V Iráku byly odhaleny další důkazy o spolupráci mezi USA a ISIS, když místní milice u Mosulu odhalila dokumenty Islámského státu nařizující džihádistům, aby na ně neútočili. Během sezóny amerických voleb WikiLeaks potvrdila, co mnozí už tušili, že americká vláda, nebo přinejmenším někteří její členové, Islámskému státu nepřímo pomáhají – když Hillary Clinton dokonce přijímá peníze od těch samých vlád, které tuto džihádistickou skupinu financují. Přesto se už hlavní bašta ISIS v Iráku Mosul stala cílem hodně publikované spojené americko-irácké vojenské kampaně za osvobození tohoto města z jejího područí.
Ovšem před zahájením této kampaně USA spolu s ISIS financující Saúdskou Arábií umožnily více než 9 000 militantům bezpečný odchod z Mosulu do Sýrie. Tento krok naznačuje, že USA na Islámský stát pohlíží jako na prostředek konečného použití, když přesunují tisíce bojovníků z Iráku – kde budou USA moci vyhlásit nad ISIS „vítězství“ v této oblasti, do Sýrie na podporu přetrvávajícího amerického cíle změny režimu v této zemi.
Dokument odhalený místní milicí nařizuje bojovníkům ISIS, aby v této oblasti neútočili na koaliční letectvo.
Nedávný vývoj naznačuje, že spolupráce mezi ISIS a americkou vládou funguje obousměrně. Jen před pár dny Jednotka ochrany plání Nineveh, tj. místní milice asyrských křesťanů, učinila v nedávno osvobozeném iráckém městě Bakhdida 19 mil od Mosulu zajímavý objev. Tato milice získala dokumenty od tzv. „mobilizačního centra“ Islámského státu, která ISIS zřizuje ve městech pod svou kontrolou, aby zmobilizoval místní obyvatelstvo a vycvičil nové rekruty.
Jeden z nalezených dokumentů výslovně bojovníkům ISIS říká, aby na letouny koalice USA neútočili. Sám tento dokument uvádí: „Je přísně zakázáno střílet za použití jakýchkoliv zbraní na letouny ve vzduchu bez ohledu na výšku, ve které letí, i kdyby ten letoun přistával na střechách domů.“ Tento výnos byl podepsán vůdcem IS Abu Muawiou.
Ač tento výnos mluví o všech letounech v oblasti, tak jedinými aktivními vojenskými letouny kolem Mosulu jsou letouny americké koalice. Má-li ISIS v úmyslu udržet se v iráckém Mosulu, proč by jeho území nezkoušela bránit všemi nezbytnými prostředky? Proč jsou letouny americké koalice vyloučeny? Odpověď by mohla spočívat v tom, jak jsou koaliční letouny úkolovány k úderům na cíle Islámského státu, když jsou často obviňovány z úderů proti místním milicím a iráckým ozbrojeným silám místo ISIS, což činí jejich neustálou nekompetenci (nebo spolupachatelství, podle úhlu vašeho pohledu) pro tuto džihádistickou skupinu užitečnou.
Např. minulý měsíc byla u Mosulu koaličními letouny bombardována provládní irácká milice poté, co úspěšně odrazila útok ISIS, čímž 21 jejích bojovníků zabili a ISIS umožnili, aby si vzala zpátky ztracené území. To samé se děje v Sýrii, kde americká bombardovací kampaň „proti ISIS“ umožnila ztrojnásobit rozsah zabraných území, což platilo, dokud se do konfliktu nezapojilo Rusko, které skutečně v zastoupení syrské vlády začalo na tábory ISIS útočit.
Potud, pokud zůstávají USA zapojeny do vojenských operací zaměřených proti ISIS, tak jejich skutečné záměry zůstávají přinejlepším pochybné, zvláště jestli se objeví další důkazy naznačující koordinaci mezi nimi.
Zdroj: wire.com