Opětovné obnovení dohody o zpracování přebytečného plutonia mezi Ruskem a Spojenými státy závisí na Washingtonem splněných podmínkách. Moskva chce recipročně, aby Washington zrušil sankce vůči Rusku a rezignoval na posílení sil NATO ve střední Evropě. „Rusko zastavuje plnění dohody uzavřené s USA z roku 2000 o likvidaci plutonia,“ stojí ve vyhlášce podepsané ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
V důvodové zprávě je uvedeno, že plnění dohody se přerušuje "v souvislosti se zásadní změnou okolností, vzniku ohrožení strategické stability v důsledku nepřátelských akcí Spojených států amerických ve vztahu k Ruské federaci, neschopnosti Spojených států dostát svým závazkům, pokud jde o likvidaci přebytečných zásob plutonia a také proto, že je třeba neprodleně podniknout kroky na ochranu bezpečnosti Ruské federace ".
Na základě této dohody, Spojené státy a Rusko odstranily už 34 tun obohaceného plutonia, ze kterých může být vyrobeno 17 tis. jaderných hlavic. Dohoda byla uzavřena v roce 2000, na konci prezidentského mandátu Billa Clintona .
Dohodu naplnila smlouva z roku 2010, kterou podepsal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a tehdejší šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, která nyní kandiduje na post amerického prezidenta.
Návrh zákona o podmínkách k obnovení jaderné dohody se Spojenými státy, poslal Putin před prvním zasedáním dumy, do dolní komory ruského parlamentu, zvolené v září na další funkční období.
Přijetí tohoto zákona bude prioritou nově složené Dumy, kde dominují členové proputinovské strany Jednotné Rusko.
Rusko k obnovení dohody požaduje od USA odzbrojení pobaltských států. Konkrétně jde o stažení amerických vojsk z území členských států NATO, které vstoupily do aliance po 1. září 2000. Jedná se o Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko), stejně tak jde o Albánii, Bulharsko, Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko, Rumunsko. Rusko také chce, aby v Polsku nebyly umístěny jednotky NATO.
Kromě toho se USA musí vzdát nepřátelské politiky vůči Rusku. Konkrétně, Washington musí zrušit všechny sankce uvalené na Rusy a ruské společnosti, stejně tak musí kompenzovat ruské ztráty v důsledku sankcí - včetně ztrát, které utrpělo Rusko, uvalením embarga na západní potraviny jako odplatu za západní sankce.
Pro opětovné spuštění likvidace arzenálu přebytečných zásob plutonia, Kreml také požaduje aby Spojené státy zrušily některé zákony ze strany USA, které byly přijaty v roce 2014. zákon o podpoře svobodné Ukrajiny a zrušení tzv. Magnitského zákona.
Zdroj: wyborcza.biz, pz.cz