Zrovna, když jsme na Hillary Clinton začali pohlížet jako na nachystanou zvítězit ve volbách 2016, přihodila FBI do herního mixu kartu, která mění hru. V pátek ředitel FBI James Comey oznámil, že jeho agentura objevila nové e-maily spojené s nezákonným nakládáním s utajenými informacemi ze strany Hillary Clinton, které nebyly předtím známy. Podle Associated Press nově objevené emaily „nepocházely z jejího soukromého serveru,“ nýbrž byly nalezeny, když FBI začala procházet elektronická zařízení patřící vrcholné pomocnici Clintonové Humy Abedin a jejímu manželovi Anthony Weinerovi.
FBI hledala zprávy sexuálního charakteru, které si Weiner vyměňoval s 15 letým děvčetem ze Severní Karolíny, a kvůli tomu také to zařízení původně zabavili. Podle Washington Post ty „emaily našli na počítači používaném společně Weinerem a jeho manželkou, vrcholnou pomocnicí Clintonové Humou Abedin, jak uvádí osoba obeznámená s tímto vyšetřováním,“ a podle některých zpráv těch emailů na tomto počítači, ke kterému FBI předtím neměla přístup, „mohou být potenciálně tisíce.“ I když nejsou ani dva týdny do volebního dne, tak tento skandál má potenciál dost možná Clintonovou ze soutěže vyřadit, jenže pokud k tomu dojde, mohl by snad Barack Obama zdržovat nebo suspendovat volby až do doby, dokud by nebyl nalezen náhradní kandidát?
Vezměme si načasování tohoto jednotlivého kroku. V pátek, když tyto nové emaily Clintonové vletěly do internetu, začaly finanční trhy vrávorat. Následující pochází od CNN…
Poté, co vyhověl předchozím letošním doporučením ministerstva spravedlnosti, aby obvinění proti této bývalé ministryni zahraničí nevznášel, Comey v dopise osmi předsedům kongresových komisí sdělil, že toto šetření zkoumá nově objevené emaily, které „vypadají, že také náleží“ k tomuto vyšetřování emailů.
„Ve spojitosti s nesouvisejícím případem FBI zjistila, že existují emaily, které vypadají jako náležející k tomuto vyšetřování,“ napsal Comey předsedům. „Píši, abych vás informoval, že mě o tom včera vyšetřovací tým zpravil, a já jsem souhlasil, že FBI by měla přijmout odpovídající vyšetřovací kroky koncipované tak, aby vyšetřovatelům dovolily revidovat tyto emaily, aby se určilo, zda obsahují utajené informace a stejně tak, aby vyhodnotili jejich důležitost pro vyšetřování.“
Zatím nevíme, co ty emaily obsahují. Ale Huma Abedin je bezpochyby nejbližší důvěrnicí Hillary Clinton a já měl vždy ten pocit, že je Achillovou patou Clintonové. Žurnalista Carl Bernstein (z profláknutí Watergate) je zcela přesvědčen, že FBI by nikdy k tomuto kroku nepřistoupila, kdyby nebylo objeveno něco závažného…
My sice nevíme, co to znamená, ovšem kromě toho, že to bude skutečná bomba. A je nemyslitelné, že by ředitel FBI takovouto akci provedl jen tak, aby tento dopis předložil Kongresu Spojených států s poznámkou, že jsou tam další informace o tajných emailech, a že by na to takto upozornil Kongres, aniž by to vyžadovalo vážné vyšetřování. Takže stojíme před průšvihem…
Je jisté, že se to před volbami nedovíme? Já si tím, že se to nedovíme ještě před volbami, teda jist nejsem.
Také je možné, že Hillary Clinton by mohla s FBI chtít mluvit ze své vlastní iniciativy, aby zjistila, co se dá, nebo pokud se rozhodne dát Americkému lidu na vědomí, co si o tom, co se děje, myslí nebo ví. Lid by to od ní slyšet potřeboval …
Pokud FBI našla opravdu něco explozivního, obvinili by ji opravdu ze zločinu přímo před volbami?
Je to sice možné, ale musíme vždy pamatovat na to, že vládní agentury (včetně FBI) mají sklon postupovat velice, velice pomalu. Jestli jsou tam tisíce emailů, tak projít je všechny zabere celkem dost času. A samozřejmě, že Barack Obama má řadu cestiček, jak by to vyšetřování mohl ovlivnit, zdržet nebo i zastavit.
Takže vám, kteří počítáte s tím, že tohle je právě ten zázrak, který Donald Trump potřebuje, doporučím, abyste nepočítali kuřata dříve, než se vylíhnou.
Kdyby totiž byla Hillary Clinton ze soutěže tímto vyšetřováním FBI vyřazena, tak by se Demokraté museli rozhodnout o novém kandidátovi, a to by zabralo čas. Následující je z článku v U.S. News & World Report zkoumajícího, co by se stalo, kdyby jeden z kandidátů byl nucen z jakéhokoliv důvodu soutěž opustit…
Kdyby Clintonová vypadla ze hry, tak by se sešli členové Demokratického národního výboru (DNC), aby odhlasovali náhradu. Členové DNC jednali během letošních primárek jako superdelegáti a v převážné většině upřednostňovali Clintonovou před skalním socialistou senátorem Bernie Sandersem z Vermontu.
Mluvčí DNC Mark Paustenbach říká, že v současnosti má tento výbor 445 členů – což je číslo, které se časem mění a řídí se vyhláškami této skupiny, které udílí členství určitým držitelům úřadů a vůdcům strany a je tu 200 míst k jejich volbě podle států spolu 75 volitelnými místy, o kterých se mohou rozhodnout členové DNC, že je zaplní.
Ale tato strana má pro výměnu prezidentského kandidáta pravidla výlučně specifikující, že to musí být na zvláštní schůzi svolané předsedou tohoto výboru, kde musí být přítomna většina členů. Po této schůzi by následovaly úkony stanovené Předpisy DNC a vyhláškami tohoto Výboru a zástupné hlasování by přitom možné nebylo.
Dostat většinu členů Demokratického národního výboru dohromady v tak krátkém čase by bylo nesmírně obtížné. Kdyby Clintonová příští týden vypadla, bylo by téměř nemožné, aby k tomu došlo ještě před volebním dnem.
Během takovéhoto scénáře by ale Barack Obama mohl zkusit aktivovat své nouzové pravomoci. Jelikož by volby nebyly „spravedlivé“, dokud by Demokraté neměli nového kandidáta, tak by mohl zkusit volby zdržovat či suspendovat. Byla by kolem toho spousta kontroverzí, jestli je to legální nebo ne, ale Barack Obama ani v minulosti Americké ústavě nedovoloval, aby ho v něčem zastavila.
Mezitím čísla z nových průzkumů ukazují, že Trumpova kampaň právě teď nabývá na hybnosti, a začalo to už předtím, než se začalo povídat o těchto nových emailech. Podle zbrusu nového průzkumu ABC News/Washington Post Donald Trump dotahuje Hillary Clinton na 4 procenta poté, co za ní byl o 12 procent minulý víkend.
A CNBC hlásí, že vysoce pokročilý systém umělé inteligence, který přesně předpověděl výsledky prezidentských primárek, teď ukazuje, že listopadovým vítězem bude Trump…
Systém umělé inteligence, který správně předpověděl poslední tři americké prezidentské volby, staví v soutěži o Bílý dům republikánského kandidáta Donalda Trumpa před jeho demokratickou rivalku Hillary Clinton.
MogIA vyvinul zakladatel indického startupu Genic.ai Sanjiv Rai. Ten v USA sbírá data z 20 milionů bodů z veřejných platforem včetně Googlu, Facebooku, Twitteru a YouTube a pak tyto informace analyzuje, aby z nich vytvořil předpovědi. Ten systém umělé inteligence byl vytvořený v roce 2004 a od té doby je stále chytřejší a chytřejší. Už správně předpověděl i výsledky demokratický a republikánských primárek.
Bez Hillary jako protihráčky by šance na Trumpovo vítězství zvolna uvadala.
Takže kdyby byla Hillary tímto vyšetřováním nucena vypadnout ze hry, tak budou Barack Obama a Demokraté chtít tyto volby zdržovat nebo suspendovat tak dlouho, jak jim to půjde. V tomto okamžiku nejspíš není pravděpodobnost rozehrání takovéhoto scénáře nijak vysoká, ale v těch šílených volbách z letošního roku jsme už viděli, že stát se může prostě cokoliv.
Zdroj: zerohedge.com