Členové posádky lodí amerického námořnictva, zadržení Íránem tuto zimu, v průběhu výslechu prozradili Teheránu důležité tajné informace. Kromě jmen, hodností a jiných osobních údajů námořníků dostaly íránské tajné služby k dispozici hesla na jejich elektronických zařízení a dokonce i charakteristiky jejich lodí. Ve zprávě o incidentu předložené Pentagonu náčelníkem štábu US Navy admirálem Johnem Richardsonem, leží část zodpovědnosti za to, co se stalo, na nedomyšlených akcích amerických důstojníků.
Zpráva o zadržení deseti amerických námořníků hlídkou islámských revolučních gard (IRGC) uvádí, že příčinou nehody, k níž došlo v lednu, byla nedbalost posádek, kteří se rozptylovat opravou vadného motoru, uvedla RT s odkazem na agenturu TASS. Výsledkem bylo, že lodě vypluly mimo kurz a byly odneseny k íránským teritoriálním vodám.
Nepozornost námořníků značně poškodila prestiž amerického námořnictva. Během zadržení lodě byli posádky povinni klečet před Íránci na kolenou, držet ruce za hlavou, a vše bylo zaznamenáno na fotografiemi a videem.
Jak vyplývá ze zprávy Pentagonu, během výslechu námořníci sdělili íránské tajné službě důvěrné informace.
"Je zřejmé, že v průběhu výslechu, někteří, ne-li všichni členy posádky uvedli mnohem více informací kromě svého jména, hodnosti, vojenského čísla a data narození vojáka," uvádí se ve zprávě. Námořníci vydali Íránců hesla ze svých osobních přenosných počítačů a telefonů, a hovořili o technických charakteristikách svých lodí.
Americká armáda se nepokusila o odpor, aby nedošlo ke zbytečnému riziku vyhrocení situace.
„Nechtěl jsem začít válku s Íránem. Nepotřebovali jsme smrt kvůli nedorozumění," cituje zpráva slova jednoho z velitelů posádky. Americkým námořníkům bylo striktně nařízeno nepoužívat zbraně, ale ani se k nim přiblížit.
Posádka lodě byly převezeny na ostrov Farsi, kde je vyslýchali bezpečnostní pracovníci. Později, americké ministerstvo zahraničí uznalo, že zadržení proběhlo v íránských teritoriálních vodách a s námořníky námořnictva Spojených států bylo lidsky zacházeno. Dostali potravu v přijatelných podmínkách zadržení. Brzy byli propuštěni.
RT připomíná, že americký ministr zahraničí John Kerry měl telefonický rozhovor s ministrem zahraničních věcí Íránu. Mohammad Javad Zarif požadoval, aby Washington uznal porušení svrchovanosti a nabídl Teheránu formální omluvu, ale USA tento krok odmítly. Ovšem v admirálově zprávě se poukazuje na to, že američtí námořníci předvedli „ignoraci k celé řadě námořních předpisů".