Podle některých to všechno začalo prohlášením Maria Draghiho v roce 2012, že Evropská centrální banka (ECB) zabrání kolapsu Eurozóny „ať to stojí, co to stojí“. Když to řekl, tak v podstatě zbavil evropské politiky pobídek k tomu, aby se pustili do nějakých reálných strukturálních reforem a prosazovali obtížné politické změny, no a teď o pět let později celou Evropu zachvacují „populisté“ a EU je už bez Británie. …


A ač jen málo lidí je ochotných diskutovat o tématu životaschopnosti současného režimu, tak Jamie Dimon šéf JPMorgan prolomil tichou spořádanost Davosu, kde všichni zůstávají v pohodě, aby varoval, že Evropa potřebuje něco dělat s rozkoly způsobujícími vzestup národních vůdců anebo zpřetrhání dosud silných ekonomických vazeb tohoto regionu, když varoval, že politici musí nějak uchopit tu nespokojenost, která vyvolává podporu populistických vůdců po celém kontinentu.

Dimon řekl, že doufal, že vůdci Evropské unie přezkoumají, co přimělo Brity hlasovat za odchod a udělají pak nějaké změny. K tomu ale nedošlo, a jestli se ve volbách v celém regionu k moci dostanou nacionalističtí politici včetně Marine Le Pen z Francie, tak „eurozóna přežít nemůže,“ řekl Dimon, 60, v interview s Johnem Micklethwaitem v Bloomberg Television.

Dimon, aniž by mírnil slova, varoval, že „co se zvrtlo špatně, se zvrtlo všem, ne jen špatně v Británii, ale tak nějak to vypadá, že oni sázky na dosavadní kurz ještě zvyšují,“ řekl tento šéf JPM v interview v Davosu. Pokračoval, že pokud vůdci něco neudělají s obavami, které jsou za tím, „tak se dočkají stejných politických výsledků ve věci migrace, zákonů zemí a toho, kolik pravomocí přechází do Bruselu.“

To nám připomíná, co řekl tento víkend u Barronova kulatého stolu Jeff Gundlach, když se ho ptali: „O čem se budeme touto dobou bavit příští rok?“ načež jeho odpověď byla jednoduchá: „O trablech v eurozóně.“

Jak uvádí Bloomberg: „Dimonovy poznámky o Evropě byly neobvykle pesimistické, přičemž byly v interview s širokým záběrem, v němž rovněž kritizoval regulace, o kterých řekl, že podráží ekonomický růst. Zopakoval ovšem optimismus vkládaný do zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. O pár minut později také vrchní výkonný ředitel Goldman Sachs Group Inc. Lloyd Bankfein vyjádřil o Evropu obavy, když CNBC řekl, že vůdci naráží na odpor uprostřed dlouhého komplikovaného procesu vytváření ekonomického bloku.“

„To je komplikované, je velice těžké to udělat,“ řekl Blankfein, 62. „Není to ještě uděláno a není to hotovo. Ale už zažíváme, jak to bolí.“