Jedním z nejdůležitějších výsledků vlády prezidenta Baracka Obamy je pocit, že USA už není vládnoucí světovou velmocí. V nových reáliích je možné Ameriku ignorovat, píše komentátor Bloomberg Leonid Beršidskij ve sloupku na webových stránkách agentury. V popředí nové tendence jde Rusko: tento týden se v Moskvě sešli ministři zahraničních věcí RF, Íránu a Turecka, aby projednali plány, týkající se Sýrie. USA na setkání pozvány nebyly, uvádí novinář.
Na základě výsledků jednání ministři přijali prohlášení, podle něhož jsou jejich země ochotny stát se garanty dohody mezi syrskou vládou a opozicí. V prohlášení se také uvádí, že všechny ostatní země, „ovlivňující situaci v Sýrii", se mohou připojit k této iniciativě.
Podle slov komentátora jsou výzvy takového typu to, co jsou Američané zvyklí dělat, když místo studené války nastoupil mír na americký způsob. Dnes tři země pocítily, že mají dost sil, aby na sebe vzaly vedoucí úlohu v oblasti, kde hrozí nejspíše největší nebezpečí pro Západ — Islámský stát.
„Rusko není proti jednání s USA a nejednou se snažilo diskutovat s Amerikou v Sýrii. Ale bez výsledku, a to i proto, že v Obamově vládě nikdy neexistovala jednota v otázce, jestli má cenu jednat s Putinem", uvádí Beršidskij.
„Turecko, Saúdská Arábie a Katar nemusí zrazovat USA, aby mohly vést jednání s Moskvou samostatně. Ale zároveň nepovažují za nutné připojovat Ameriku k jednání", předpokládá komentátor.
Je také třeba vzpomenout Brexit, který britská veřejnost odhlasovala a ignorovala tak varování ze strany Washingtonu, dodává. Teď vláda Velké Británie — klíčového spojence USA v Evropě — nadále ignoruje zájmy Ameriky a udržuje nejistotu ohledně budoucí dohody s EU. Ostatní členové unie ve své většině zaujímají méně proamerické pozice než Spojené království a vliv USA v tomto bloku klesá.
Rostoucí snahy odloučit se od USA jsou podle novinářova názoru výsledkem Obamovy nedůslednosti v zahraniční politice: nazývá ji orientovanou na hodnoty, ale většina světa nesdílí tyto hodnoty a podezřívá USA z neupřímnosti a nadřazenosti. Americká prohlášení takového typu vyžadují od Washingtonu připravenost podpořit zveřejněné zásady vojenskou silou.
Ale není to tak: například na Blízkém Východě Amerika střídá ostrost s bázlivostí. Situace v Sýrii přesvědčila mnohé místní vůdce, že Vladimír Putin je ponořen do situace hlouběji, a proto je závažnějším partnerem.
„Za Obamy vznikl dojem, že USA jsou zemí absolutně soustředěnou na své zájmy. Někdy jsou podávány jako hodnoty, ale USA nechce vynakládat velké úsilí k jejich ochraně. Amerika chce vypadat v očích spojenců současně pasívní i agresívní", uvádí Beršidskij.
Zdroj: zerohedge.com