajský činitel řekl, že Ruským záměrem v Libyi bude snaha „obnovit svůj úchop této země, v níž kdysi býval Sovětský svaz spojencem Kaddáfího.“
„Zrovna tak jako spolu s tím v Sýrii se zjevně pokouší omezit své vojenské zapojení, a sice nasadit dost sil, aby se dosáhlo nějakého řešení, ale ne dost, aby ten problém nakonec zůstal na nich,“ řekl činitel mluvící pod podmínkou anonymity.
Když se americký senátor Lindsey Graham ptal, zda se Rusko pokouší udělat v Libyi to, co už udělalo v Sýrii, tak vrcholný americký velitel dohlížející na vojska v Africe, generál Námořní pěchoty Thomas Landhauser řekl:
„Ano, to je výstižný způsob, jak to charakterizovat.“
Zdroj: globalresearch.ca