Bývalá americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová v novinovém článku New York Times označila stálého představitele RF při OSN Vitalije Čurkina, který zemřel 20. února, za svého přítele a jedním z nejefektivnějších diplomatů na světě. V článku nazvaném „Můj přítel, ruský velvyslanec" Powerová napsala, že Čurkin byl „jedním z nejefektivnějších diplomatů na světě". …
„Byla jsem stálým americkým představitelem USA při OSN od roku 2013 dodnes, jak prezident (USA Donald) Trump nastoupil k moci, i během posledních několika let jsem byla pravděpodobně největším soupeřem představitele Čurkina," napsala Powerová. Poznamenala, že on věrně bránil pozici Moskvy ohledně Ukrajiny a Sýrie.
„Vitalij byl zároveň mistrovský vypravěč s neuvěřitelným smyslem pro humor, dobrý přítel a jedna z nejlepších nadějí, kterou USA a Rusko na spolupráci mělo. Jsem zničená žalem kvůli jeho smrti," také napsala Powerová. Také poznamenala, že je smutná z toho, že slova o důstojnosti a zásluhách Čurkina se interpretují jako ústupky „ruské agrese".
Podle Powerové ji její předchůdkyně Susan Riceová poradila, aby se pokusila o dobré vztahy s Čurkinem. „Připraví tě o rozum, ale budete se navzájem potřebovat," uvádí Powerová slova Riceové. Powerová také podotkla, že potřebovala podporu Čurkina pro dosažení přijetí různých rozhodnutí v Radě bezpečnosti OSN, například pro odeslání mírových sil do zóny konfliktu nebo zavedení sankcí vůči soukromým osobám a zemím.
„Není důležité, jak silně se ochladily vztahy mezi našimi zeměmi, a my jsme viděli prudký pokles, za celou dobou jsme měli hodně společného. Oba jsme milovali sport, pouze jednou jsem se mu nemohla dovolat, a to bylo v době, kdy Rusko bojovalo o olympijskou medaili," vzpomíná Powerová. Dodala, že společně chodili sledovat sport, například hokej a tenis.
Podle Powerové někdy její ostře zamítavý postoj negativně ovlivňoval pracovní vztahy s Čurkinem. „Ale věděli jsme, že musíme spolupracovat. A dělali jsme to, třeba cestou zavedení nejpřísnějších sankcí vůči KLDR, také jsme mobilizovali úsilí pro vyřešení situace s epidemií eboly, nebo výběrem dynamického nového generálního sekretáře," uvádí Powerová.
Dodala, že i když mohli mít s Čurkinem zcela odlišné názory v základních věcech, dokázali se vyslechnout. „Jakmile jsme dospěli k dohodě o nějakém plánu, jiné země se snažily ustoupit a argumentovaly tím, že jestli my jsme mohli najít společnou řeč, tak i oni mohou," podotkla Powerová.
Pokud by Čurkin odstoupil, podle ní by ho Rusko vyměnilo někým, kdo by nebyl připraven na kompromisy, což by oslabilo misi OSN na podporu světa a podlomilo by to vztahy USA a RF. Powerová poznamenala, že „naše bezpečnost závisí na naší schopnosti překonat ideologické rozdíly a navzájem se pochopit, a také se pokusit společně problém vyřešit".
Powerová navíc zdůraznila, že Čurkin byl jediný kolega z OSN, kterého pozvala do domu svých rodičů na večeři u příležitosti Dne díkuvzdání. Powerová uvádí, že na jednom z posledních setkání představila myšlenku o společných přednáškách na univerzitě po odchodu do důchodu.
„Zatímco ostatní diplomaté přijížděli a odjížděli z New Yorku, byl tady jeden stálý element. Vitalij Čurkin — strašný soupeř, starostlivý přítel a nezkrotný obránce Ruska, země, kterou byl nadšen a snažil se, aby na ni byli hrdí," uzavřela Powerová.
Zdroj: nytimes.com, snews.com