LONDÝN (AP) — Evropská unie je otevřeně protiamerická a administrativa prezidenta Donalda Trumpa na ni pohlíží s podezřením, řekl ve čtvrtek vůdčí kandidát na amerického vyslance u tohoto bloku 28 národů. Ted Malloch, jehož potenciální jmenování vyvolalo v Bruselu hněv a poplach, řekl, že on a Trump „na Evropu pohlíží velice podobně.“ Řekl, že USA jsou k tomuto bloku, tj. k ekonomické a politické unii zahrnující půl miliardy lidí, „poněkud kritické a podezíravé.“
„V Trumpově administrativě bychom určitě upřednostnili spolupráci s jednotlivými zeměmi na bilaterální úrovni,“ řekl Malloch v interview s Associated Press.
Trump ještě bude muset vyslance u EU jmenovat. Ale 64 letý Malloch, bývalý diplomat OSN, který učí veřejnou správu na Englad’s Henley Business School, říká, že měl na tento post už pohovor a byl schválen.
Zprávy, že by tuto pozici měl dostat právě on, v EU pobouřili mnoho politiků. Vůdci skupin křesťanských demokratů, liberálů a socialistů v Europarlamentu se uchýlili k neobvyklému kroku, když napsali vůdcům EU, že Mallochovi, pokud by ho USA jmenovaly, by měla být odepřena akreditace.
Mallocha obviňovali, že je na misi „k rozvrácení nebo rozpuštění Evropské unie.“
Malloch je nadšeným příznivcem Trumpovy politiky „Amerika v první řadě“ – a vypadá, že není chladným přijetím Bruselu vůbec zneklidněný. Ve čtvrtek odmítl potvrdit názor britské ministerské předsedkyně Theresy May, že silná, úspěšná EU je v globálním zájmu.
Řekl, že ten „nehorázný antiamerikanismus“ EU je „problematický.“
„Ta zaujímala postoje odporující americké zahraniční politice v posledních osmi letech v každé jednotlivé záležitosti, ať už to byl Izrael, Stření východ, Írán nebo ve spoustě záležitostí lidských práv,“ řekl Malloch. „Existuje dlouhý a stále rostoucí seznam záležitostí, v nichž se americká zahraniční politika rozchází s EU.“
Malloch potěšeně sledovat britské loňské hlasování o odchodu z EU. Na Brexit a na zvolení Trumpa pohlíží jako na součásti mezinárodního hnutí za znovu prosazení národní suverenity a silnějších hranic. A očekává, že po příchodu Brexitu i další země EU přehodnotí své vztahy s tímto blokem.
„Myslím si, že demokracie je velice zdravá věc,“ řekl. „To bylo pro Británii určitě dobře.“
Kritici říkají, že Brexit, Trump a evropský populismus jsou úpadkem ke xenofobii a k dalším temným silám. Ve Francii prezidentská kandidátka Marine Le Pen z krajně pravicové Národní fronty řekla, že její země bojuje za svoji „civilizaci“ proti „dvěma totalismům“, tj. proti globalizaci a islámskému fundamentalismu.
Malloch se zjevně zdráhal komentovat, zda má ta nacionalistická, anti-globalizační vlna i temnou stránku. Odmítl říci, zda podporuje vítězství Le Pen ve francouzských prezidentských volbách letos na jaře, když to nazval rozhodnutím Francouzského lidu.
„Neznám historii této strany,“ řekl o Národní frontě Le Pen. „Hádám, že v její dávné minulosti byly určité živly, co jsou antisemitské nebo měly určitě takové zabarvení, že bych je k tomu počítal.“
Malloch říká, že podporuje Trumpův záměr mít „daleko pozitivnějších vztahy s Ruskem“ – cosi, co v Evropě zrovna tak vyvolává poplach.
Řekl, že nové detainte mezi Washingtonem a Moskvou by mohlo pomoci snížit jaderné napětí, porazit násilí skupiny Islámský stát, ukončit Syrskou občanskou válku a vyřešit napětí mezi Ruskem a jeho baltickými sousedy panující od rozběhu vojenských machinací Moskvy na Ukrajině.
„Všechny tyto věci by byly prostě objektivně dobře,“ řekl Malloch. „Samozřejmě, jak k tomu dospět od současnosti? To je otázka.“
Řekl, že Evropa by neměla mít z Trumpova prezidentování strach, když prohlašovat trans-atlantickou alianci za „základní kámen americké zahraniční politiky.“
Trump předtím nazval NATO „zastaralým“. Ale Malloch řekl, že prezident dospěl k přesvědčení, že „NATO je důležité… ale mělo by se restrukturalizovat, provést jeho re-inženýring, aby to bylo něco co hledí spíš vpřed než zpět.“
„Zbytek světa by neměl mít starosti kvůli tomu, že Amerika bude opět silná, že Amerika je opět šerifem světa, že americká ekonomika rychle roste a tempem, jakým upřímně řečeno v posledním desetiletí nerostla,“ řekl Malloch. „Zbytek světa ve skutečnosti má ze silné Ameriky prospěch.“
Zdroj: breitbart.com