Průzkum Military Times Investigations zjistil, že americké centrální vedení klamalo veřejnost v rámci posouzení počtu náletů, které se uskutečnily v průběhu americké „války proti terorismu“. Zpráva uvádí, že od 11. září nedokázal Pentagon vysvětlit tisíce náletů v Afghánistánu, Iráku a Sýrii. RT.com píše:
Investigace odhalila, že volně přístupná data o náletech amerického letectva neobsahují všechny vypálený rakety. Tato nekompletní data, nicméně, dále používal při několika událostech v oficiálních zprávách a mediálních publikacích.
Publikace říká, že jen v roce 2016, americké letectvo v Afganistánů provedlo přinejmenším 456 náletů, které nebyli zaznamenány v databázi, kterou zprostředkovává samotné US Air Force.
SPECIAL REPORT: The US military's stats on deadly airstrikes are wrong. Thousands go unreported https://t.co/hprq3nanbF w/ @SnowSox184 pic.twitter.com/hHfpaskAgJ
— Andrew deGrandpre (@adegrandpre) 5. února 2017
„Pentagon běžně uvádí tyto údaje při zprávách v médiích ohledně operacím proti jednotkám Islámskému státu a Al-Kájdy v Iráku a Sýrii.“ uvádí publikace.
Military Times zůstává především zmateno z prohlášení úřadu letectva z prosince, kde ujišťovalo, že jeho měsíční shrnutí aktivit v Iráku a Sýrii „především“ představuje celou koalici vedenou Amerikou, „jako celek, což je všech 20 národů a americké pobočky.“
„Není jasné, zda toto prohlášení bylo úmyslně zavádějící nebo prostě svědčí o rozšířené vnitřní nevědomosti, zmatenosti nebo nezájmu o tom, co je obsaženo v těchto údajích.“ Andrew deGrandpre z Military Times – vedoucí redaktor a šéf kanceláře v Pentagonu, řekl ve článku.
Military Times říká, že „nejvíce alarmující“ aspekty tohoto šetření jsou, že takové rozdíly v počtech sahají až do roku 2001, když USA zasáhlo v Afghánistánu v reakci na útoky z 11. září.
Publikace odhaluje, že tyto zmizelé nálety byly údajně provedeny americkými vrtulníky a ozbrojeným bezpilotním letouny, které jsou pod dohledem amerického centrálního vedení.
„Obrovské propast mezi těmito údaji vyvolává vážně pochybnosti o transparentnosti uváděného postupu proti Islámskému státu, Al-Kájdě a Talibanu a zpochybňuje správnost dalších zveřejněných zpráv Ministerstva obrany, které dokumentují vše od nákladů k počtu nehod.“ píše deGrandpre.
Pentagon a armáda však okamžitě nereagovali na žádost o vyjádření.
„Tyto další klíčové počty zahrnují americké bojové ztráty, výdaje daňových poplatníků a celkový pokrok armády ve snížení protivníkovi síly“ dodává publikace a zamýšlí se nad tím, zda armáda chtěla oklamat americkou veřejnost.