Tisíce muslimů se v pátek shromáždilo k protestům před římským Koloseem poté, co italské úřady zavřely četné tzv. „garážové mešity“, aby tak zamezily radikalizaci mládeže. Římská muslimská komunita si vybrala ikonické Koloseum jako celosvětový symbol persekuce křesťanů a mučednictví, aby zde uspořádala svou demonstraci proti údajnému zavření podle policie ilegálních dějišť muslimského modlářství ve městě.
Tu skupinu vedl imám a skandovala „Allahu Akbar“, což arabsky znamená „Bůh je veliký“, přičemž padali tváří k zemi.
Mnozí občané Říma byli viditelně tímto protestem rozčileni a poukazovali, že Islámský stát na svých propagandistických videích opakovaně používal obrázek právě Kolosea, když hrozil dobytím Říma od „Křižáků“.
Před dvěma měsíci italská policie kolem Kolosea zřídila perimetr vysoké bezpečnosti poté, co Islámský stát na svém čerstvém videu vydal novou hrozbu o „dobytí“ Říma. Kolem Kolosea byly rovněž instalovány nové vstupní brány, aby se zlepšil dohled a kontrola orgánů zákona, jak tvrdí římský policejní šéf Nicolo D’Angelo.
Tuto demonstraci údajně zorganizovala bangladéšská islámská skupina zvaná Dhumcatu, která říká, že policie v posledních několika měsících v Římě uzavřela tři improvizované mešity.
Italský ministr vnitra Angelino Alfano tato tvrzení nepopíral a ve skutečnosti v srpnu řekl, že „mini-mešity v garážích“ by se dovolovat neměly, protože je těžké je monitorovat, což vyvolává možné riziko radikalizace.
Itálie se až dosud jevila jako vůči útokům islamistických teroristů odolná a bývala dávána jako příklad úspěšného boje proti terorismu celému světu, což bylo zčásti její ochotou deportovat radikalizované jedince, kteří představovali hrozbu národní bezpečnosti.
Italské protiteroristické orgány zastávaly profilování jako nezbytný prostředek udržení národní bezpečnosti a za poslední rok deportovaly mnoho radikalizovaných imámů. Do poloviny října deportovala Itálie za rok 2016 celkem 56 islamistických teroristů, čímž toto číslo od ledna 2015 vyrostlo na 122 takovýchto vypovězení.
Loni na podzim vůdčí vojenský analytik Edward N. Luttwak italský „model“ pochválil s tvrzením, že Itálie úspěšně hatila pokusy o terorismus právě kvůli rychlosti a rozhodnosti svých akcí.
Luttwak v eseji nazvané „Správné vedení proti-terorismu“ uváděl, že přestože proti Itálii působí mnoho faktorů, tak se islamistickým teroristům na italské půdě nepodařilo zabít jedinou osobu. Itálii dával do protikladu k Francii a Belgii s postřehy, že ač je Itálie ještě zranitelnější, než tyto dvě země, tak se jí daleko účinněji dařilo teroristy zastavovat ještě před tím, než zaútočili.
Teď před římským Koloseem stojí kříž s plaketou nesoucí nápis: „Tento amfiteátr kdysi zasvěcený triumfům, zábavě a rouhačskému modloslužebnictví pohanským bůžkům je teď zasvěcen utrpení mučedníků očišťujícímu od těch bezbožných pověr.“
Zdroj: breitbart.com