BERLIN (AP) — Němečtí činitelé stupňují svou kritiku Facebooku tvrzením, že tato sociální síť dělá k zastavení nenávistné mluvy příliš málo, a tak by mohla být, nebude-li mazat ilegální obsah svižněji, postižena těžkou pokutou. V pátek vydaném interview říkal ministr vnitra Heiko Maas, že jeho ministerstvo zkoumá, zda bude možné pohnat stránky sociálních sítí k právní odpovědnosti za ilegální příspěvky.
„Samozřejmě, že nakonec, když ostatní opatření nezafungují, tak budeme muset uvažovat o pokutách,“ řekl Maas novinám Seuddeutsche Zeitung. „To bude silnou pobídkou, aby konečně jednali svižně.“
Německo v posledních letech uprostřed vyostřené veřejné debaty o přílivu více než milionu migrantů od počátku roku 2015 zažilo na sociálních médiích prudký nárůst jedovatých příspěvků.
Tato země má ale proti mluvě považované za rasistickou, hanlivou nebo podněcující násilí zákony stvořené v reakci na německé nacistické dědictví. Ale úřady zápasí se záplavou často anonymních příspěvků na webových stránkách zahraničních vlastníků.
V Kalifornii sídlící Facebook prohlásil, že tento problém bere vážně a že v berlínské kanceláři příspěvky revidují stovky najatých lidí. Ale Sueddeutsche Zeitung v pátek ohlásil, že tamní personál si stěžuje na vnitřně nekonzistentní pravidla a na přepracovanost.
Vedoucí právník Maasovy Sociálnědemokratické strany Thoma Oppermann německému týdeníku Der Spiegel řekl, že od hlavních stránek sociálních médií jako Facebook by se mohlo považovat, aby mazaly ilegální příspěvky do 24 hodin, jinak za ně budou pokutovány až 500 000 eury (13 510 000 Kč).
Facebook by rovněž mohl být nucen distribuovat nápravy, které se dostanou ke stejnému počtu lidí jako originální příspěvek, navrhoval Oppermann, což se už od tradičních mediálních společností v Německu požaduje.
K těmto návrhům dochází spolu s tím, jak němečtí činitelé varují, že nadcházející všeobecné volby v zemi budou nejspíš hrubě nenávistnou mluvou a falešnými zprávami šířenými na sociálních médiích ovlivněny.
Nacionalistická strana Alternativa pro Německo, která je na Facebooku silně zastoupena, tyto vládní návrhy kritizovala jako pokus o omezení svobody slova.
Zdroj: breitbart.com