BRUSSELS (AFP) – Šéf Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem ve čtvrtek varoval, že Evropa po nástupu protekcionisty Donalda Trumpa jako prezidenta USA „si pojede po svém,“ řekl ale také, že by to mohla být i příležitost, jak EU posílit. Trump rozčílil činitele v Evropě, když označil USA vedenou alianci NATO za zastaralou a přivítal britské odhlasování odchodu z Evropské unie spolu se svou podporou pro její odpojení od tohoto bloku.
„Rozhodl jsem se, že my v nadcházejících letech pojedeme po svém, což může být i dobrá věc,“ řekl Dijsselbloem při příjezdu na rozhovory ministrů financí eurozóny v Bruselu.
Dijsselbloem navrhuje, že pro Evropské národy jsou bez Spojených států, jejich historického protektora a spojence, cestou vpřed užší ekonomické a obranné vazby.
„Ale možná, že právě tohle Evropa potřebuje – opravdu spolupracovat lepším a produktivnějším způsobem, řešit své vlastní problémy, posilovat své vlastní ekonomické rozvahy a svou vlastní obrannou situaci,“ řekl Dijsselbloem, který je rovněž holandským ministrem financí.
„Teď je to na nás, a to by mohlo být i dobře.“
Na těchto rozhovorech rovněž komisař evropských hospodářských záležitostí Pierre Moscovici zavrhl spekulace Trumpem jmenovaného experta, co mám být vyslancem USA u EU, že eurozóna je na pokraji kolapsu.
„Euro nezkolabuje, ne za těch 18 měsíců, ani za 10 let, ani do 20 let,“ řekl Moscovici, který je rovněž bývalým francouzským ministrem financí.
Ted Malloch, Trumpem údajně vybraný člověk na post nového vyslance v Bruselu, totiž BBC řekl, že by se držel „na euro v krátkých“ a sázel by na propad hodnoty této měny.
Zdejší článek o této předpovědi možného kolapsu eura Trumpovým vyslancem:
Moscovici řekl, že prioritou musí být „posílení“ monetární unie s dodatkem, že „pokoušet se rozdělovat Evropany nemá smysl.“
„My ty, kteří na nás pohlíží, jako na už mrtvé, zklameme. Měli bychom všichni reflektovat slova amerického spisovatele Marka Twaina z 19. století: Zprávy o mé smrti jsou poněkud předčasné.“
Zdroj: breitbart.com