Reprezentantka Tulsi Gabbard (Demokratka – Havaj) se v Aleppu sešla i se syrskými náboženskými vůdci vedenými arcibiskupem Denysem Antoinem Chahdou ze syrské Katolické církve v Aleppu doprovázeným arcibiskupem Josephem Tabjim z Maronitské církve v Aleppu, reverendem Ibrahimem Nseirem z Arabské evangelické presbyteriánské církve v Aleppu a s dalšími. Všichni volali po míru a po ukončení podpory teroristům, kteří se pokouší odstranit syrskou sekulární, pluralistickou a svobodnou společnost.
Reprezentantka Tulsi Gabbard říká, že provedla tajnou čtyřdenní cestu do Sýrie – kde se setkávala s běžnými lidmi, ale i s prezidentem Bašárem Asadem – protože utrpení Syrského lidu „mě v mém srdci nesmírně tíží.“
„Chtěla jsem zjistit, zda existuje nějaký alespoň malý způsob, kterým bych mohla vyjádřit lásku a aloha Amerického lidu o lidi v Sýrii a to, že nám na nich záleží, a vidět z první ruky, co se tam děje, vidět tamní situaci,“ řekla ve středu Gabbard CNN v pořadu „The Lead“ s Jakem Tapperem.
Vrátila se s poselstvím:
„Řeknu ti, Jaku, co jsem od syrských lidí, s nimiž jsem se setkala, slyšela procházejíc ulicemi Aleppa a Damašku.
„Projevovali radost a potěšení, že viděli i Američana procházejícího jejich ulicemi. Ale také se ptali, proč USA a jejich spojenci poskytují podporu a zbraně teroristickým skupinám jako al-Nusra, al-Kaida nebo al-Sham a ISIS, které tam v poli znásilňují, unáší, mučí a zabíjejí Syřany.“
„Ptali se mě, proč Spojené státy a jejich spojenci podporují právě tyto teroristické skupiny, které ničí Sýrii, když to byla přeci al-Kaida, kdo 11.9 zaútočil na Spojené státy, a ne Sýrie. A já pro ně neměla odpověď,“ řekla Gabbard.
„Skutečností je, že ať jsem přišla na jakékoliv místo, a mluvila s kterýmkoliv člověkem, tak jsem jim kladla jednu otázku, na kterou mi bez váhání všichni odpovídali, žádní umírnění rebelové neexistují. Kdo to jsou vlastně ti umírnění rebelové, o kterých někteří lidé neustále mluví?“
„Je tam spousta dalších jiných skupin – ty všechny ale v podstatě bojují po boku vždy té nejsilnější skupiny, co se pokouší svrhnout Asada, nebo přímo pod jejím velením.“
„Lidé v Sýrii vědí, že kdyby byl svržen prezident Asad, tak to bude al Kaida nebo nějaká skupina podobná al Kaidě, co vraždí křesťany, zabíjí lidi prostě jen kvůli jejich náboženství, nebo protože nepodporují jejich teroristické aktivity, kdo převezme vládu nad Sýrii, uznávají, že to potom nebude jinak.“
„Taková je skutečnost, s jakou se lidé v Sýrii v terénu potýkají, a proto nás tady ve Spojených státech prosí, abychom zastavili podporu těmto teroristickým skupinám. Nechme Syrský lid, ať sám rozhodne svou budoucnost, nenechme to na Spojených státech ani na žádné jiné cizí zemi.“
Gabbard řekla, že zpočátku neměla v plánu sejít se s prezidentem Asadem. „Když se ale naskytla příležitost se s ním sejít, tak jsem to udělala, protože jsem měla pocit, že je důležité, když projevujeme skutečnou péči o Syrský lid a o jejich utrpení, tak musíme být schopni sejít se s kýmkoliv, koho potřebujeme k tomu, aby se vytvořila příležitost dosáhnout míru, a přesně o tom jsme mluvili.“
Moderátor Tapper tvrdil, že Asad je odpovědný za statisíce mrtvých a miliony lidí vyhnaných během této pětileté občanské války ze svých domovů a dokonce i ze své země:
„To jsi neměla žádné výčitky svědomí, když ses setkala s někým takovým, neboť jsi mu tím poskytla jistou míru posílení věrohodnosti, když se s něčím takovým jako je on, setká poslanec Kongresu Spojených států?“ ptal se Tapper.
„Ať si myslíš o prezidentu Asadovi, co chceš, skutečností je, že je to syrský prezident,“ odpověděla Tulsi. „Aby došlo k nějaké mírové dohodě, aby mohla přijít nějaká životaschopná mírová dohoda, tak musí dojít k rozhovorům s ním,“ řekla Gabbard.
„Syrský lid už určí, co s ním bude, a co se stane s jejich vládou a jaká bude jejich budoucnost, my se ale musíme soustředit, a já se soustředím na ukončení této války a tomu jsem oddaná, tj. ukončení války, která Syrskému lidu přinesla tolika utrpení.“
V projevu na půdě Sněmovny tento měsíc kritizovala Gabbard americké „intervencionistické války.“
„Naše omezené zdroje by měly jít na přebudování našich komunit tady doma, ne na to, abychom živili další kontraproduktivní změny režimů válkami v zahraničí.“
Naléhala na své kolegy zákonodárce, aby podpořili její návrh „Zákona o zastavení vyzbrojování teroristů“, což je legislativa, která by americké vládě bránila využívat dolarů daňových poplatníků k přímé či nepřímé podpoře skupin spojených s teroristickými skupinami, jako ISIS a al Kaida, vedoucími válku za svržení syrské vlády.
„Samotná ta skutečnost, že našich zdrojů se využívá k posilování právě těch teroristických skupin, na jejichž porážku bychom se měli zaměřit, by měla každého Američana znepokojovat,“ řekla Gabbard.
„Naléhám na své kolegy, aby tuto dvoj-stranickou legislativu podpořili a to šílenství ukončili.“
Gabbard na prezidenta podporovala senátora Bernie Sanderse, když bylo ale po volbách, tak byla jedním z mnoha lidí, co dostali pozvánku, aby se v Trump Tower v New Yorku sešla se zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem.
„Zvolený prezident Trump mě požádal, zda bych se s ním nesešla ohledně naší současné politiky k Sýrii, ohledně našeho boje proti teroristickým skupinám jako al-Kaida a ISIS stejně jako ohledně zahraničně politických výzev, s nimiž se potýkáme,“ řekla Gabbard o této schůzce.
„Cítím to jako důležité využít této příležitosti setkat se se zvoleným prezidentem už teď, než začnou znít bubny války, do nichž buší neoconi, aby nás zavlekli do eskalace války za svržení syrské vlády – války, která už stála statisíce životů a vyhnala miliony uprchlíků z jejich domovů, aby hledali bezpečí pro sebe a své rodiny.“
Český článek Terezy Spencerové rozebírající význam této návštěvy reprezentantky Gabbard v Sýrii: ZDE
Zdroj: cnsnews.com