Ruský prezident Vladimir Putin, vyjadřujíc se k četným tématům od zahraniční politiky po ruský rozpočet, ceny ropy, podezření z dopingu stejně jako k americkým volbám, se na své výroční tiskové konferenci na konci roku vysmál i americké Demokratické straně, o níž řekl, že „tito tzv. Demokraté už určitě zapomněli původní význam tohoto slova“ a dodal, že „zneužívání zdrojů výkonné moci je ze strany Demokratů naprosto nestoudné.“


Pokračoval v této litanii tvrzením: „Vynikající osobnosti americké historie z řad Demokratické strany se nejspíš obrací v hrobě. Roosevelt se obrací určitě. Demokraté prohrávají na všech frontách a hledají všude kolem, koho za to obvinit. Tím podle mého názoru, jak to říci, jen degradují svou vlastní důstojnost. I prohrát musíte umět důstojně.“

Když Putin pokračoval ve své kanonádě proti Demokratické straně, tak řekl „prohrávají na všech frontách“ a zkouší přitom pochybně svalovat vinu za zvolení Trumpa prezidentem na vnější faktory. „Je třeba naučit se, jak prohrát s grácií,“ řekl.

Dodal, že „ti neúspěšní vždy hledají někoho, koho obvinit, měli by se ale v první řadě podívat na sebe.“ Pak Putin řekl, že „nejdůležitější věcí je to, co bylo odhaleno. Není to tak, že by tyto informace vymysleli nějací lidé, to, o čem referují, je pravda. Na tom se ukázalo, jak Demokratická strana manipulovala systémem proti Bernie Sandersovi. Místo, aby se za to omluvila, začala hledat lidi, které by za to obvinila.“

Putin dodal, že otázka, kdo hacknul americkou Demokratickou stranu, není vůbec důležitá, důležité ale je to, že ta hacknutí odhalila, jak se ve Spojených státech manipulovalo veřejným míněním.

Putin se rovněž strefoval do „archaického“ systému amerických volitelů, o němž řekl, že „je problémem“ a že je na Americkém lidu, aby si s ním poradil, uznal však, že „Amerika je velká země, která z takových voleb vyvodí důsledky.“

Putin rovněž mluvil o Trumpovi, když zvoleného prezidenta velebil za jeho vítězství, a řekl, že to nebylo vůbec překvapivé. „Až do konce nikdo nevěřil, že by mohl zvítězit – kromě nás.“ Trumpovo vítězství přičítal jeho schopnosti „držet prst na pulsu nálad společnosti“ s dodatkem, že Trump „se tím vším prodral, ač nikdo nevěřil, že by mohl vyhrát, kromě tedy vás a mě.“

V pátek ruský prezident řekl, že chce za zvoleného prezidenta Donalda Trumpa se Spojenými státy konstruktivní vztahy.

Putin rovněž ocenil svou vlastní rostoucí podporu mezi republikánskými voliči v USA: „Nepřipisuji skutečnost, že velká část republikánských voličů podporuje ruského prezidenta, sám sobě,“ řekl. „Znamená to, že značná část Amerického lidu má stejnou představu o tom, jaký by svět měl být, jaké hrozby a problémy jsou pro nás společné.“

Putin se navíc vyjádřil k Trumpovým komentářům o potřebě posílit americký jaderný arzenál tvrzením, že jsou naprosto normální. Trumpovy komentáře pronesené ve čtvrtek v tweetu byly zjevně reakcí na předchozí vlastní komentáře Putina z tohoto dne. Putin však řekl, že byl překvapen tím rozruchem kolem Trumpova tweetu i tím, jak byl spojován s jeho vlastními prohlášeními o ruských plánech na modernizaci jejich vlastního jaderného arzenálu.

Putin ve čtvrtek řekl, že Ruské ozbrojené síly jsou „silnější než jakýkoliv potenciální agresor.“ V pátek pak vtipně objasnil, že Spojené státy za potenciálního agresora nepovažuje.

„Byl jsem poněkud překvapen prohlášením některých představitelů současné administrativy USA, kteří začali z nějakého důvodu dokazovat, že Americké ozbrojené síly jsou nejsilnější na světě,“ řekl Putin.

„On se o tom snad někdo hádá.“

* * *