"Byl to podvod a přišli jsme o velkou částku,“ řekl třetí červencovou středu po jednání vlády ministr financí Andrej Babiš. Podpořil zdanění finančních náhrad církví, které do Sněmovny poslal Jihočeský kraj a vyděsil ve vládě lidovce. "Víme všichni, že náhrady byly předražené, zemědělská půda nestojí 44 korun za čtvereční metr. Návrh zdanit to je určitě menší kompenzace toho, co stát musí církvím zaplatit za ten vymyšlený odhad, píší pz.cz.
Pokud si pamatuji, tak ČSSD to měla jako hlavní volební tah," prohlásil Andrej Babiš a nezapomněl připomenout sociálním demokratům, že před volbami slibovali přehodnocení podoby církevních restitucí a teď se k tomu vedení strany nehlásí.
A jak to dopadlo ve vládě?
I když se vláda neshodla na postoji k návrhu Jihočeského kraje, který počítá i se zdaněním příspěvků na činnost, zdá se, že návrh ve Sněmovně patrně podpoří jen poslanci ANO, část ČSSD a za opozice patrně KSČM a poslanci, kteří se do Sněmovny dostali za Úsvit.
Ve vládě podle IDnes.cz hlasovali čtyři ministři za ANO pro zdanění církevních restitucí, dva se zdrželi, stejně jako sociální demokraté. Lidovci byli kategoricky proti.
"Hlasování ve Sněmovně bylo velice podivné, velice kontroverzní, hlasovalo se po půlnoci, byla tam podivná přestávka, hlasovali s hlasem stíhaného poslance,“ připomenul Andrej Babiš novinářům způsob, jakým byly církevní restituce prosazeny hlasy poslanců ODS, TOP 09 a ještě poslanci ze strany Lidem, která se odštěpila od Věcí veřejných.
Připomeňme si, co se stalo například konkrétně 8. listopadu 2012, kdy byl za podivných okolností přijatý zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, který uvedl v život převody ohromného množství majetků. Ten nyní bude patřit církvím nebo církevním řádům čítající v některých případech počtem jen jednotlivce. Při tehdejším hlasování sice opozice korporativně odešla, ale i tak návrh odsouhlasilo 102 poslanců ze 103. Všichni, kteří v sále zůstali, s jedinou výjimkou, byl nezařazený Radim Fiala, tedy zvedli ruce pro návrh a církevní restituce v této podobě legalizovali.
Jména hlasujících poslanců ( klikněte zde), která lze najít na oficiálních stránkách poslanecké sněmovny ve společné česko - slovenské digitální parlamentní knihovně, si pamatujme pro budoucnost. Přesně 102 poslanci potvrdili ve světě bezkonkurenční největší převod majetku století do majetku převážně podle bývalého premiéra Jiřího Paroubka "nenažrané katolické církve".
"Já si myslím, že celá ta diskuse je motivována tím, že se blíží krajské a senátní volby a je snaha využít tohle téma při získávání hlasů voličů. Já si myslím, že je potřeba se podívat na to, do jaké míry tohle řešení může fungovat. Nejsem o tom přesvědčen. Ono se totiž velmi snadno může dostat do rozporu se základními principy právního státu. Pokud s někým uzavřete smlouvu, máte právo legitimně očekávat, že ten dotyčný tu smlouvu naplní, pokud vy plníte podmínky, které s tou smlouvou jsou spojeny," prohlásil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka k návrhu zdanit církevní restituce, který inicioval jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD).