Nejspíš to není žádná náhoda, že na 15. výročí 11. září oznámilo Čínské námořnictvo, že Čína s Ruskem provedou osmidenní námořní manévry v Jihočínském moři u čínské provincie Guangdong, začínající v pondělí. K tomuto cvičení podle předběžného výhledu zde z konce července dochází v době vypjatých vztahů v těchto sporných vodách poté, co arbitrážní soud v Haagu v červenci rozhodl, že Čína nemá na Jihočínské moře historická práva a kritizoval ničení životního prostředí, kterého se tam dopouští.
Jak už bylo předtím oznámeno, Čína tento výnos rozhodně odmítla a zamítla i účast na tomto procesu, přičemž začala agresivně protlačovat osu spojenectví s Ruskem, aby tak čelila regionálnímu napětí, při němž USA spřádají anti-čínskou kvazi-alianci. Cvičení „Spojené moře 2016“ se budou účastnit hladinové lodi, ponorky, letouny s pevnými křídly, z lodí operující helikoptéry a námořní pěchota, uvedlo v neděli v prohlášení na svém oficiálním mikroblogu Čínské námořnictvo. Tyto dvě země budou provádět obranné, záchranné a proti-ponorkové operace stejně jako „zabírání ostrovů“ a další aktivity, dodali.
Mezi četnými cvičeními, která mají vyslat hlasitý vzkaz USA, Japonsku, Filipínám a dalším „zainteresovaným“ stranám, které zpochybňují čínské teritoriální nároky na umělé ostrovy a útesy v Jihočínském moři, se také námořní pěchota zúčastní ostrých střeleb, obrany ostrovů a vyloďovacích operací během toho, co bude největší operací, jakou kdy námořnictva těchto dvou zemí společně prováděla, uvádí prohlášení.
Čína oznámila, že ohlašuje „běžné“ námořní cvičení už v červenci s tvrzením, že „toto cvičení se zaměří na posílení spolupráce a není zaměřené proti žádné jiné straně.“ Člověk by skoro cítil až ten úsměv na její tváři, když to psala.
Pro připomínku Čína a Rusko jsou členové Rady bezpečnosti OSN s právem veto a zastávají podobné postoje k mnoha závažným záležitostem, jako je krize v Sýrii, což je často staví jako protistranu proti Spojeným státům a Západní Evropě. Loni vedly společná vojenská cvičení v Japonském moři a ve Středozemním moři.
Plavidla Čínského a Ruského námořnictva při námořním cvičení Spojené moře 2014 ve Východočínském moři 24. května 2014.
Čína si nárokuje většinu Jihočínského moře, přes nějž každoročně probíhá přeprava zboží za více než 5 bilionů $. Brunej, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan a Vietnam vznáší odlišné nároky. Čína navíc opakovaně obvinila Spojené státy z rozdmýchávání napětí v tomto regionu svými vojenskými hlídkami a straněním v těchto sporech. Spojené státy svými hlídkami usilovaly o prosazení svého práva na svobodu plavby Jihočínským mořem a odmítají, že by v těchto územních sporech někomu stranily.
A proto nadcházející cvičení není jen důležité, ale má ohromnou symbolickou závažnost: Rusko bylo rozhodným zastáncem čínského postoje při tomto arbitrážním případě, který přednesly Filipíny. Mluvčí čínského ministerstva obrany Yang Yujun na červencové tiskové konferenci řekl, že Čína a Rusko jsou zavedení strategičtí partneři a letos už vedly mnoho společných cvičení.
„Tato cvičení prohlubují vzájemnou důvěru a rozšiřují spolupráci, posilují schopnost společně se potýkat s bezpečnostními hrozbami a přináší prospěch udržováním regionální a globální stabilita a míru,“ řekl.
A jak čas běží, Rusko s Čínou budou jen ještě bližšími strategickými partnery při vytlačování USA a washingtonské sféry vlivu nad Pacifickým pobřežím, dokud se nakonec rovnováha moci nepřesune až tak daleko, kdy provokace „supervelmoci“, ať reálné nebo vyfabrikované budou jediným způsobem jak zkoušet zvrátit tento mocenský stav. USA naštěstí mají hodně zkušeností přesně v tomto druhu pořádání událostí s útoky pod falešnou vlajkou, jakých k tomuto bude zapotřebí.
Zdroj: zerohedge.com