Ministryně Theresa May tvrdila, že muslimům v Británii přináší zákon šaría „ohromné přínosy“, když spolu s tím plánuje „nezávislé vyšetřování“ vedené muslimy a řízené dvěma „vůdčími imámy“, zda snad náhodou nejsou některé z kontroverzních rozsudků těchto soudů v rozporu s britskými zákony o rovnosti pohlaví. Tato předjímaná revize prošetří, zda se u islamistických soudů v Británii náhodou zákona šaría „neužívá nekorektně“ a „nezneužívá“ k diskriminaci žen, tvrdí ministryně vnitra.
Pravidelně na Radio 4 v pořadu Myšlenka dne promlouvající profesorka Mona Siddiqui, označená jako expertka na islámskou teologii, bude předsedat šetření pátrajícím, zda soudy šaría porušily britské zákony o rovnosti pohlaví, hlásí The Telegraph.
A tak, aby muslimům poskytl další ujištění, tak nevolený náměstek ministerstva vnitra Lord Ahmad z Wimbledonu (bývalý vicepresident muslimské mládeže AMAYA) vydal ministerské prohlášení, že tato revize se nebude zabývat legalitou samotných těchto soudů s tvrzením, že zákon šaría je pro muslimy v Británii „průvodcem“.
K reviznímu panelu patří penzionovaný soudce nejvyššího soudu Sir Mark Heley, specialistka na rodinné právo Anne Marie Hutchinson a navíc už uvedená madame Siddiqui, když v souladu s tím byli jmenováni i tři další muslimové. Těmi jsou advokát Sam Momtaz a „vůdčí imámové“ Sayed Ali Abbas Razawi a Qari Asim, kteří budou tomuto panelu radit ohledně náboženských a dalších teologických otázek týkajících se různých aspektů zákona šaría a toho, jak se má uplatňovat.
Paní May konstatovala: „Mnoho britských lidí různých vyznání postupuje podle svých náboženských přikázání a praktik, přičemž si užívají značných přínosů, které jim takové vedení nabízí.“
„Údajně bylo mnoho žen oběťmi toho, co se jeví jako diskriminační rozhodnutí přijatá radami šaría, a to budí vážné obavy.“
„V naší zemi existuje vláda jediného zákona, který poskytuje práva a bezpečnost pro každého občana.“
„Profesorka Siddiqui nám s podporou panelu v silně vyváženém složení akademiků, náboženských a právních expertů pomůže pochopit, zda došlo v jisté míře k nesprávnému použití nebo zneužití zákona šaría, a poskytne vládě určitá doporučení k tomu, jak to řešit.“
Kritici se uchýlili k sociálním médiím, aby toto šetření tepali jako „legitimizaci“ zákona šaría, a z těch je nejprominentnější Národní sekulární společnost, která poukazuje, že potud, pokud budou v této zemi tyto soudu, tak budou podle něj ženy diskriminovány.
Baronesa Cox, nezávislá mezi velmoži ve Sněmovně lordů, která vedla parlamentní snahy o nasazení uzdy neoficiálním soudům šaría, řekla, že toto vyšetřování by mohlo být „odvedením pozornosti“ od naléhavosti řešit tuto diskriminaci. Řekla: „Myslím si, že vláda dost možná řekne: ‚Počkejme na výsledky toho vyšetřování,‘ my ale potřebujeme přistoupit k akcím už teď.
„Mé výhrady vychází z toho, že tímto se nejde ke kořenu problému. Mnoho muslimských žen, které znám, říká, že muži z jejich komunit se tomuto navrženému vyšetřování jen smějí, že prostě jen přejdou do podzemí, takže to vyšetřování bude muset být velice robustní.“
Tato velmožka rovněž tepala tvrzní paní May, že diskriminace žen je kvůli „nesprávnému použití“ učení šaría, když jde spíše o to učení samotné. Baronesa Cox řekla, že je příznivcem náboženských svobod a srovnávala muslimské období půstu – Ramadán – s půstem po masopustu, ale odsuzuje ty aspekty islámu, které jsou spojeny s jejich náboženskými zákony.
Paní Cox řekla: „Věřím sice ve svobodu náboženství, ale věřím, že zákon šaría má, určité aspekty, které jsou naprosto problematické.“
„Jestli se chtějí muslimové postit, dobře to křesťané také po masopustu dělají, jestli se chtějí modlit pětkrát denně, je to vícekrát, než to dělám já.“
„Ale ty aspekty, které jsou důvodem ke starostem – jako to, že muž se s ženou může rozvést, když jí řekne, ‚Rozvádím se s tebou,‘ třikrát – které jsou mu vlastní, stejně jako práva ženy ‚trestat‘ jsou mu vlastní i polygamie je mu vlastní.“
„A já si nemyslím, že tyto věci jsou překroucením zákona šaría. Jde o aspekty zákona šaría, které jsou neakceptovatelné.“
Specialista na rodinné právo Kaleel Anawar řekl, že zákon šaría je založen na „naprosté rovnosti a férovosti pro všechny,“ hlásí Oxford Mail. Tento v Londýně sídlící právník v prohlášení dodal, že „tento zdejší problém nespočívá v tom zákoně – že ten zákon s tím v podstatě nemá co dělat.“
Komentáře ministryně vnitra jakož i pana Anwara přichází spolu s tím, kdy Washington Post referuje, že Rada islámské ideologie, tj. ústavní orgán, který vydává náboženské výnosy pro pákistánskou vládu, rozhodl, že manželé mohou své manželky „lehce“ mlátit.
Zdroj: breitbart.com