V posledních několika měsících se ozývala spousta křiku o přicházejícím krachu, o bodu zvratu, který by se mohl rychle blížit. Ekonomika si prostě svou cestu najde a oni tu iluzi funkčnosti nemohou udržet věčně. A teď, když to má na povel Donald Trump, by mohli mocní nad penězi, když si zamanou, spustit kolaps, k čemuž už mají nachystaného obětního beránka.
A tím nebude jenom Trump jako člověk nebo jako prezident, nýbrž i lidé, kteří ho volili, kteří podporovali Brexit a kteří se zřekli jejich systému. Systému těch lidí, kteří vyvolali ten chaos, který nás teď pohltí. Jejich hněv, jejich vztek a jejich zoufalství bublá k vykypění. Vzestup populismu v politické aréně dohnal establishment k ústupu a nakonec rozpoutal tu nejnebezpečnější atmosféru, ze které by kolaps mohl vykrystalizovat. Banky už plánují provést během nějaké doby příští vzestup a pád, kdy ta příští fáze bude plně digitalizovaná a bedlivě monitorovaná a kontrolovaná.
Jsou pro nás nachystané vyšší úrokové sazby, velká recese a ohromný krach akciového trhu.
Už od vítězství Donalda Trumpa během volební noci zažíváme nejhorší propad trhu s dluhopisy za 15 let. Globální investorům do dluhopisů se od 8. listopadu rozplynuly biliony dolarů jejich bohatství před očima a analytici varují, že před námi je další děsný týden. Obecný konsensus v investorské komunitě je takový, že Trumpova administrativa bude znamenat daleko větší inflaci a v důsledku toho už investoři začínají požadovat vyšší úrokové sazby. Bohužel pro nás všechny nám historie ukazuje, že vyšší úrokové sazby způsobí zpomalení ekonomiky. A to dává perfektně smysl, protože ekonomická aktivita se přirozeně zpomaluje, když půjčování peněz začne být dražší. Obamova administrativa už ale stejně pro příštího prezidenta nachystala větší recesi tak, jako tak, ale teď ten krach dluhopisů hrozí tím, že to přijde spíše dříve než později.
Pro ty, kdo nejsou obeznámeni s trhem dluhopisů, když jdou požadované výnosy nahoru, tak ceny dluhopisů padají dolů. A když padají ceny dluhopisů, tak je to pro ekonomický růst špatná zpráva.
Takže obecně nechceme, aby požadované výnosy rostly.
Bohužel během posledních dvou týdnů ty požadované výnosy naprosto letí nahoru a požadovaný výnos pro 10 leté pokladniční poukázky teď od července vyskočil o celé procento… V posledním obchodování v pátek vyskočily výnosy z 10 letých pokladničních na 2,36%, tedy jsou nejvyšší od prosince 2015, o 66 bazických bodů od voleb a o celý jeden procentní bod od července!
Výnosy z 10 letých dluhopisů jsou v kritickém momentě. Ve skutečnosti by první věcí, která by se mohla stát, mohlo být zvýšení sazeb od prosince, když s nimi celý rok balancovali. Děs vyvolaný povolebními prohlášeními šéfů Fedu – včetně toho „relativně brzy“ od Yellen – vyhnal sázky na vzestup sazeb na 98%.
Jak už jsem uváděl jindy, v našem finančním systému je s výnosy z amerických pokladních dluhopisů svázaná spousta věcí. Jen se podívejte, co se děje s hypotékami. Jak uvedl Wolf Richter, průměrná sazby 30 letých hypoték vyskočila do stratosféry…
Ten masakr v dluhopisech už má důsledky. Průměrné úrokové sazby upravených 30 letých fixních hypoték byly v pátek kotovány na 4,125% u nejlepšího kreditního skóre. To je asi o 0,5 procentního bodu výše než těsně před volbami, jak uvádí Mortgage News Daily. To tento měsíc umístilo na „krátký seznam pouhých 4 nejhorších měsíců za déle než deset let.“
Poletí-li hypotéční sazby nadále nahoru, bude tu další krach trhu s domy.
Také sazby na půjčky na auto, za kreditní karty a studentské půjčky budou postiženy. V našem ekonomickém systému bude celkově daleko nákladnější možnost půjčovat si peníze a to nevyhnutelně celou ekonomiku zpomalí.
A proč jsou v těchto dnech investoři tak vyplašení, je to kvůli takovýmto prohlášením jako toto od Steve Bannona… Vypadá to, že v nadcházející administrativě, ač jsou to zatím jen fámy, bude právě Bannon nejen jedním z hlavních hlasů, nýbrž skoro tím mesiášským hlasem:
„Stejně jako za populismu Andrew Jackosona vybudujeme úplně nové politické hnutí,“ říká. „Všechno je to navázáno na pracovní místa. Konzervativci budou šílet. Já jsem ten chlap, co nacpe biliony dolarů do plánů infrastruktur. S negativními úrokovými sazbami po celém světě, je to totiž největší příležitost přebudovat vše. Loděnice, ocelárny, všemu tomu se dá nová fazóna. Praštíme s tím o zeď a uvidíme, jestli to vydrží. Bude to stejně úžasné jako ve 30. letech a ohromnější než Reaganova revoluce – konzervativců spolu s populisty v národním ekonomickém hnutí.“
Steve Bannon bude jedním z nejvlivnějších hlasů nové Trumpovy administrativy, a ten je absolutně odhodlaný ten „infrastrukturní plán za bilion dolarů“ protlačit Kongresem.
A to bude znamenat daleko více půjček a daleko více utrácení vládou, která už teď jede tempem zvýšení národního dluhu o 2,4 biliony dolarů za tento fiskální rok. A to všechno bohužel přichází v čase, kdy americká ekonomika už začíná vykazovat značné projevy zpomalení. Podle projekcí zažijeme už šestý po sobě jdoucí meziroční pokles výdělků ve S&P 500 a v průmyslové produkci, která teď už 14 měsíců v řadě padá.
Pravdou je, že ekonomika se už nějakou dobu sotva drží nad vodou a budeme mít co dělat, abychom se z toho vyhrabali.
Následující pochází od Lance Robertse…
S tím, jak se ekonomika vleče pod 2% růstu, spotřebitelé jsou už strašně zadlužení, nárůst platů je pro většinu Američanů ubohý, tak tu není moc herního prostoru pro politické chyby.
Zkombinujte slabou ekonomiku s vyššími úrokovými sazbami, které negativně dopadají na spotřebu, a se silnějším dolarem, který ztěžuje export, a máte skutečný potenciál pro to, aby dříve či později vypukla recese.
Ano, akciový trh okamžitě po Trumpově zvolení vyletěl nahoru, to ale nebylo tím, že by se ekonomické podmínky opravdu zlepšily.
Podíváte-li se do historie, tak krach akciových trhů téměř vždy přichází po větším krachu dluhopisů. Takže když se ceny dluhopisů rychle propadají, tak to bude pro obchodníky s akciemi velice zlověstný příznak.
A historie nám rovněž ukázala, že žádný býčí trh nemůže přežít větší recesi. Když ekonomika na počátku Trumpovy administrativy utrpí větším propadem, tak je nevyhnutelné, že to samé bude s cenami akcií.
Dny odchodu Obamovy administrativy nás perfektně přivádí k vyšším úrokovým sazbám, k větší recesi a k ohromnému krachu akciového trhu.
Samozřejmě, že všechny problémy, k nimž dojde po 20. lednu 2017, se svedou na Trumpa, pravdou však je, že za to bude moci daleko více Obama než Trump. Zrovna teď byla spousta lidí ukolébána do spokojené úlevy, když přeci volby vyhrál Trump.
To je ale hrozná chyba.
Otřesy ve finančním světě teprve přijdou a tyto otřesy by se snadno mohly změnit na lavinu.
Teď není čas na oslavy. Spíše je čas obrnit se a připravit se na velice bouřlivé moře před námi.
Všechny ty věci, před kterými tolika expertů varuje, že přichází, by se snad mohly i trochu zdržet, ale bezpochyby jsou už na cestě.
Takže se připravujte, dokud ještě můžete, protože čas se krátí.
Zdroj: zerohedge.com