Dva různé týmy vědců financovaných výzkumnou větví Pentagonu odhalily významný průlom na poli kvantové teleportace, který by mohl mít značný dopad na kybernetickou bezpečnost a šifrování. Kvantová teleportace je proces, pomocí něhož se může přenést kvantová informace z jednoho místa na druhé, a vědci se dlouho snažili dokázat, že je to možné.
Dvě odlišné studie financované DARPA od fyziků sídlících v Číně a v Calgary v Kanadě teď potvrdily, že nejenže je kvantová teleportace reálným fenoménem, nýbrž rovněž i předvedly, že jde o funkční technologii, která by jednoho dne mohla pomoci vybudovat systém neodposlechnutelné kvantové komunikace k přenosům na velké vzdálenosti.
2 DARPA-funded teams have performed #quantum #teleportation over several kilometers of metropolitan fiber networks. https://t.co/Bdknpn0Ccv
— DARPA (@DARPA) September 19, 2016
Nepříjemné u obou experimentů je však to, že jimi šlo poslat jen velice omezené množství informací. Experiment z Calgary byl z těch dvou rychlejší, ale méně přesný a i tomu se podařilo poslat jen 17 fotonů za minutu.
via GIPHY
Kvantovou teleportaci se ve skutečnosti v minulosti podařilo dosáhnout i na vyšší vzdálenosti. V roce 2012 výzkumníci z rakouského využití laserů teleportovali informaci nad dálku 143 km mezi dvěma Kanárskými ostrovy. Avšak metodou, která není dost spolehlivá pro praktické sítě optických vláken, protože podmínky prostředí mohou signál rozrušovat.
Tento výzkum byl částečně financování Quiness od DARPA a také z programu Informace a fotony. Program Quiness byl zřízen, aby pomohl zabránit „protivníkům“ v odposlechu informací ministerstva obrany.
DARPA říká, že „fotony jsou cenným zdrojem pro mnoho vojenských aplikací počínaje komunikačními systémy až po platformy senzorů jak ve viditelném tak infračerveném světle.“
„Široká dostupnost pokročilé komunikační technologie, jakou vlastní protivníci, čím dál více ztěžuje zajištění integrity a důvěrnosti informací ministerstva obrany,“ vysvětluje obranný výzkumník.
K největšímu použití kvantové teleportaci bude nejspíš patřit šifrování informací. Jelikož, když spolu dva fotony komunikují přes kvantově vázaný stav, tak je daleko těžší, aby někdo vnější tuto informaci přečetl.
Hacker by k rozšifrování takové informace totiž potřeboval jak klíč – který se posílá přes běžný internet – tak i ty provázané fotony samotné.
Zdroj: rt.com