S tím, jak USA oficiálně vstupují do Jemenské vojenské kampaně, to vypadá, že i Británie je připravena a ochotna spustit katalytickou událost, po které už nebude návratu. S tím, jak jsou vztahy mezi Ruskem a Západem na nejnižším bodě od Studené války a přitom se rychle zhoršují, tak piloti Royal Air Force (RAF) dostali při leteckých misích nad Sýrii volnou ruku k sestřelování ruských vojenských tryskáčů nad Sýrií a Irákem, pokud by je ohrožovali.
Tento vývoj přichází spolu s varováním, že Británie a Rusko jsou teď „o krok blíže“ válce, jak píše Sunday Times.
Zatímco byli piloti Tornad RAF instruováni, aby se vyhýbali kontaktům s ruským letectvem při zapojení do misí Operace stínidlo, kódové jméno RAF pro činnosti proti ISIS v Iráku a v Sýrii, tak jejich letouny byly vyzbrojeny raketami vzduch-vzduch a piloti dostali zelenou, aby se bránili, pokud je budou ruští piloti ohrožovat.
„Nejdříve se britští piloti budou pokoušet vyhýbat se situacím, kdy by byl vznik útoku letadla proti letadlu pravděpodobný – vyhýbejte se takovým oblastem, kde je ruská aktivita,“ řekl neidentifikovaný zdroj z britského Trvalého spojeného ústředí (PJHQ) Sunday Times. „Ale když se na pilota střílí nebo pilot věří, že se na něj bude střílet, může se bránit. Jsme teď v situaci, kdy jediný pilot bez ohledu na národnost, může mít strategický dopad na budoucí události.“
Situace začne být zapeklitá, když se kvalifikuje formulace „když věří, že se na něj bude střílet“ – jelikož to znamená otevřené zapojení funkce hodnocení hrozeb v reálném čase během podmínek stresu, kdy prudce vzroste pravděpodobnost eskalace, která by mohla být výsledkem toho, že na sebe začnou pálit dva válečné letouny.
Tornáda RAF budou vyzbrojena tepelně naváděnými pokročilými raketami vzduch-vzduch na krátkou vzdálenost (Asraam rovněž zvanými rakety AIM-132), dodává IBT. Tyto zbraně, které stojí 200 000 ₤ každá, mají větší dostřel, než jiné protiletecké rakety, což pilotům RAF umožní sestřelovat nepřátelská letadla, aniž by se sami stali cílem.
Sunday Times, které zařadily reportáže o této opomíjené, i když podstatné eskalaci, referují o hodnocení provedeném britskými obrannými činiteli, kteří praví: „Rusům trvalo šest dnů, než vůbec udeřili na nějaké cíle ISIS. Jejich útoky se soustřeďují na skupiny umírněné opozice, které bojují, aby ubránily svá území před ISIS. Mezi zasaženými cíli byly i tři polní nemocnice.“ Ruské ministerstvo obrany za posledních 24 hodin řeklo, že pokračovalo v útocích na pozice IS v Hama, Idlibu, Latakii a Raqqě. Hlásilo, že útoky vedly „k naprostému zničení 53 opevněných oblastí a palebných pozic s výzbrojí a vojenskou technikou,“ sedmi muničních skladů, čtyř polních táborů „teroristů“, jednoho velitelského centra a baterie dělostřelectva a minometů.
Rusko opáčilo, že nálety USA ve svém dopadu na cíle ISIS naprosto selhaly a jak bylo hlášeno minulý měsíc, ten „omylem“ vedený útok sil koalice USA zabil přes 60 syrských vojáků a přiměl Rusko k obvinění, že šlo o pokus o vyprovokování války.
Zpráva Sunday Times citovala obranný zdroj, jak říká: „Tornada RAF byla až dosud vybaveny 500 lb satelitně naváděným pumami – přičemž nedocházelo k žádným hrozbám letadla vůči letadlu či jen k nepatrným. Minulý týden se ale situace změnila. Musíme podle toho reagovat.“
Ale jiný zdroj toho původního příběhu shrnul závažnost situace asi nejlépe, když řekl, že: „Musíme sice ochránit své piloty, ale současně přijímáme krok, který nás přivádí blíže k válce. Bude stačit sestřelení jediného letounu v letecké bitvě a celé prostředí se změní.“
Zdroj: southfront.org