Život poblíž větrných turbín může způsobovat stres, úzkost a nespavost, přiznává vládní zpráva. Tato zpráva zpracovaná loni bývalým ministerstvem energetiky a klimatické změny zjistila „jasné vazby“ mezi množstvím hluku vycházejícího z větrných farem a mezi zážitky podrážděnosti blízkých obyvatel. Když turbíny překročí 40 decibelů (jde převážně o neslyšitelný leč škodlivý infrazvuk), tak dochází ke „zvýšenému riziku“ spánkové deprivace, což tudíž následně vede ke stresu a úzkosti.


Ta nespavost byla nicméně více způsobena frustrací vyvolanou z života u hlučných větrných turbín, než turbínami samotnými, dodává zpráva.

Doporučuje omezování toho „nadměrného“ hluku, přičemž zmiňuje možnost úpravy lopatek turbín tak, aby to rušení přestalo.

Avšak není to jen hluk, co způsobuje tu podrážděnost. Zpráva rovněž uvádí, že mihotající se stíny vyvolané otáčejícími se lopatkami turbín rovněž obecně přetváří „tvářnost krajiny“ tak, že i tímto mohou být větrné farmy stejně dráždivé.

Konzervativní poslanec Glyn Davies řekl Sunday Telegraph: „Tam, kde jsou tyto hlučné větrné farmy, způsobují nesmírný rozvrat. Hlučné větrné farmy, pokud se to nezmění, by se měly zavřít. Bylo by je třeba zavřít trvale.“

V roce 2014 vedoucí činitel irského zdravotnictví varoval před tzv. „syndromem větrných turbín“, když řekl, že ty infrazvukové vibrace vyvolávané turbínami mohou potenciálně vést k „únavě, závratím, bolestem hlavy, neschopnosti soustředit se a k nespavosti.“

„Existují určité rizikové faktory pro tento syndrom a lidé s těmito rizikovými faktory pak ty syndromy zažívají,“ řekl zástupce ředitele zdravotní služby této země. „Takovéto lidi je třeba odpovídajícím způsobem léčit, a to velice citlivě, neboť tyto symptomy mohou být velice mrzačící.“

Avšak irské ministerstvo zdravotnictví se podle této rady neřídilo, když ji nazvalo „obecným přehledem literatury z této oblasti,“ který „nepředstavuje expertní radu.“

Zdroj: breitbart.com